Techgame.pl
Wizualizacja lądowania sondy OSIRIS-REx na asteroidzie Bennu.

YouTube/NASA

NASA z ogromnym sukcesem. Sonda OSIRIS-REx zapisze się w historii

21 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Misja na Księżyc to nie jedyny cel realizowany przez NASA. W ostatnim czasie naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej realizowali również lot sondy ISIRIS-REx, której zadaniem było pobranie próbek z asteroidy Bennu.

NASA potwierdziło, że próbki skał, które zostały pobrane z asteroidy Bennu za pomocą sondy OSIRIS-REx jest największą próbką kosmicznych skał, które zostaną przetransportowane na Ziemię od czasów legendarnych misji Apollo.

Po czterech latach sonda OSIRIS-REx osiągnęła cel

OSIRIS-REx, czyli Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer, to sonda kosmiczna, którą NASA w 2016 roku wysłała w stronę asteroidy Bennu w celu pobrania próbek kosmicznych skał. NASA realizuje misję w ramach programu New Frontiers, który działa od 2003 roku.

Asteroida Bennu należy do planetoid z grupy Apolla, czyli grupy planetoid bliskich Ziemi, krążących po orbitach przecinających nie tylko orbitę Ziemi, ale także Wenus, a czasami nawet Merkurego. Bennu została odkryta 11 września 1999 roku dzięki programowi LINEAR. W 2018 roku NASA poinformowała, że sonda OSIRIS-REx wykryła na powierzchni tej planetoidy obecność grup hydroksylowych, co może potwierdzić obecność wody na większej planetoidzie, której oryginalnie częścią była Bennu.

Pobranie próbek z Bennu. Długie przygotowania NASA

Parę tygodni temu informowaliśmy Was o zakończonej sukcesem próbie generalnej podejścia przez sondę OSIRIS-REx do asteroidy Bennu. Już wtedy NASA wykazywała duży optymizm związany z realizacją misji. Po kilkutygodniowej przerwie, zgodnie z planami sonda z sukcesem pobrała próbki skał z powierzchni asteroidy. Zebrane materiały rozpoczną teraz podróż w kierunku Ziemi w celu dokładnego ich zbadania.

Szef NASA gratuluje

Kilka minut po opublikowaniu informacji o pozytywnym przeprowadzeniu manewrów i pobrania próbek, głos za pomocą Twittera zabrał szef NASA, Jim Bridenstine, który pogratulował sukcesu zespołowi zajmującemu się misją sondy OSIRIS-REx. “Próbki teraz wrócą na Ziemię, gdzie badaniem ich zajmą się kolejne pokolenia naukowców!” - przedstawił krótko plany związane z misją sondy.

Teraz sondę czeka długi lot do domu

NASA poinformowała, że sonda OSIRIS-REx rozpocznie teraz manewry związane z jej powrotem na Ziemię. Według ustaleń ekspertów jest on planowany na 24 września 2023 roku. Naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej przewidują, że próbki pobrane przez sondę mogą zawierać materiał organiczny, który może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie związane z pochodzeniem wody i życia na naszej planecie.

Moment pobrania próbek z sondy Bennu

Na poniższym nagraniu możecie obejrzeć pełny zapis z finałowego etapu misji sondy OSIRIS-Rex. Moment podjęcia próbek z asteroidy Bennu znajduje się mniej więcej w okolicach 1:11:05. Zakończenie sukcesem tej misji, to ogromny krok naprzód w eksploracji kosmosu przez NASA. Teraz będziemy z niecierpliwością wyczekiwać powrotu sondy na Ziemię, a w międzyczasie NASA rozpocznie przygotowywania do pierwszej od prawie 50 lat załogowej misji na Księżyc.

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >