Techgame.pl
Rakieta Falcon 9

Unsplash

SpaceX pobiło rekord. Jedna rakieta wyniosła w przestrzeń kosmiczną aż 143 satelity

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Firma Elona Muska pobiła kolejny rekord. SpaceX wzniósł na niską orbitę okołoziemską aż 143 satelity. Całe przedsięwzięcie jest częścią projektu SmallSat Rideshare, który docelowo umożliwiać ma wysyłanie własnych ładunków w kosmos prz

  • SpaceX pobił rekord liczby satelitów wyniesionych jednocześnie przy użyciu jednej rakiety

  • Firma Elona Muska chce zmniejszyć koszt wysyłania ładunków w kosmos

  • Rakieta Falcon 9 z powodzeniem wystartowała 24 stycznia 2021 roku

  • Miliarder ma szereg innych pomysłów dotyczących ułatwienia dostępu do kosmosu

Elona Muska można nie lubić i nie popierać tego, czym na co dzień się zajmuje, jednak należą mu się słowa uznania. Jego firmy można nazwać pionierskimi, szczególnie w kontekście SpaceX. Przedsiębiorstwo właśnie ruszyło z niezwykle atrakcyjnym programem. 

SpaceX wzniesie ładunek za "grosze"

Elon Musk potrafi nas czasami naprawdę nieźle zaskoczyć, szczególnie, gdy opowiada o swoich ambitnych planach. Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o podbój Marsa czy, w przyszłości, innych planet, ale nieco bardziej realne na ten moment, ziemskie przedsięwzięcia. Jednym z nich jest zapowiedziany w 2019 roku SmallSat Rideshare.

Wczoraj, tj. 24 stycznia, SpaceX dokonał pierwszej misji w ramach wspomnianego programu, która nazwana została Transporter-1. Zanim do niej przejdziemy, warto wyjaśnić sobie, czym w ogóle SmallSat Rideshare jest. A jest całkiem atrakcyjnym pomysłem dla wielu firm czy placówek naukowych, które chciałyby wynieść w kosmos swój własny ładunek. 

W ramach całego SmallSat Rideshare SpaceX wyniesie w przestrzeń kosmiczną setki ładunków od prywatnych i publicznych podmiotów. Jest to nie lada okazja dla niewielkich firm satelitarnych, gdyż do tej pory wyniesienie swojego sprzętu na niską orbitę okołoziemską było dość kosztowne. Ceny Rideshare zaczynają się od 1 miliona dolarów za ładunek o masie około 200 kilogramów.

143 satelity na jednej rakiecie SpaceX

Misja Transporter-1 zakładała wysłanie w kosmos, za pomocą tylko jednego rakiety Falcon 9 wielu ładunków i nie chodzi tu wyłącznie o satelity. Na pokładzie znalazło się nawet miejsce dla kapsuł wypełnionych ludzkimi prochami. Specyficzne pogrzeby oferuje firma Celstis. 

Falcon 9 miał na pokładzie aż 143 ładunki, czym ustanowił nowy rekord w liczbie wyniesionych w kosmos satelitów za pomocą jednej rakiety. Wcześniejszy należał do indyjskiej rakiety, która zmieściła ich 104. W ramach Transporter-1 udało się wynieść m.in. 48 satelitów obrazujących Ziemię od Planet, 30 niewielkich satelitów dla USA i Europy stworzonych w Niemczech czy 17 kanadyjskich satelitów komunikacyjnych.

Początkowo misja zakłada wysłanie w kosmos także satelitów od agencji badawczo-rozwojowej Stanów Zjednoczonych DARPA, jednak te uległy awarii tuż przed lotem. Rakieta wystartowała z Cape Canaveral na Florydzie, 24 stycznia 2021 roku. Początkowo start misji zaplanowany był na dzień wcześniej, jednak pogoda zmusiła do jego przesunięcia. 

Transporter-1 to początek łatwiejszego dostępu do kosmosu

Elon Musk nie od dziś pokazuje, że chciałby ułatwić wielu firmom czy instytucjom przeprowadzanie kosmicznych misji. Misja Transporter-1 może być początkiem zmniejszenia kosztów eksploracji i badania przestrzeni kosmicznej, czym może spowodować większe zainteresowanie tą dziedziną. Dodajmy, że Musk chce zmniejszyć koszt startu rakiet jeszcze bardziej i nie tak dawno temu wykupił dwie platformy wiertnicze, które mają przysłużyć się temu celowi. 

Miliarder jest świadom, ze rosnąca liczba startów rakiet kosmicznych także przekłada się na zanieczyszczanie środowiska. Oferuje on 100 milionów dolarów na realizację pomysłu mającego obniżyć poziom dwutlenku węgla w atmosferze (o czym pisaliśmy w tym artykule). Jak na razie nie wybrano jeszcze potencjalnego kandydata na zwycięzcę, jednak istnieje spora szansa, że jakiś projekt doczeka się wdrożenia w życie. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >