Techgame.pl
Księżyc

pixabay.com

Wkrótce będziemy obserwować zjawisko Superksiężyca. Wyjątkowa pełnia już za kilka dni

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Niebawem będziemy świadkami zjawiska zwanego Superksiężycem, podczas którego nasz satelita będzie wyjątkowo wielki i zaświeci na niebie jaśniej niż zwykle (według NASA najjaśniej w bieżącym roku). Ten niesamowity widok będziemy mogli podziwiać już

Pełnia Księżyca to niezwykły czas, który już w czasach antycznych miał ogromne znaczenie dla ludzkości. Choć niewiele dawnych rytuałów przetrwało, część osób reaguje na fazy Księżyca, którego położenie niekiedy wpływa na ich samopoczucie, nastrój czy jakość snu.

Kwietniowa pełnia Księżyca

Superksiężycem nazywamy moment, gdy Srebrny Glob znajduje się w perygeum, czyli w punkcie najbliższym Ziemi. Wówczas podczas pełni, Księżyc wydaje nam się większy niż zazwyczaj, a jego blask jest znacznie bardziej intensywny. Wówczas bezchmurne noce potrafią być naprawdę jasne.

Najbliższy Superksiężyc towarzyszyć nam będzie już podczas kwietniowej pełni, czyli nocą z 26 na 27 kwietnia 2021. Wówczas nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Według szacunków NASA, optycznie powiększy się on o około 14% względem jego zwykłej średnicy, zaś jego blask będzie 30% bardziej intensywny. Najprawdopodobniej będzie to najjaśniejsza księżycowa noc w 2021 roku.

Obserwacje Srebrnego Globu

Wieczór z poniedziałku na wtorek zapowiada się więc naprawdę świetnie, zwłaszcza dla amatorów prowadzenia obserwacji naszego satelity. By w pełni doświadczyć zjawiska Superksiężyca warto jednak wybrać się w miejsce odległe od miejskiego światła.

Jeśli nie mamy pewności, gdzie warto się wybrać na obserwację Księżyca, w obecnych czasach z pomocą przychodzą nam aplikacje, które potrafią znaleźć dla nas takie miejsce. Jedną z nich jest Light Pollution Map, która, jak sama nazwa wskazuje, śledzi “zanieczyszczenie” światłem, dzięki czemu wskaże nam lokalizacje, w których blask cywilizacji nie przyćmi kosmicznego spektaklu.

Nocne fotografie

Jeśli jesteście fanami fotografii, zdecydowanie warto zainteresować się zjawiskiem Superksiężyca, gdyż w zasadzie nie będzie lepszej okazji, by uchwycić Srebrny Glob w pełniejszej krasie niż w nocy 26 kwietnia. Warto jednak wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Oczywiście najlepszy byłby aparat fotograficzny, jednak w obecnych czasach większość z nas operuje obiektywami w naszych smartfonach. Przed wyprawą fotograficzną warto się więc upewnić, że nasz sprzęt posiada przyzwoity tryb robienia nocnych zdjęć i poradzi sobie z wyzwaniem ciemności, która mimo ogromnego Księżyca na niebie, będzie nam towarzyszyć podczas nocnych obserwacji.

źródło: tech.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >