Techgame.pl
Księżyc

pixbay.com

Ogromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądał

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Ponad dekadę temu pojawił się projekt budowy teleskopu na Księżycu. Został odrzucony przez NASA i przez lata nikt nie podejmował tego tematu. Naukowcy z University of Texas dziś przypominają o projekcie. Sądzą, że to jedyna szansa na zbadanie pierwszych g

Pomysł na postawienie ogromnego teleskopu na Srebrnym Globie pojawił się w 2008 roku. Zaprezentował go zespół astronomów z Uniwersytetu w Arizonie, któremu przewodził Roger Angel. Projekt teleskopu został wówczas nazwany LLMT (Lunar Liquid-Mirror Telescope).

Księżycowy teleskop

Odkopanie pomysłu Angela przez astronomów z Teksasu ma służyć bardziej dogłębnym badaniom początków kosmosu. Choć współczesne teleskopy już potrafią zbadać pierwsze galaktyki we Wszechświecie, to wciąż została jeszcze pewna niezbadana część kosmosu.

Mowa o pierwszych gwiazdach. Tych pierwotnych elementach, które jako pierwsze wygenerowały światło i dopiero zaczęły formować układy, konstelacje i, dużo później, galaktyki. To gwiazdy powstałe aż 13 miliardów lat temu, zaraz po Wielkim Wybuchu, który zapoczątkował Wszechświat, jaki znamy.

Niedostrzegalne początki kosmosu

Tych właśnie pierwotnych gwiazd nie można dostrzec i zbadać z powierzchni Ziemi. Żaden ze współczesnych ani planowanych w najbliższej przyszłości teleskopów na to nie pozwoli. Można je poznać tylko w jeden dostępny ludzkości sposób - budując obserwatorium na Księżycu.

Księżycowy teleskop, który Anna Schauer, przewodnicząca naukowców z Teksasu, nazwała „Ultimately Large Telescope” miałby stanąć na dnie jednego z kraterów w rejonie północnego lub południowego bieguna Srebrnego Globu.

Baterie słoneczne

Teleskop byłby zasilany energią słoneczną, zapewnioną przez stację energetyczną na Księżycu. Obserwowałby cały czas ten sam obszar nieba, starając się zebrać jak najwięcej danych o pierwotnych gwiazdach. Informacje byłyby przesyłane do sztucznego satelity krążącego na księżycowej orbicie.

Obsługa księżycowego obserwatorium odbywałaby się w pełni zdalnie, stąd też ów projekt nie będzie w żaden sposób uzależniony od planowanej bazy na Księżycu.

Naukowcy nie kryją entuzjazmu

Zespół naukowców z Teksasu bardzo entuzjastycznie podchodzi do pomysłu stworzenia teleskopu na Księżycu. Według nich to jedyny sposób na poznanie początków historii Wszechświata. Wiele założeń, które przyjmuje się w innych badaniach, bazuje na domysłach, bo tylko tyle możemy w tej chwili powiedzieć o Wielkim Wybuchu.

Jeśli projekt zostałby zrealizowany, moglibyśmy lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się 13 miliardów lat temu. Tak daleko nie sięgnął jeszcze żaden człowiek. Artykuł teksańskich naukowców na temat pierwotnych gwiazd oraz teleskopu niebawem ukaże się na łamach czasopisma The Astrophysical Journal.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >