Techgame.pl
Zdjęcie satelity NASA na tle przestrzeni kosmicznej i skrawka Ziemi

NASA

Axiom Space zabierze na ISS kosmicznych turystów. Znamy ceny biletów

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Około jeden rok dzieli nas od historycznego wydarzenia. Na wtedy wstępnie zaplanowano start promu, który zabierze prywatne osoby na stację kosmiczną. Nie lada podróż wymaga naprawdę zasobnego portfela.

  • Axiom Space zaprezentował załogę pierwszego cywilnego lotu w kosmos

  • Znalazł się w niej drugi najstarszy człowiek, który wybierze się w przestrzeń kosmiczną

  • Poza odwagą wymagane były olbrzymie nakłady finansowe, sięgające dziesiątek milionów dolarów

  • Czwórka chętnych wybierze się na ośmiodniowy pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

  • Misja Axiom Space 1 planowana jest na początek 2022 roku

Kosmiczne przeżycie wymaga równie kosmicznej opłaty. Koszt podróży pokazuje, że większość osób musi obejść się smakiem i zadowolić co najwyżej transmisjami NASA TV UHD, albo Mass Effectem.

Astronomiczne pieniądze

Ludzkość wykonuje spory krok, ale długa droga do upowszechnienia takich wycieczek. Choć rośnie wiedza ludzkości o wszechświecie, a technologia jest dostatecznie zaawansowana, to cena takiej przygody jest w zasięgu wyłącznie milionerów.

Czwórka astronautów amatorów za ośmiodniowy pobyt na stacji kosmicznej sowicie zapłaci. Natomiast jest to z pewnością bardzo ciekawa forma rozrywki, gdy nie ma już pomysłu, na jakie ziemskie przyjemności wydawać swoje miliony dolarów.

Przeciętny człowiek nie byłby w stanie pokryć choćby dnia takiej wyprawy. Ba, same podstawowe usługi pokroju wyżywienia czy komunikacji szacowane są na 35 000 dolarów dziennie, według artykułu opublikowanego w The Washington Post.

Szary obywatel Polski przez około trzy lata musiałby pracować na pokrycie takich kosztów, biorąc pod uwagę średnie zarobki netto. Uwzględniając potrzebę przeżycia do czasu uzbierania środków, spokojnie dołożyć można kolejny rok pracy.

Ponad 130 tysięcy złotych to jedynie malutka składowa opłaty, gdyż całość szacuje się na 55 milionów dolarów. Tutaj można od razu mieć świadomość, iż nie ma co dokonywać żadnych wyliczeń co do lat pracy, bo suma brzmi zupełnie abstrakcyjnie.

Natomiast dla zaspokojenia czystej ciekawości... 4 300 lat pracy za standardową stawkę dałoby bilet na stację kosmiczną. Dla porównania cztery części Mass Effecta na promocjach można dostać za łącznie około 100 złotych lub poprzez abonament EA Play. Właśnie ten sposób podróży kosmicznych rekomendujemy nie-milionerom.

Dodatkowa opłata, o której nie mówi się głośno

Śmiałkowie, którzy odbędą historyczny lot, to Michael López-Alegría, Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe. Są to kolejno: wiceprezydent do spraw rozwoju biznesu w Axiom, przedsiębiorca z branży nieruchomości i technologii, dyrektor generalny firmy inwestycyjnej oraz partner założycielski funduszu inwestycyjnego.

Stanowiska te tłumaczą możliwości finansowe. Należy jednak pamiętać, że takie przedsięwzięcie nie jest pozbawione ryzyka. Na szali nie są położone li tylko olbrzymie pieniądze, ale i ludzkie życie.

Swoją świadomość niebezpieczeństwa potwierdził jeden z uczestników w przytoczonym wcześniej materiale Washington Post. Eytan Stibbe, choć obecnie jest biznesmenem, to przez wiele lat służył jako pilot Sił Powietrznych Izraela. Latał między innymi popularnym F-16.

Stibbe w wojsku poznał Ilana Ramona. Zawiązała się między nimi silna przyjaźń. Niestety Ramon, pierwszy izraelski astronauta, był jedną z siedmiu ofiar katastrofy promu Columbia.

W 2003 roku w drodze powrotnej statek zaczął rozpadać się, wchodząc w atmosferę z olbrzymią prędkością. Przyczyną miała być usterka lewego skrzydła, która wystąpiła jeszcze przed wylotem.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >