Techgame.pl
Księżyc

pixbay.com

Czeka nas niewiarygodnie rzadkie zjawisko. Będzie widoczne gołym okiem, chodzi o Księżyc

27 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Pełnia Księżyca już za kilka dni. Nasz satelita będzie świecił niezwykle jasno przez ponad tydzień, a już w najbliższy poniedziałek będzie można zaobserwować jego częściowe zaćmienie.

Zaćmienie księżyca to zawsze wydarzenie, które przyciąga wielu amatorów astronomii. Nie jest może tak spektakularne, jak zaćmienie Słońca, niemniej zdecydowanie łatwiej je oglądać bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu.

Zaćmienie Księżyca w pełni

Pełnia jest niezwykłym czasem, który był szczególnie istotny w czasach dawnych plemion. Przykładowo nazwa listopadowej pełni to Bobrzy Księżyc. Termin wywodzi się z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy w tym właśnie okresie rozpoczynali polowania na bobry, których skóry stanowiły idealną ochronę przed zimowym chłodem.

Dziś już nawet NASA nazywa listopadową pełnię Księżycem Bobra, mimo że już nikt nie poluje na te objęte ochroną zwierzęta. Dawniej jednak, ze względu na masowe polowania na bobry, był to największy w roku okres handlu futrami, nic dziwnego więc, że choćby i z tego powodu doczekał się własnej nazwy.

Zjawisko zaobserwujemy 30 listopada

W poniedziałek o godzinie 09:43 czasu polskiego nastąpi przejście Księżyca przez fragment stożka cienia rzucanego przez Ziemię, która znajdzie się wówczas pomiędzy Słońcem a Srebrnym Globem.

Być może nie jest to optymalny moment dnia na obserwacje nieboskłonu, które kojarzą nam się jednak z wieczorową porą (i słusznie, bo wówczas są najbardziej udane), ale jeśli chmury nie staną nam na drodze, zaćmienie powinno być widoczne gołym okiem.

Sprzyja temu fakt, iż wówczas księżyc osiągnie 100% swojej jasności, co powinno ułatwić obserwacje naszego satelity nawet pomimo niekorzystnej pory dnia.

Zaćmienie Księżyca w ludowych wierzeniach

Dawniej przypisywano Księżycowi wiele mocy i symboli. Niemal każda kultura miała swoje wierzenia związane z tym ciałem niebieskim i osobliwymi zjawiskami z nim związanymi. Przykładowo dawna polska ludność zarówno wiejska, jak i miejska była przekonana, iż zaćmienie Księżyca zwiastuje nadchodzące nieszczęście.

Księżyc był też postrzegany jako symbol płodności i ponownych narodzin, w związku z tym jego zaćmienia szczególnie obawiały się ciężarne kobiety. Wierzono wówczas, że jeśli kobieta w ciąży wystawi się na bezpośrednie działanie księżyca, skutki dla jej dziecka będą katastrofalne.

Dawniej przestroga, dziś ciekawostka

 W obecnych czasach, gdy już doskonale wiemy, czym są spowodowane zjawiska takie jak zaćmienie, zdecydowana większość ludzi traktuje to jako ciekawostkę, czasem okazję do zainteresowania się czymś innym niż na co dzień. Choć z pewnością osobliwe wierzenia związane z Księżycem żyją jeszcze gdzieś poza opowieściami z dawnych lat.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >