Techgame.pl
Morski port kosmiczny SpaceX

youtube.com/ENGINEERING TODAY/kadr z filmu

Elon Musk buduje porty kosmiczne na morzu. SpaceX przebudowuje dawne platformy wiertnicze

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Elon Musk najwyraźniej dołożył do swojej kolekcji obiektów i statków dwie platformy wiertnicze. Miał je nazwać po księżycach Marsa - Fobos i Deimos. Wpisywałoby się to w strategię odpalania rakiet z pływających baz.

  • Elon Musk w połowie 2020 roku deklarował chęć budowy portów kosmicznych na wodzie

  • Od tego czasu przytrafiło się kilka podejrzanych zbiegów okoliczności

  • Wykupiono dwie platformy wiertnicze, a nabywcę można powiązać ze SpaceX

  • Wymowne są też nowe nazwy konstrukcji, odpowiadające księżycom Marsa

W styczniu dziennikarze z portalu NASASpaceflight.com przeprowadzili śledztwo, które miało doprowadzić ich do intrygującego odkrycia. Według redaktorów dotarli oni do dowodów na wykupienie przez SpaceX platform wiertniczych, które miałyby posłużyć za miejsce startu rakiet.

Eksploracja kosmosu zamiast morskich głębin

Fotografowie Jack Beyer i Michael Baylor opublikowali garść informacji na temat znaleziska. Najpierw Beyer wpadł na trop, gdy z kosmiczną inicjatywą powiązał platformę wiertniczą, ochrzczoną Deimos. Ta nietypowa nazwa pochodzi od księżyca Marsa.

Beyer połączył to z aktywnością Elona Muska w mediach społecznościowych i ogłoszeniami pracy publikowanymi przez SpaceX. Przedsiębiorstwo poszukiwało między innymi operatorów żurawi, stosowanych na tego typu platformach.

Zawtórował mu kolega po fachu. Baylor potwierdził, że Deimos i Fobos (drugi z naturalnych satelitów Marsa) to platformy zakupione przez SpaceX. Poprzednio nazywane były ENSCO 8500 i ENSCO 8501.

Nabywcą podobnych do siebie platform jest Lone Star Mineral Development LLC. Z tą firmą skojarzono Breta Johnsena, wysoko postawionego członka SpaceX.

Elon Musk pół roku temu na swoim Twitterze napisał, że jego przedsiębiorstwo zajmuje się operacją budowy wodnych portów kosmicznych. Idealną podstawą dla nich byłyby właśnie takie istniejące struktury pokroju obu ENSCO.

Niepokoje wokół SpaceX

W przerwie od startowania rakiet i umieszczania na orbicie kolejnych satelitów Elon Musk poszukuje sposobów na ochronę środowiska. Przed paroma dniami wywołał niemałe poruszenie na Twitterze, ogłaszając nagrodę w wysokości 100 milionów dolarów za podsunięcie pomysłu na skuteczne przechwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery.

Złośliwi twierdzą, iż miliarder próbuje jedynie posprzątać własny bałagan, ponieważ kolejne starty rakiet emitują sporo zanieczyszczeń. Osobnym tematem dyskusji jest także negatywny wpływ już rozmieszczonych satelitów.

W momencie zużycia będą spalały się w atmosferze, a docelowo mają być ich dziesiątki tysięcy. Dziesiątki tysięcy satelitów, to również nie najlepsza wiadomość dla badaczy kosmosu, którzy obawiają się znacznego utrudnienia obserwacji nieba.

Niepokoje urosły do tego stopnia, że Viasat, czyli telekomunikacyjny konkurent inicjatywy Starlinka, zgłosił działania Muska do Federalnej Komisji Łączności. Przedsiębiorstwo dwukrotnie w 2020 roku wskazało na wątpliwości związane z wystrzeleniem tak dużej ilości urządzeń.

SpaceX przekonuje, iż ich metody zawsze uwzględniają bezpieczeństwo planety. Choć satelity mogą ulec destrukcji w niskiej atmosferze, to dzięki temu proces będzie znacznie sprawniejszy, aniżeli przy orbitujących dotychczas sprzętach.

Szczytny wydaje się być też cel utworzenia siatki satelitów, bowiem ma ona zapewnić dostęp do internetu w najdalszych zakątkach planety. Tym samym w wielu miejscach sygnał pojawiłby się po raz pierwszy albo został zauważalnie wzmocniony. Wiąże się z tym niestety wysoka cena, a Starlink stanieje, dopiero gdy stanie się powszechnie używany.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >