Techgame.pl
Start rakiety

Pikist

Europa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok Polski

10 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Tuż za naszą zachodnią granicą powstał startup Isar Aerospace. Ma się on stać głównym konkurentem kosmicznej firmy Elona Muska, a więc SpaceX.

SpaceX jest obecnie liderem, jeżeli chodzi o prywatne firmy działające w branży kosmicznej. Z bliskiej współpracy z Amerykańską Agencją Kosmiczną korzyści czerpią obydwie strony, NASA otrzymuje niezwykle zaawansowane rakiety i statki kosmiczne, a SpaceX może testować swoje wynalazki i prowadzić swoje misje kosmiczne z amerykańskich kosmodromów.

Epoka wielkich odkryć kosmicznych

Światowe mocarstwa prowadzą kilkanaście programów kosmicznych, które zarówno mają na celu eksploracje najodleglejszych zakątków kosmosu, kolonizację Marsa czy Księżyca oraz misje kierujące się w stronę planetoid i asteroid zmierzających w stronę naszej planety. W tym wyścigu nieco w tyle pozostaje Europa. Co prawda między innymi polscy inżynierowie opracowują różnego rodzaju sprzęty, które znajdują się na przykład w sondach wysyłanych w kosmos przez NASA, jednak, poza tym zbyt wiele w Europie się nie dzieje, jeżeli chodzi o rozwój kosmicznej eksploracji. Już niedługo może się to jednak zmienić za sprawą niemieckiego startupu, który ma aspiracje na dorównanie SpaceX-owi.

Europejski SpaceX rozpoczyna działanie

Isar Aerospace Technologies ma swoją siedzibę w Niemczech, dokładniej rzecz ujmując w Monachium. We wrześniu niemieccy inżynierowie rozpoczęli produkcję swojej pierwszej rakiety nośnej o nazwie Spectrum. Według szacunków ekspertów ma być ona gotowa do działania już pod koniec 2021 roku. “Chcemy zbudować europejskiego odpowiednika SpaceX, prywatną firmę do budowy rakiet kosmicznych. Ta wizja zaczyna się teraz” - wyjaśnia dyrektor generalny Isar Aerospace, Daniel Metzler. Rakieta Spectrum według założeń ma mieć możliwość przenoszenia na orbitę ładunków o łącznej wadze jednej tony, w grę wchodzą więc małe satelity.

Małe satelity szansą na konkurencje ze SpaceX

Kosmiczna firma Elona Muska sama używa małych satelitów w swoim programie Starlink. Obecnie coraz więcej urządzeń tego typu wysyłanych jest na niską orbitę okołoziemską i właśnie w tym fakcie niemiecki startup Isar Aerospace dopatruje swojej szansy konkurowanie z amerykańskim SpaceX-em. Niemcy nie boją się również korzystać z nietypowych rozwiązań technologicznych. Okazuje się bowiem, że cały silnik, który napędza rakietę Spectrum został wydrukowany za pomocą technologii druku 3D. Z firmą współpracuje między innymi Airbus oraz Susanne Klatten (udziałowczyni w BMW).

Podobne artykuły

iPhone SE 2020 w różnych wariantach kolorystycznych

Technologie

Apple zaskoczyło wszystkich niską ceną. Budżetowy iPhone w ofercie giganta

Czytaj więcej >
dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >