Techgame.pl > Technologie > Wkrótce będziemy obserwować zjawisko Superksiężyca. Wyjątkowa pełnia już za kilka dni
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:15

Wkrótce będziemy obserwować zjawisko Superksiężyca. Wyjątkowa pełnia już za kilka dni

Księżyc
pixabay.com

Pełnia Księżyca to niezwykły czas, który już w czasach antycznych miał ogromne znaczenie dla ludzkości. Choć niewiele dawnych rytuałów przetrwało, część osób reaguje na fazy Księżyca, którego położenie niekiedy wpływa na ich samopoczucie, nastrój czy jakość snu.

Kwietniowa pełnia Księżyca

Superksiężycem nazywamy moment, gdy Srebrny Glob znajduje się w perygeum, czyli w punkcie najbliższym Ziemi. Wówczas podczas pełni, Księżyc wydaje nam się większy niż zazwyczaj, a jego blask jest znacznie bardziej intensywny. Wówczas bezchmurne noce potrafią być naprawdę jasne.

Najbliższy Superksiężyc towarzyszyć nam będzie już podczas kwietniowej pełni, czyli nocą z 26 na 27 kwietnia 2021. Wówczas nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Według szacunków NASA, optycznie powiększy się on o około 14% względem jego zwykłej średnicy, zaś jego blask będzie 30% bardziej intensywny. Najprawdopodobniej będzie to najjaśniejsza księżycowa noc w 2021 roku.

Obserwacje Srebrnego Globu

Wieczór z poniedziałku na wtorek zapowiada się więc naprawdę świetnie, zwłaszcza dla amatorów prowadzenia obserwacji naszego satelity. By w pełni doświadczyć zjawiska Superksiężyca warto jednak wybrać się w miejsce odległe od miejskiego światła.

Jeśli nie mamy pewności, gdzie warto się wybrać na obserwację Księżyca, w obecnych czasach z pomocą przychodzą nam aplikacje, które potrafią znaleźć dla nas takie miejsce. Jedną z nich jest Light Pollution Map, która, jak sama nazwa wskazuje, śledzi “zanieczyszczenie” światłem, dzięki czemu wskaże nam lokalizacje, w których blask cywilizacji nie przyćmi kosmicznego spektaklu.

Nocne fotografie

Jeśli jesteście fanami fotografii, zdecydowanie warto zainteresować się zjawiskiem Superksiężyca, gdyż w zasadzie nie będzie lepszej okazji, by uchwycić Srebrny Glob w pełniejszej krasie niż w nocy 26 kwietnia. Warto jednak wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Oczywiście najlepszy byłby aparat fotograficzny, jednak w obecnych czasach większość z nas operuje obiektywami w naszych smartfonach. Przed wyprawą fotograficzną warto się więc upewnić, że nasz sprzęt posiada przyzwoity tryb robienia nocnych zdjęć i poradzi sobie z wyzwaniem ciemności, która mimo ogromnego Księżyca na niebie, będzie nam towarzyszyć podczas nocnych obserwacji.

źródło: tech.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi: Księżyc
Powiązane