Maszyna górnicza od Caterpillar.
Źródło: needpix

Kopalnie na Księżycu coraz bliżej. Caterpillar stworzy maszyny dla NASA

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Grudnia 2020

Powrót ludzi na Księżyc pozostaje tylko kwestią czasu. Realizowana przez Amerykańską Agencję Kosmiczną (NASA) misja Artemis nabrała już ostatecznych kształtów. USA zaczyna więc myśleć w jaki sposób wydobyć zasoby, które znajdują się na Srebrnym Globie.

  • Kolejne firmy włączają się do projektu Artemis.
  • Caterpillar rozpoczyna współpracę z NASA.
  • Spółka stworzy dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej księżycowe maszyny górnicze.

W osiągnięciu tego celu pomóc ma amerykańska firma zajmująca się tworzeniem sprzętu do ciężkich robót, czyli Caterpillar. Spółka właśnie poinformowała, że stworzy dla NASA księżycowe maszyny górnicze.

NASA chce rozwinąć górnictwo na Księżycu

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o tym, że NASA ma w swoich planach szczegółowe badania Księżyca, zostały w nich zawarte między innymi prace górnicze. Amerykańska Agencja Kosmiczna zaczęła więc szukać firmy, która stworzy dla niej specjalne, księżycowe urządzenia górnicze.

Decyzja o wejściu we współpracę z firmą Caterpillar nie może dziwić, jest to bowiem największy producent ciężkich narzędzi w Stanach Zjednoczonych. Pod powierzchnia Srebrnego Globu znajdują się liczne i bogate złoża różnego rodzaju surowców. Wiele państw, które planują przeprowadzenie misji kosmicznej na Księżyc, jest nimi zainteresowanych.

Wielkie plany NASA, Caterpillar pomoże

Stany Zjednoczone potrzebują sprzętu, który będzie w stanie wydobyć z powierzchni skały, pył oraz lód, który w następnej kolejności zostanie przetworzony. Dzięki temu NASA będzie w posiadaniu cennych surowców, które pomogą rozwinąć zarówno badania nad kosmosem, przydadzą się przy kolonizacji planety, a także zapewni dostęp do wody na Księżycu. W tym kontekście współpraca z firmą Caterpillar wydaje się być strzałem w dziesiątkę.

Górnictwo na Księżycu. Caterpillar stoi przed ciężkim zadaniem

Księżycowe maszyny górnicze muszą zostać specjalnie przystosowane. Stworzenie ich nie będzie łatwym zadaniem. Urządzenia muszą być wytrzymałe, niezawodne i jednocześnie łatwe w naprawie.

Co więcej, muszą być przystosowane do pracy w warunkach obniżonej grawitacji, muszą mieć możliwość obsługi zdalnej, a na ich pokładach znaleźć się powinna sztuczna inteligencja, która pozwoli na ich autonomiczną prace.

Jak podkreśla rzeczniczka NASA, Clare Skelly, firma Caterpillar już teraz posiada w swojej ofercie maszyny, które w dużej mierze pasują zapotrzebowaniu Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. Pomimo tego zadanie nie będzie proste. Maszyny górnicze będą szczególnie potrzebne w pierwszych etapach kolonizacji Księżyca.

Dzięki pracy tych urządzeń, proces kolonizacji będzie uproszczony, a ryzyko związane z pracą ludzi zminimalizowane. Czasu jest jednak niewiele. Pierwszy załogowy lot na Księżyc został zaplanowany na 2024 rok. NASA zapowiada również, że maszyny będą mogły być wykorzystane podczas kolonizacji Marsa.

Następny artykuł