Logo Artemis Accords na stronie internetowej NASA.
Źródło: NASA

Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASA

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Października 2020

Eksploracja kosmosu i kolonizacja Księżyca coraz bliżej. Świadczyć o tym może między innymi specjalne porozumienie, które zostało ostatnio podpisane, przez NASA i siedem innych agencji kosmicznych, które wspólnie ustaliły standardy związane z eksploracją Srebrnego Globu.

Kosmiczne porozumienie dotyczy między innymi wzajemnej pomocy podczas księżycowych misji oraz utylizacji śmieci, które będą generować, pracujący na powierzchni Księżyca, astronauci.

Kosmiczny pakt podpisany. Czas na kolonizację Księżyca

Osiem państw, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, podpisały w ostatnim czasie specjalny, kosmiczny pakt. Oprócz NASA, dokument o nazwie Artemis Accords podpisały agencje kosmiczne z Kanady, Japonii, Australii, Włoch, Luksemburga, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Wielkiej Brytanii. Nie jest to zupełnie nowe porozumienie, a wzmocnienie podpisanego w 1967 roku traktatu o kosmosie. Dokumenty traktują przede wszystkim o zachowaniu pokoju na powierzchni Księżyca. Nowe porozumienie wprowadza jednak jeszcze kilka ciekawych punktów związanych z eksploracją Srebrnego Globu.

Poczta Polska trafi na parafię. Plany na ogromną skalę już niedługo zostaną zrealizowanePoczta Polska trafi na parafię. Plany na ogromną skalę już niedługo zostaną zrealizowaneCzytaj dalej

NASA zadba o ekologię Księżyca

Amerykańska Agencja Kosmiczna oraz agencje z siedmiu wyżej wymienionych krajów zawarły w oficjalnym kosmicznym porozumieniu, że będą, między innymi, dbać o ekologię na Księżycu. Jeden z zapisów mówi o konieczności utylizacji oraz usuwania odpadów, które podczas misji będą generowane przez astronautów. Dokument nie precyzuje jednak w jaki sposób śmieci mają być usuwane, czy będą one zabierane z powrotem na Ziemię, czy na powierzchni Srebrnego Globy zostanie stworzona specjalna przestrzeń, przeznaczona na przechowywanie odpadów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 20 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj portfel

2. Ważny komunikat rzecznika rządu. Ogromne zmiany w funkcjonowaniu sklepów wchodzą w życie już dziś

Niesamowite nagranie Prypeci przed katastrofą w Czarnobylu. Miasto tętniło życiemNiesamowite nagranie Prypeci przed katastrofą w Czarnobylu. Miasto tętniło życiemCzytaj dalej

Księżycowe artefakty muszą zostać nienaruszone

Kolejny zapis, który możemy znaleźć w porozumieniu mówi o tym, że wszystkie agencje kosmiczne muszą uszanować historyczne miejsca na powierzchni Księżyca. Mowa tu przede wszystkim o miejsca lądowań misji Apollo. Zgodnie z zapisem, astronauci nie mogą przekładać pozostawionych tam przedmiotów oraz nie prowadzić badań na tych terenach. Wszystkie kraje zobowiązały się również do takiego prowadzenia misji, aby nie przeszkadzać w realizacji innym państwom obecnym na Księżycu. W razie niebezpieczeństwa, wszystkie państwa są również zobowiązane do niesienia pomocy astronautom innych agencji kosmicznych.

Obrazy techgame"Jeden z dziesięciu": pytania, na których pomylić się może geniusz. Zaskakujące odpowiedzi uczestnikówCzytaj dalej

Cały świat może się zaangażować w badanie Księżyca

Jeden z zapisów, który znalazł się na porozumieniu traktuje również o tym, że państwa członkowskie powinny udostępniać do publicznego dostępu wszystkie badania prowadzone przez siebie na Księżycu, dzięki czemu inne kraje będą mogły czerpać wiedzę z osiągnięć pracy astronautów działających na Srebrnym Globie. Państwa członkowskie w porozumieniu będą pracowały również nad opracowaniem wspólnego uniwersalnego standardu, dzięki czemu wszyscy astronauci będą mogli korzystać na powierzchni Księżyca z tego samego sprzętu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kościół oficjalnie potwierdził. Arcybiskup Stanisław Gądecki został zarażony
  2. 90% Polek psuje mizerię robiąc 1 błąd. Ujawniamy "magiczną" sztuczkę babć, dzięki niej smakuje bajecznie
  3. Niesamowite nagranie Prypeci przed katastrofą w Czarnobylu. Miasto tętniło życiem
  4. Poczta Polska trafi na parafię. Plany na ogromną skalę już niedługo zostaną zrealizowane
  5. "Jeden z dziesięciu": pytania, na których pomylić się może geniusz. Zaskakujące odpowiedzi uczestników
  6. Dramat rozegrał się w parku. Łzy same cisną się do oczu, kiedy dowiadujemy się, co stało się szczeniakowi

Następny artykuł