spacex
Źródło: Space Exploration Technologies Corp., CC0

Dziś start nowoczesnego statku od SpaceX. Starship może okazać się fenomenem

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Grudnia 2020

Już dzisiaj odbędzie się kolejny testowy lot nowoczesnej rakiety wraz ze statkiem kosmicznym od SpaceX. Wszystko może się udać lub też pójść nie tak. Lot może okazać się kluczowy dla całego projektu, jednak Elon Musk jest dobrej myśli. Starship ma wzbić się na wysokość 12,5 kilometra.

 • Już dziś odbędzie się ważny testowy lot Starshipa
 • SpaceX informuje, że liczą się dane zebrane podczas misji
 • Rakieta docelowo ma wynieść człowieka na Marsa
 • Start zaplanowano na godzinę 15:00 8 grudnia

Starship zapowiadany jest od tylu lat, że ciężko dziś przypomnieć sobie czego o tej rakiecie nie mówiono. Wiemy na pewno, że ma predyspozycje do stania się największym kosmicznym pojazdem jaki kiedykolwiek opracował człowiek.

SpaceX zapowiada ważny lot

Zaledwie przed rokiem głośno było o problemach przy wstępnych pracach nad Starshipami i wszystko zapowiadało spore zmiany lub przesunięcie próbnych lotów. Te również nie zadowalały wszystkich, gdyż zdarzały się sytuacje, że Starship przed lotem po prostu wybuchał.

Czytaj również:Jest zgoda w sprawie szczepionek. Chodzi o podatek, już podjęli decyzję

Teraz na szczęście wiemy, że rok to dla SpaceX naprawdę dużo, gdyż udało się znacznie przyśpieszyć wszelkie prace. Dzięki temu mamy możliwość oglądania na żywo historycznego startu testowej wersji Starshipa SN9. Jeżeli cokolwiek miałoby się nie udać, to SpaceX informuje, że w razie czego mają jeszcze drugi egzemplarz.

Olbrzymi przełom, chodzi o pochodzenie Księżyca. Nowe daneOlbrzymi przełom, chodzi o pochodzenie Księżyca. Nowe daneCzytaj dalej

Start zaplanowany jest na godzinę 15:00 dnia dzisiejszego, tj. 8 grudnia 2020 roku. Oglądać go można m.in. dzięki poniższej transmisji na żywo. Liczymy jednak, że wszystko się uda, gdyż niedawne testy okazały się sukcesem. Problem w tym, że Starship dziś ma osiągnąć pułap nie 150 metrów jak wcześniej, a 12,5 km.

Może będzie dobrze

Ciężko tutaj liczyć na stuprocentowe powodzenie misji, ale też nie o to chodzi. Starship ma dziś wykonać prawdziwe powietrzne ewolucje - wzbije się na docelową wysokość, po czym silniki zostaną wyłączone. Pozwoli to na swobodne opadanie do momentu ponownej aktywacji ciągu, co zaowocować ma udanym lądowaniem.

Czytaj również:"Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

SpaceX wyjaśnia jednak, że bardziej skupia się nie tyle na samym (dość karkołomnym, szczerze mówiąc) lądowaniu, a liczy na uzyskanie bezcennych wręcz danych w trakcie samego lotu. Oceniana będzie aerodynamika całego pojazdu, dlatego też Starship nie przypomina już silosu na zboże, a dodano mu stożkową osłonę.

Wyjątkowe odkrycie. Niewiarygodne, gdzie znaleziono legendarną EnigmęWyjątkowe odkrycie. Niewiarygodne, gdzie znaleziono legendarną EnigmęCzytaj dalej

Dzisiejszy lot możliwy jest dzięki trzem silnikom Raptor, które miały już swoje wzloty i upadki (dosłownie, nie tylko pod kątem technologicznym). Docelowo rakieta ma jednak zostać wyposażona w cały arsenał napędu, który spełnić ma marzenie ludzkości dotyczące podboju obcych planet.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Super Heavy będzie serio ciężkie

Na ten moment wiemy, że Starship jest brany pod uwagę przy misji Artemis zakładającej wysłanie kolejnych ludzi na Księżyc. NASA w końcu pogrążyła się swoim programem SLS, który nie daje pożądanych rezultatów, więc może technologia od Elona Muska będzie w stanie umożliwić ten lot.

Z czasem Starship ma również wynieść ludzkość na Marsa. Tutaj jednak potrzeba będzie znacznie bardziej zaawansowanej technologii. Mowa oczywiście o dodatkowym członie Super Heavy. Dzięki niemu całość ma zostać nie tylko największym kosmicznym pojazdem w historii ludzkości, ale również będzie oferować aż 36 silników Raptor.

Chińczycy chcą dokonać przełomu. Niewiarygodna prędkość samolotówChińczycy chcą dokonać przełomu. Niewiarygodna prędkość samolotówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wstydliwy problem, który dotyczy nawet połowy Polaków
 2. Rano otworzyła zmywarkę. Nie mogła uwierzyć własnym oczom
 3. Spotify wprowadzi rewolucyjne rozwiązanie. Oparte jest na sztucznej inteligencji
 4. Świetnie wieści dla wszystkich graczy. Google Stadia oficjalnie w Polsce
 5. Elon Musk ma dość Kalifornii. Podjął kluczową decyzję
 6. Co zrobić, gdy kot atakuje choinkę? 5 niezawodnych sposobów, by zapobiec świątecznej katastrofie
 7. Magda Gessler oferuje seniorom posiłki za bezcen. Cena szokuje

Następny artykuł