Zaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w niebo
Listopad na północnej półkuli, to okres zbliżającej się zimy. Noce stają się coraz mroźniejsze i dłuższe. Nocne niebo w tym miesiącu przygotowało dla nas kilka atrakcji, między innymi, deszcze meteorytów, dobrze widoczne planety Układu Słonecznego, a wisienką na kosmicznym torcie będzie zaćmienie Księżyca.
Nocne niebo rozpieszcza miłośników obserwacji
Rok 2020 na kartach historii zostanie zapamiętany niezbyt dobrze. Są jednak pewne aspekty, które mogą nam poprawić ten stan rzeczy, jednym z nich jest na pewno duża aktywność nocnego nieba. W zasadzie od początku lipca noce są niezwykle widowiskowe. Częste deszcze meteorytów, bardzo dobrze widoczne planety naszego Układu Słonecznego oraz duża aktywność Księżyca sprawiają, że miłośnicy nocnego spoglądania w niebo mogą czuć niemałe zadowolenie. Z końcem października nad naszymi głowami mogliśmy zaobserwować zjawisko Niebieskiego Księżyca, a więc drugą pełnie Srebrnego Globu w miesiącu, która nastąpiła po Księżycu Plonów. Jak się jednak okazuje, z końcem października widowiskowe zjawiska na nocnym niebie się nie zakończyły, a listopad będzie obfitował w kolejne wspaniałe wydarzenia. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i na co patrzeć.
Listopad rozpoczniemy z asteroidą Flora
Już pierwszego listopada na nocnym niebie będzie widoczny niezwykle jasny punkt, który będzie się wyróżniał od standardowych gwiazd i planet. Asteroida 8 Flora to pas jasnych asteroid, które będą dzisiejszej nocy niezwykle mocno rozświetlane przez Słońce. Najlepszym momentem do obserwacji tego zjawiska będzie północ czasu lokalnego, a swój wzrok należy zwrócić na gwiazdozbiór Wieloryba.
Następczyni NEOWISE nadchodzi
Jednym z bardziej ekscytujących wydarzeń będzie z pewnością obserwacja komety C/2020 M3, która co prawda nie będzie widoczna gołym okiem, jednak do jej obserwacji wystarczy niewielki teleskop, a nawet zwykła lornetka. C/2020 M3 osiągnie swój najjaśniejszy punkt 8 listopada i będzie widoczna w Pasie Oriona (między północą, a drugą w nocy). Pas Oriona jest widoczny z Polski od października do końca lutego.
Merkury będzie czekał na nas nad ranem
Merkury jest pierwszą i jednocześnie najmniejszą planetą Układu Słonecznego. Jest to obiekt, który obserwuje się niezwykle ciężko, jednak parę razy w ciągu roku wygląda spoza horyzontu na tyle wysoko, że jest dobrze obserwowalny tuż przed wschodem Słońca. Merkury znajdzie się w najwyższym punkcie na naszym niebie 10 listopada, a do jego obserwacji będziemy potrzebowali dobrze odsłoniętego wschodniego horyzontu. Do obserwacji tej planety nie będzie nam potrzebny teleskop, jednak warto wziąć ze sobą jakąś formę ochrony przed światłem słonecznym, ponieważ nasza gwiazda będzie wschodziła tuż za Merkurym.