Księżyc
Źródło: pixbay.com

Ogromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądał

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Listopada 2020

Ponad dekadę temu pojawił się projekt budowy teleskopu na Księżycu. Został odrzucony przez NASA i przez lata nikt nie podejmował tego tematu. Naukowcy z University of Texas dziś przypominają o projekcie. Sądzą, że to jedyna szansa na zbadanie pierwszych gwiazd we Wszechświecie.

Pomysł na postawienie ogromnego teleskopu na Srebrnym Globie pojawił się w 2008 roku. Zaprezentował go zespół astronomów z Uniwersytetu w Arizonie, któremu przewodził Roger Angel. Projekt teleskopu został wówczas nazwany LLMT (Lunar Liquid-Mirror Telescope).


Księżycowy teleskop


Odkopanie pomysłu Angela przez astronomów z Teksasu ma służyć bardziej dogłębnym badaniom początków kosmosu. Choć współczesne teleskopy już potrafią zbadać pierwsze galaktyki we Wszechświecie, to wciąż została jeszcze pewna niezbadana część kosmosu.


Mowa o pierwszych gwiazdach. Tych pierwotnych elementach, które jako pierwsze wygenerowały światło i dopiero zaczęły formować układy, konstelacje i, dużo później, galaktyki. To gwiazdy powstałe aż 13 miliardów lat temu, zaraz po Wielkim Wybuchu, który zapoczątkował Wszechświat, jaki znamy.

Pogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówPogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówCzytaj dalej


Niedostrzegalne początki kosmosu


Tych właśnie pierwotnych gwiazd nie można dostrzec i zbadać z powierzchni Ziemi. Żaden ze współczesnych ani planowanych w najbliższej przyszłości teleskopów na to nie pozwoli. Można je poznać tylko w jeden dostępny ludzkości sposób - budując obserwatorium na Księżycu.


Księżycowy teleskop, który Anna Schauer, przewodnicząca naukowców z Teksasu, nazwała „Ultimately Large Telescope” miałby stanąć na dnie jednego z kraterów w rejonie północnego lub południowego bieguna Srebrnego Globu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Domowa mikstura na odrobaczenie układu pokarmowego. W roli głównej sok z kiszonych ogórków


Baterie słoneczne


Teleskop byłby zasilany energią słoneczną, zapewnioną przez stację energetyczną na Księżycu. Obserwowałby cały czas ten sam obszar nieba, starając się zebrać jak najwięcej danych o pierwotnych gwiazdach. Informacje byłyby przesyłane do sztucznego satelity krążącego na księżycowej orbicie.


Obsługa księżycowego obserwatorium odbywałaby się w pełni zdalnie, stąd też ów projekt nie będzie w żaden sposób uzależniony od planowanej bazy na Księżycu.

Masowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówMasowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówCzytaj dalej


Naukowcy nie kryją entuzjazmu


Zespół naukowców z Teksasu bardzo entuzjastycznie podchodzi do pomysłu stworzenia teleskopu na Księżycu. Według nich to jedyny sposób na poznanie początków historii Wszechświata. Wiele założeń, które przyjmuje się w innych badaniach, bazuje na domysłach, bo tylko tyle możemy w tej chwili powiedzieć o Wielkim Wybuchu.


Jeśli projekt zostałby zrealizowany, moglibyśmy lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się 13 miliardów lat temu. Tak daleko nie sięgnął jeszcze żaden człowiek. Artykuł teksańskich naukowców na temat pierwotnych gwiazd oraz teleskopu niebawem ukaże się na łamach czasopisma The Astrophysical Journal.

Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniNajstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

    1. Podczas Strajku Kobiet muzyka porwała ratowników do tańca. Co za dryg!
    2. Nie żyje wybitny francuski trener, doprowadził drużyny do mistrzostwa
    3. Ogromna aktualizacja na Twitterze. Doszła funkcja, na którą czekało wiele osób
    4. Następny artykuł