Techgame.pl
Eksplozja Starship

NASASpaceflight - wideo

Rakieta SpaceX eksplodowała. Kolejne fiasko podczas testów

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Rakieta SpaceX uległa eksplozji podczas testów w Teksasie. Starship, czyli prototyp statku kosmicznego mającego wynieść ludzi na Marsa jest już czwartą rakietą tego typu, która nie zdołała przejść testów. Elon Musk zapewnia jednak, że

Ogromny prototyp największej rakiety nośnej połączonej z pojazdem kosmicznej opracowany przez SpaceX uległ katastrofie. Firma zapewnia jednak, że nie przeszkodzi to jej w dalszych badaniach.

Eksplozja podczas testów

Starship to największy wehikuł tego rodzaju jaki ma zostać zbudowany na Ziemi. Od paru lat firma Elona Muska przeprowadza testy nad prototypami, które idą... nie do końca po myśli twórców. Poprzednie wersje rakiety nie sprostały próbom ciśnieniowym, jednak udało się to wersji SN4. W związku z tym wzbogacono prototyp o silnik Raptor i wierzono, że uda się wznieść go na choćby niewielką wysokość. To jednak się nie udało i Starship SN4 to już kolejny model pojazdu, który nie sprostał próbom SpaceX. Do ogromnego wybuchu doszło na poligonie w Teksasie zaraz przed wyniesieniem dwóch astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach współpracy z NASA w programie Demo-2. SpaceX nie podał konkretnej przyczyny wybuchu, ale możemy "podziwiać" katastrofę na poniższym wideo (od 1 godziny 24 minuty). 

Starship pomoże ludziom w zdobywaniu kosmosu

Docelowo Starship, czyli największy pojazd tego rodzaju zbudowany przez człowieka ma pomieścić nawet 100 osób i wiele sprzętu, a sam ma być używany do podróży na Marsa i (w zmodyfikowanej wersji) w ramach programu Artemis na Księżyc. Elon Musk planuje także udostępnić takie rakiety w celu szybszego przemieszczania się między odległymi punktami na naszej planecie. Do tej pory testy wszystkich czterech wersji się nie powiodły, więc SpaceX zacznie prace nad wersją SN5. Mimo zapewnień Elona Muska o tym, że wehikuł może zostać wprowdzony do użytku w ciąglu trzech lat, jest to mało prawdopodobne. Liczmy jednak, że kolejne wersje zdołają przejść przez testy i doczekają się wzbogacania o kolejne moduły.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >