Techgame.pl
Haker

Pixabay.com

Hakerzy zostali zhakowani. Wielki atak na siedzibę cyberprzestępców

7 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 17 Października 2021)

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Niepewne czasy nastały dla cyberprzestępców. Rosyjskie forum Maza, słynne w darknecie z bycia kolebką wielu słynnych hakerów zostało zhakowane. Brzmi to niewiarygodnie, a jednak. Ktoś uderzył prosto w siedzibę cyberprzestępców. W doda

  • Ktoś dokonał ataku na forum hakerskie Maza

  • Dane przestępców korzystających z Mazy wyciekły do darknetu

  • To już trzeci atak na hakerskie fora w ostatnich tygodniach

Hakerzy to jedna ze społeczności internetowych. Na co dzień ich nie zauważamy, gdyż miejscem ich faktycznego bytowania jest darknet - mroczne odmęty Internetu, do których zapuszczają się właśnie przede wszystkim cyberprzestępcy. Tam właśnie funkcjonują hakerskie fora, takie jak Maza czy Exploit, o których doniesienia słyszymy od organizacji zajmujących się monitorowaniem darknetu.

Atak na hakerów

Tym razem nieznany sprawca uderzył w rosyjskie forum hakerów Maza, wcześniej znane pod nazwą “Mazafaka”. Jest to miejsce, w którym można natrafić na oferty wszelkich usług oferowanych przez cyberprzestępców, a jest tego naprawdę sporo. Od prania brudnych pieniędzy, przez nabycie wszelkiej maści złośliwego oprogramowania, po sprzedaż wykradzionych danych innych osób. 

I właśnie to miejsce, w którym cyberprzestępcy działali na co dzień, zostało nagle zhakowane. Trudno się dziwić panice, jaka musiała wówczas wybuchnąć wśród społeczności Mazy. O ataku sprawcy poinformowali zamieszczając dwa wpisy: To forum zostało zhakowane oraz Twoje dane zostały ujawnione, jak donosi firma Flashpoint. 

Wyciek danych hakerów

Według raportu Flashpointa podczas ataku została wykradziona ogromna liczba informacji na temat tożsamości cyberprzestępców, haseł i adresów e-mail. Co więcej, portal KrebsOnSecurity doniósł, że dane hakerów rzeczywiście pojawiły się w darknecie, co wywołało niemałe poruszenie wśród okradzionych przestępców.

Co ciekawe, jest to już trzecie forum hakerskie, które zostało zaatakowane przez nieznanych sprawców w ciągu ostatnich tygodni. Wcześniej podobnych sytuacji doświadczyli użytkownicy forów Verified oraz Exploit. W efekcie coraz częściej mówi się o tym, że owe ataki nie są przypadkowe i prawdopodobnie odpowiada za nie ta sama organizacja - kimkolwiek by ona nie była.

Tylko służby wywiadowcze lub ludzie, którzy wiedzą, gdzie znajdują się serwery, mogą robić takie rzeczy... Trzy fora w ciągu miesiąca to po prostu dziwne. Nie sądzę, żeby to byli zwykli hakerzy. Ktoś celowo rujnuje fora - czytamy w zacytowanym na portalu KrebsOnSecurity wpisie pochodzącym z jednego z forów darknetu.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Mars to nie tylko fantastyczne zdjęcia. Łazik Perseverance nagrał brzmienie planety

  • Koniec ery znaczków pocztowych. Poczta Polska przerzuca się na kody kreskowe

  • Resident Evil Village nie na nerwy Japończyków. Produkcja zostanie ocenzurowana

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >