Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Axel Springer Award 2020

YouTube/Axel Springer SE

SpaceX: Elon Musk z odważną zapowiedzią. Mars w zasięgu za dwa lata?

2 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Elon Musk poinformował właśnie, że tworzona przez jego kosmiczną firmę, SpaceX, rakieta Starship poleci na Marsa już za dwa lata. To ogromny krok w kierunku kolonizacji Czerwonej Planety. Rakieta będzie miała niesamowite możliwości, które znacząco

  • Elon Musk planuje misję bezzałogową na Marsa.

  • Zostanie ona zrealizowana w ciągu dwóch lat.

  • Na Czerwoną Planetę zostanie wysłana rakieta Starship.

  • W następnej kolejności na Marsa polecą ludzie.

Elon Musk od lat wspomina, że jego największym marzeniem i najpoważniejszym celem w karierze jest kolonizacja Marsa. W tym celu miliarder stworzył kosmiczną firmę SpaceX, której celem jest właśnie Czerwona Planeta. Dotychczas Musk ograniczał się do współpracy około orbitalnej z NASA. 

Starship to przyszłość lotów kosmicznych

Rakieta Starship, którą od lat opracowuje i udoskonala SpaceX jest prawdziwą przyszłością lotów kosmicznych. Pojazd będzie ogromny. Jest to superciężki, dwustopniowy pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku. Udźwig Starshipa ma pozwolić na wyniesienie na niską orbitę okołoziemską aż 100 ton materiałów, a docelowo rakieta ma być używana do lotów na Marsa.

Dotychczas największe dzieło SpaceX wzniosło się jedynie na kilkaset metrów w powietrze i z sukcesem powróciło na powierzchnie naszej planety. W najbliższym czasie Elon Musk będzie chciał wynieść rakietę Starship na 15 kilometrów do góry. Jeżeli to się powiedzie, przygotowania do pierwszego lotu, na razie bezzałogowego, w stronę Marsa, ruszą pełną parą.

SpaceX na Marsie za dwa lata?

Właściciel SpaceX, Elon Musk, podczas wywiadu na Axel Springer Awards wyjawił, że planuje wysłać swoją rakietę Starship na Marsa najpóźniej za dwa lata. Pierwszy lot będzie oczywiście bezzałogowy, jednak to już i tak będzie ogromny sukces, jeżeli uda się osiągnąć cel, ponieważ będzie to pierwsza, duża jednostka zdolna do transportu ludzi, która dotrze do Czerwonej Planety i na niej wyląduje.

Warto przypomnieć, że w 2024 roku ruch w kierunku Marsa znowu będzie bardzo zwiększony, ponieważ pojawi się wtedy okienko, w którym obydwie planety będą do siebie bardzo zbliżone. Taka sytuacja ostatni raz miała miejsce tego lata.

Efekty są dobrze znane, w kierunku Czerwonej planety poleciały wtedy trzy misje: Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, Chińskiej Agencji Kosmicznej oraz Agencji Kosmicznej Zjednocoznych Emiratów Arabskich. Na orbitę Marsa dotrą one w okolicach lutego i rozpoczną wtedy dokładne badanie atmosfery oraz powierzchni Marsa. Szczególnie imponująca wydaje się tutaj amerykańska misja, której jednym z celów będzie poszukiwanie znaków życia, które mogło istnieć na Marsie miliardy lat temu.

Elon Musk wie, kiedy na Marsa polecą ludzie

Bezzałogowy lot rakiety Starship nie będzie jednak satysfakcjonował Muska. W razie powodzenia pierwszego lotu na powierzchnię Czerwonej Planety, genialny miliarder chce szybko zorganizować misję załogową.

Taki lot miałby się odbyć za około 4-6 lat. Są to niezwykle ambitne plany, jednak nie można lekceważyć Elona Muska, który walczy o spełnienie swoich marzeń oraz o historyczne wydarzenie, jakim byliby pierwsi ludzie na powierzchni Marsa. SpaceX musi działać sprawnie, bo NASA zapowiedziała, że planuje rozpocząć wysyłanie załogowych misji na Czerwoną Planetę w połowie lat 30. XXI wieku.

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >