Techgame.pl
Fazy zaćmienia księżyca.

Pixabay

Zaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w niebo

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Nocne niebo nie przestaje zachwycać. W listopadzie czeka nas kilka niezwykle ciekawych wydarzeń, z których najciekawszym jest z pewnością zaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Wiemy, kiedy i gdzie będą widoczne te zjawiska.

Listopad na północnej półkuli, to okres zbliżającej się zimy. Noce stają się coraz mroźniejsze i dłuższe. Nocne niebo w tym miesiącu przygotowało dla nas kilka atrakcji, między innymi, deszcze meteorytów, dobrze widoczne planety Układu Słonecznego, a wisienką na kosmicznym torcie będzie zaćmienie Księżyca.

Nocne niebo rozpieszcza miłośników obserwacji

Rok 2020 na kartach historii zostanie zapamiętany niezbyt dobrze. Są jednak pewne aspekty, które mogą nam poprawić ten stan rzeczy, jednym z nich jest na pewno duża aktywność nocnego nieba. W zasadzie od początku lipca noce są niezwykle widowiskowe. Częste deszcze meteorytów, bardzo dobrze widoczne planety naszego Układu Słonecznego oraz duża aktywność Księżyca sprawiają, że miłośnicy nocnego spoglądania w niebo mogą czuć niemałe zadowolenie.  Z końcem października nad naszymi głowami mogliśmy zaobserwować zjawisko Niebieskiego Księżyca, a więc drugą pełnie Srebrnego Globu w miesiącu, która nastąpiła po Księżycu Plonów. Jak się jednak okazuje, z końcem października widowiskowe zjawiska na nocnym niebie się nie zakończyły, a listopad będzie obfitował w kolejne wspaniałe wydarzenia. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i na co patrzeć.

Listopad rozpoczniemy z asteroidą Flora

Już pierwszego listopada na nocnym niebie będzie widoczny niezwykle jasny punkt, który będzie się wyróżniał od standardowych gwiazd i planet. Asteroida 8 Flora to pas jasnych asteroid, które będą dzisiejszej nocy niezwykle mocno rozświetlane przez Słońce. Najlepszym momentem do obserwacji tego zjawiska będzie północ czasu lokalnego, a swój wzrok należy zwrócić na gwiazdozbiór Wieloryba.

Następczyni NEOWISE nadchodzi

Jednym z bardziej ekscytujących wydarzeń będzie z pewnością obserwacja komety C/2020 M3, która co prawda nie będzie widoczna gołym okiem, jednak do jej obserwacji wystarczy niewielki teleskop, a nawet zwykła lornetka. C/2020 M3 osiągnie swój najjaśniejszy punkt 8 listopada i będzie widoczna w Pasie Oriona (między północą, a drugą w nocy). Pas Oriona jest widoczny z Polski od października do końca lutego.

Merkury będzie czekał na nas nad ranem

Merkury jest pierwszą i jednocześnie najmniejszą planetą Układu Słonecznego. Jest to obiekt, który obserwuje się niezwykle ciężko, jednak parę razy w ciągu roku wygląda spoza horyzontu na tyle wysoko, że jest dobrze obserwowalny tuż przed wschodem Słońca. Merkury znajdzie się w najwyższym punkcie na naszym niebie 10 listopada, a do jego obserwacji będziemy potrzebowali dobrze odsłoniętego wschodniego horyzontu. Do obserwacji tej planety nie będzie nam potrzebny teleskop, jednak warto wziąć ze sobą jakąś formę ochrony przed światłem słonecznym, ponieważ nasza gwiazda będzie wschodziła tuż za Merkurym.

Deszcze Meteorytów w połowie miesiąca

12 listopada na nocnym niebie będziemy mogli zaobserwować szczyt roju Północnych Tauryd. Deszcz meteorytów z gwiazdozbioru Byka rozpoczął się 20 października i potrwa do 10 grudnia, jednak największa aktywność “spadających gwiazd” przypadnie właśnie na połowę listopada. Wtedy będziemy mogli zaobserwować nawet do 10 meteorytów na godzinę. Meteoryty będą widoczne głównie w gwiazdozbiorze Byka, jednak warto się rozglądać, ponieważ mogą się zdarzyć obiekty z dłuższymi ogonami, które wyjdą poza jego granicę.

17 listopada będziemy obserwować z kolei szczyt roju Leonidów. Rój ten jest aktywny od 10 do 23 listopada i można go obserwować w okolicach podwójnej gwiazdy Gamma Leonis. Leonidy to najszybszy, znany nam, rój meteorytów. Potrafią one osiągnąć prędkość w ziemskiej atmosferze nawet do 72 kilometrów na sekundę. W przeszłości był on jednym z bardziej spektakularnych zjawisk na nocnym niebie (w 1833 roku odnotowano prawie 26 700 meteorytów na godzinę). Teraz możemy się spodziewać mniej więcej 20 meteorytów w przeciągu 60 minut.

Całkowite zaćmienie Księżyca

Na koniec miesiąca została nam prawdziwa wisienka na torcie. 29 listopada dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Zdarzenie to zapowiada zaćmienie Słońca, które nadejdzie w grudniu. Zaćmienie rozpocznie się około 23:33 czasu pacyficznego i zakończy się w okolicach 4 nad ranem, jednak niestety nie będzie widoczne z Europy. Najlepsze warunki do obserwacji tego zjawiska będą mieli mieszkańcy Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji, Australii, Północnej i Południowej Ameryki.

Podobne artykuły

Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >
Wybuch gwiazdy

Nauka

Gwiazda widoczna na nocnym niebie wybuchła. Zjawisko można łatwo zaobserwować

Czytaj więcej >