Techgame.pl
Asteroidy

pixabay.com

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Naukowcy po raz kolejny pochylili się nad kwestią istnienia życia. Jedną z hipotez na temat jego obecności na Ziemi jest ta, która zakłada, że nie pochodzi ono z naszej planety, lecz z kosmosu. Dzięki badaniom próbek pobranych z asteroidy It

Skąd wzięło się życie? Dlaczego akurat na naszej planecie? Jak to możliwe, że akurat tutaj rozwinęło się do tego stopnia, w którym jest obecnie, podczas gdy najwyraźniej reszta kosmosu pozostaje pusta? Te pytania nurtują ludzkość od wieków. Być może nigdy nie poznamy na nie odpowiedzi. Ale nie ustajemy w wysiłkach, by je zdobyć.

Życie na asteroidzie

W ramach japońskiej misji Hayabusa na jedną z planetoid Apolla została wysłana sonda kosmiczna. W sierpniu 2005 roku stała się sztucznym satelitą asteroidy Itokawa, krążącej wokół Słońca, przecinającej regularnie orbitę Ziemi i Wenus. Celem misji było zebranie próbek gleby z Itokawy, by przebadać ich skład pod kątem możliwych oznak życia.

Mimo dwukrotnego lądowania sondy Hayabusa na powierzchni planetoidy, nie udało się pobrać próbek gleby, jednakże do pojemnika dostało się nieco pyłu z powierzchni Itokawy. Gdy sonda szczęśliwie powróciła na Ziemię w 2010 roku, japońscy naukowcy z organizacji JAXA potwierdzili, że Hayabusa dostarczyła ponad 1500 drobinek materii pobranych z Itokawy.

Tajemnice Itokawy

Itokawa jest asteroidą typu S, a takie właśnie w przeszłości najczęściej spadały na powierzchnię Ziemi. Stąd wzięło się zainteresowanie japońskich naukowców jedną z planetoid Apolla. Chcieli zbadać, czy teoria mówiąca o możliwości przybycia życia na naszą planetę wraz ze spadającymi na nią asteroidami, może być prawdziwa.

Wyciągając wnioski z badań próbek zdobytych na powierzchni Itokawy, wygląda na to, że jak najbardziej jest to możliwe. Po wnikliwych analizach naukowcy potwierdzili, bez żadnych wątpliwości, że na asteroidzie znajduje się materiał organiczny, potrzebny do powstania życia. A to jeszcze nie wszystko.

Woda w kosmosie

Materiał organiczny to jedno, lecz naukowcy z JAXA odkryli także drobinki wody, które zawarte były w próbkach zebranych na Itokawie. To niesamowite odkrycie może zrewolucjonizować nasze dotychczasowe założenia zarówno o wodzie, jak i samym życiu we wszechświecie. W przyszłości z pewnością zostanie zbadanych więcej asteroid, co może przynieść nam kolejne odpowiedzi.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >