Haker
Źródło: Pixabay.com

Hakerzy zostali zhakowani. Wielki atak na siedzibę cyberprzestępców

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
7 Marca 2021

Niepewne czasy nastały dla cyberprzestępców. Rosyjskie forum Maza, słynne w darknecie z bycia kolebką wielu słynnych hakerów zostało zhakowane. Brzmi to niewiarygodnie, a jednak. Ktoś uderzył prosto w siedzibę cyberprzestępców. W dodatku nie pierwszy raz w ciągu ostatniego miesiąca.

  • Ktoś dokonał ataku na forum hakerskie Maza
  • Dane przestępców korzystających z Mazy wyciekły do darknetu
  • To już trzeci atak na hakerskie fora w ostatnich tygodniach

Hakerzy to jedna ze społeczności internetowych. Na co dzień ich nie zauważamy, gdyż miejscem ich faktycznego bytowania jest darknet - mroczne odmęty Internetu, do których zapuszczają się właśnie przede wszystkim cyberprzestępcy. Tam właśnie funkcjonują hakerskie fora, takie jak Maza czy Exploit, o których doniesienia słyszymy od organizacji zajmujących się monitorowaniem darknetu.

Atak na hakerów

Tym razem nieznany sprawca uderzył w rosyjskie forum hakerów Maza, wcześniej znane pod nazwą “Mazafaka”. Jest to miejsce, w którym można natrafić na oferty wszelkich usług oferowanych przez cyberprzestępców, a jest tego naprawdę sporo. Od prania brudnych pieniędzy, przez nabycie wszelkiej maści złośliwego oprogramowania, po sprzedaż wykradzionych danych innych osób.

I właśnie to miejsce, w którym cyberprzestępcy działali na co dzień, zostało nagle zhakowane. Trudno się dziwić panice, jaka musiała wówczas wybuchnąć wśród społeczności Mazy. O ataku sprawcy poinformowali zamieszczając dwa wpisy: To forum zostało zhakowane oraz Twoje dane zostały ujawnione, jak donosi firma Flashpoint.

Wyciek danych hakerów

Według raportu Flashpointa podczas ataku została wykradziona ogromna liczba informacji na temat tożsamości cyberprzestępców, haseł i adresów e-mail. Co więcej, portal KrebsOnSecurity doniósł, że dane hakerów rzeczywiście pojawiły się w darknecie, co wywołało niemałe poruszenie wśród okradzionych przestępców.

Łazik Perseverance wyruszył w pierwszą wycieczkę po Marsie. Początek nowej epokiŁazik Perseverance wyruszył w pierwszą wycieczkę po Marsie. Początek nowej epokiCzytaj dalej

Co ciekawe, jest to już trzecie forum hakerskie, które zostało zaatakowane przez nieznanych sprawców w ciągu ostatnich tygodni. Wcześniej podobnych sytuacji doświadczyli użytkownicy forów Verified oraz Exploit. W efekcie coraz częściej mówi się o tym, że owe ataki nie są przypadkowe i prawdopodobnie odpowiada za nie ta sama organizacja - kimkolwiek by ona nie była.

Tylko służby wywiadowcze lub ludzie, którzy wiedzą, gdzie znajdują się serwery, mogą robić takie rzeczy... Trzy fora w ciągu miesiąca to po prostu dziwne. Nie sądzę, żeby to byli zwykli hakerzy. Ktoś celowo rujnuje fora - czytamy w zacytowanym na portalu KrebsOnSecurity wpisie pochodzącym z jednego z forów darknetu.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł