Techgame.pl
Logo Artemis Accords na stronie internetowej NASA.

NASA

Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASA

17 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Eksploracja kosmosu i kolonizacja Księżyca coraz bliżej. Świadczyć o tym może między innymi specjalne porozumienie, które zostało ostatnio podpisane, przez NASA i siedem innych agencji kosmicznych, które wspólnie ustaliły standardy zw

Kosmiczne porozumienie dotyczy między innymi wzajemnej pomocy podczas księżycowych misji oraz utylizacji śmieci, które będą generować, pracujący na powierzchni Księżyca, astronauci.

Kosmiczny pakt podpisany. Czas na kolonizację Księżyca

Osiem państw, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, podpisały w ostatnim czasie specjalny, kosmiczny pakt. Oprócz NASA, dokument o nazwie Artemis Accords podpisały agencje kosmiczne z Kanady, Japonii, Australii, Włoch, Luksemburga, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Wielkiej Brytanii. Nie jest to zupełnie nowe porozumienie, a wzmocnienie podpisanego w 1967 roku traktatu o kosmosie. Dokumenty traktują przede wszystkim o zachowaniu pokoju na powierzchni Księżyca. Nowe porozumienie wprowadza jednak jeszcze kilka ciekawych punktów związanych z eksploracją Srebrnego Globu.

NASA zadba o ekologię Księżyca

Amerykańska Agencja Kosmiczna oraz agencje z siedmiu wyżej wymienionych krajów zawarły w oficjalnym kosmicznym porozumieniu, że będą, między innymi, dbać o ekologię na Księżycu. Jeden z zapisów mówi o konieczności utylizacji oraz usuwania odpadów, które podczas misji będą generowane przez astronautów. Dokument nie precyzuje jednak w jaki sposób śmieci mają być usuwane, czy będą one zabierane z powrotem na Ziemię, czy na powierzchni Srebrnego Globy zostanie stworzona specjalna przestrzeń, przeznaczona na przechowywanie odpadów.

Księżycowe artefakty muszą zostać nienaruszone

Kolejny zapis, który możemy znaleźć w porozumieniu mówi o tym, że wszystkie agencje kosmiczne muszą uszanować historyczne miejsca na powierzchni Księżyca. Mowa tu przede wszystkim o miejsca lądowań misji Apollo. Zgodnie z zapisem, astronauci nie mogą przekładać pozostawionych tam przedmiotów oraz nie prowadzić badań na tych terenach. Wszystkie kraje zobowiązały się również do takiego prowadzenia misji, aby nie przeszkadzać w realizacji innym państwom obecnym na Księżycu. W razie niebezpieczeństwa, wszystkie państwa są również zobowiązane do niesienia pomocy astronautom innych agencji kosmicznych.

Cały świat może się zaangażować w badanie Księżyca

Jeden z zapisów, który znalazł się na porozumieniu traktuje również o tym, że państwa członkowskie powinny udostępniać do publicznego dostępu wszystkie badania prowadzone przez siebie na Księżycu, dzięki czemu inne kraje będą mogły czerpać wiedzę z osiągnięć pracy astronautów działających na Srebrnym Globie. Państwa członkowskie w porozumieniu będą pracowały również nad opracowaniem wspólnego uniwersalnego standardu, dzięki czemu wszyscy astronauci będą mogli korzystać na powierzchni Księżyca z tego samego sprzętu.

Podobne artykuły

iPhone SE 2020 w różnych wariantach kolorystycznych

Technologie

Apple zaskoczyło wszystkich niską ceną. Budżetowy iPhone w ofercie giganta

Czytaj więcej >
dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >