Techgame.pl
Start rakiety

snappygoat.com

SpaceX coraz bliżej celu. Ogromna rakieta wzbije się na rekordową wysokość

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Elon Musk ogłosił, że Starship jest gotowy do kolejnego testu. Tym razem statek stworzony przez SpaceX wykona lot na 15 km. Ostatni test zakończył się przebyciem zaledwie 150 metrów, będzie to wobec tego pierwszy "poważny" test pojazdu.

Starship to statek, który ma wynieść ludzkość w kosmos. To właśnie on ma nas przetransportować na Czerwoną Planetę w 2024 roku (jak oznajmił Elon Musk). Dotychczasowe testy przebiegły bez żadnych problemów. Czas więc na próbę (niemal) generalną.

SpaceX gotowy do startu rakiety

Już niebawem najnowsze dzieło SpaceX poderwie się w górę i wzleci na wysokość 15 km. To 100 razy wyżej niż przy poprzednim teście. Uprzednio Starship startował z wykorzystaniem zaledwie jednego silnika. Tym razem będzie ich aż trzy.

Silniki Raptor, które będą służyły przy starcie Starshipa, to również wynalazek firmy Elona Muska. Niedawno misja Crew-1 dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną dzięki rakiecie Falcon 9. Wykorzystywane w niej silniki mają ciąg dwa razy mniejszy niż nowe Raptory.

Silnik rakiet przyszłości

Silniki Raptor zasilane są ciekłym metanem. Docelowo Starship ma dysponować aż sześcioma takimi komponentami. Obecnie zainstalowano połowę z nich. Testy statystyczne wykazały, iż przy takiej mocy Starship powinien bez problemu wzbić się na planowaną wysokość 15 km.

Elon Musk ogłosił, że test nowej rakiety odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Być może mógłby odbyć się wcześniej, jednakże ze względu na fakt, iż region, z którego wystartuje Starship, jest zamieszkany. 

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko

  2. Szybko, prosto i pysznie. Najlepszy przepis na surówkę z białej kapusty

  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało

Teksańskie testy

Obszar testowy SpaceX znajduje się w Boca Chica - niewielkiej miejscowości w Teksasie, położonej kilka kilometrów od ujścia rzeki Rio Grande. Obszar ten został wybrany przez Elona Muska jeszcze w 2014 roku i to tam odbywają się wszystkie testy rakiety Super Heavy i statku Starship.

Ze względu na zasiedlenie okolic Boca Chica, SpaceX musiało dostać pozwolenie na start testu od lokalnych władz. Na szczęście nie było to problemem, choć konieczność dopełnienia formalności nieco wydłużyła czas oczekiwania na uruchomienie Starshipa.

SpaceX zapowiada pełny sukces

Inżynierowie firmy SpaceX w ekscytacji oczekują nadchodzącego testu. Wszystkie ostatnie sprawdziany przebiegły bez problemów, a wzniesienie się pojazdu na wysokość 15 km będzie pierwszym naprawdę długim lotem rakiety.

Jeszcze nie podano dokładnej daty i godziny wydarzenia. Z pewnością jednak detale niedługo zostaną ujawnione. Nie wiemy, czy SpaceX będzie udostępniał transmisję z testu, jednak po wcześniejszych wydarzeniach organizowanych przez Elona Muska, można się spodziewać, że i tym razem będziemy mogli obejrzeć na żywo test Starshipa.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >