Wizualizacja lądowania sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu.
Źródło: YouTube/NASA

NASA z ogromnym sukcesem. Sonda OSIRIS-REx zapisze się w historii

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Października 2020

Misja na Księżyc to nie jedyny cel realizowany przez NASA. W ostatnim czasie naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej realizowali również lot sondy ISIRIS-REx, której zadaniem było pobranie próbek z asteroidy Bennu.

NASA potwierdziło, że próbki skał, które zostały pobrane z asteroidy Bennu za pomocą sondy OSIRIS-REx jest największą próbką kosmicznych skał, które zostaną przetransportowane na Ziemię od czasów legendarnych misji Apollo.

Po czterech latach sonda OSIRIS-REx osiągnęła cel

OSIRIS-REx, czyli Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer, to sonda kosmiczna, którą NASA w 2016 roku wysłała w stronę asteroidy Bennu w celu pobrania próbek kosmicznych skał. NASA realizuje misję w ramach programu New Frontiers, który działa od 2003 roku.

Kinowy Uncharted na pierwszych zdjęciach. Jak oceniacie aktora wcielającego się w Nathana Drake'a?Kinowy Uncharted na pierwszych zdjęciach. Jak oceniacie aktora wcielającego się w Nathana Drake'a?Czytaj dalej

Asteroida Bennu należy do planetoid z grupy Apolla, czyli grupy planetoid bliskich Ziemi, krążących po orbitach przecinających nie tylko orbitę Ziemi, ale także Wenus, a czasami nawet Merkurego. Bennu została odkryta 11 września 1999 roku dzięki programowi LINEAR. W 2018 roku NASA poinformowała, że sonda OSIRIS-REx wykryła na powierzchni tej planetoidy obecność grup hydroksylowych, co może potwierdzić obecność wody na większej planetoidzie, której oryginalnie częścią była Bennu.

Pobranie próbek z Bennu. Długie przygotowania NASA

Parę tygodni temu informowaliśmy Was o zakończonej sukcesem próbie generalnej podejścia przez sondę OSIRIS-REx do asteroidy Bennu. Już wtedy NASA wykazywała duży optymizm związany z realizacją misji. Po kilkutygodniowej przerwie, zgodnie z planami sonda z sukcesem pobrała próbki skał z powierzchni asteroidy. Zebrane materiały rozpoczną teraz podróż w kierunku Ziemi w celu dokładnego ich zbadania.

Szef NASA gratuluje

Kilka minut po opublikowaniu informacji o pozytywnym przeprowadzeniu manewrów i pobrania próbek, głos za pomocą Twittera zabrał szef NASA, Jim Bridenstine, który pogratulował sukcesu zespołowi zajmującemu się misją sondy OSIRIS-REx. “Próbki teraz wrócą na Ziemię, gdzie badaniem ich zajmą się kolejne pokolenia naukowców!” - przedstawił krótko plany związane z misją sondy.

Robert Lewandowski zagrał już na PS5? Sony rozpoczyna wielką akcję promocyjnąRobert Lewandowski zagrał już na PS5? Sony rozpoczyna wielką akcję promocyjnąCzytaj dalej

Teraz sondę czeka długi lot do domu

NASA poinformowała, że sonda OSIRIS-REx rozpocznie teraz manewry związane z jej powrotem na Ziemię. Według ustaleń ekspertów jest on planowany na 24 września 2023 roku. Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej przewidują, że próbki pobrane przez sondę mogą zawierać materiał organiczny, który może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie związane z pochodzeniem wody i życia na naszej planecie.

Bill Gates chce zabrać się za sieć 5G. Ma już konkretny planBill Gates chce zabrać się za sieć 5G. Ma już konkretny planCzytaj dalej

Moment pobrania próbek z sondy Bennu

Na poniższym nagraniu możecie obejrzeć pełny zapis z finałowego etapu misji sondy OSIRIS-Rex. Moment podjęcia próbek z asteroidy Bennu znajduje się mniej więcej w okolicach 1:11:05. Zakończenie sukcesem tej misji, to ogromny krok naprzód w eksploracji kosmosu przez NASA. Teraz będziemy z niecierpliwością wyczekiwać powrotu sondy na Ziemię, a w międzyczasie NASA rozpocznie przygotowywania do pierwszej od prawie 50 lat załogowej misji na Księżyc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd zapowiedział finansowe wsparcie Polaków. Znamy konkretne rozwiązania w ramach walki z koronawirusem
  2. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  3. Call of Duty ze specjalnym trybem na Halloween. W grze spotkamy bohaterów horrorów
  4. Chiny opanują Księżyc. Zdradzili imponujące plany na najbliższe lata
  5. Uważaj na fałszywe SMS-y od sanepidu, które potrafią nieźle nastraszyć. Możesz też stracić ogromne pieniądze
  6. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" przesadził? Dosadny komentarz o kobietach, ludzie zamarli

Następny artykuł