Techgame.pl
Uśmiechnięty Elon Musk z autem w tle

youtube.com/kadr z filmu/Dr. Infographics/https://youtu.be/CQbKctnnA-Y

Kolejny ekscentryczny wpis Elona Muska. Zamierza zapłacić 100 milionów dolarów za nowatorską technologię

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Elon Musk zaoferował 100 milionów dolarów w zamian za poradę. Pan Musk ma problem ze zbyt dużą ilością dwutlenku węgla na świecie, a za jego rozwiązanie proponuje okrągłą sumkę. Nie pozostaje nic innego, jak ruszyć szare komórki i pod

  • Elon Musk wywołał poruszenie wyznaczeniem olbrzymiej nagrody pieniężnej

  • Na Twitterze poprosił o podsuwanie pomysłów odnośnie przechwytywania dwutlenku węgla w atmosferze

  • Wpis doczekał się, póki co, 45 tysięcy odpowiedzi

  • Kilka osób według Muska zaproponowało połowicznie skuteczne solucje

Treść ogłoszenia Muska jest krótka i zwięzła: Oferuję 100 milionów dolarów nagrody za najlepszą metodę przechwytywania węgla. W kolejnym Twittcie filantrop dodał, iż więcej szczegółów poda w przyszłym tygodniu. Może ujawnione zostaną nagrody pocieszenia w postaci choćby 1% tej sumy za same dobre chęci, a wtedy i ja zdecyduję się spróbować swoich sił.

Pierwsze sugestie już napłynęły

Oczywiście symbole dolara wielu osobom błysnęły w oczach i szybko posypały się mniej lub bardziej rozsądne propozycje. Łącznie notkę skomentowano 45 tysięcy razy. Dwa z pomysłów doczekały się nawet odpowiedzi miliardera.

Tim Dodd znany też jako Everyday Astronaut zasugerował reakcję Sabatiera lub wzmocnienie reaktora Sabatiera odpowiednio wydajną maszyną. Jednym ze składników wspomnianego procesu jest dwutlenek węgla, a w efekcie powstaje metan i woda. Musk przyznał, że jest to dobry tok myślenia na drodze do odnawialnej energii rakietowej.

Everyday Astronaut nie kwalifikuje się jednak do proponowanego wynagrodzenia, bo zdaniem właściciela SpaceX idea pozostawia sporo do życzenia. Jak napisał dłuższe niż CH4 łańcuchy węglowodoru muszą być utrzymane w temperaturze pokojowej.

Kolejny śmiałek, który dostąpił zaszczytu uzyskania odzewu słynnego wizjonera to Ross Gerber, prezes firmy finansowej. Biznesmen zaproponował... posadzenie drzewa.

Po raz kolejny Elon Musk pokręcił jednak tylko nosem. Przyznał, iż jest to pewne rozwiązanie, lecz nie tego szuka. Najwyraźniej prezes Tesli przewiduje w najbliższym czasie znaczne pogorszenie kondycji planety.

We wpisie zaalarmował, że ludzkość w perspektywie maksymalnie dwóch dekad będzie potrzebowała taki proces przeprowadzać na skalę przemysłową. Zwrócił uwagę, że póki co priorytetem jest zrównoważenie gospodarki energetycznej.

Dwie twarze Elona Muska

Elon Musk swoimi odpowiedziami i hojną propozycją zaimponował troską o środowisko, ale jednocześnie jest też posądzany o... jego niszczenie. Tak przynajmniej twierdzi Viasat, który nawet dwukrotnie wzywał Federalną Komisję Łączności do przeanalizowania wpływu na ziemską atmosferę satelitarnej ekspansji Starlinka.

Według firmy telekomunikacyjnej wystrzelenie tylu satelitów (w planach SpaceX są ich tysiące, a docelowo nawet dziesiątki tysięcy) może przynieść opłakane skutki dla przyrody. Każdy kurs rakiet wiąże się ze spalaniem paliwa, a przecież będzie ich mnóstwo.

Do tego dochodzą wyprawy związane z awariami, albo rozpad zużytych na niskim pułapie. Właściciele Starlink uważają oczywiście, że robią co w ich mocy, by projekt był bezpieczny.

Przeciwnicy zauważają, że z taką aktywnością kosmiczną nasza planeta jeszcze się nie spotkała, więc i skutki są trudne do przewidzenia. Inicjatywa Muska nie podoba się także badaczom wszechświata, którzy wskazują na potencjalne kłopoty z obserwacją nieba.

Przed tygodniem Forbes ponownie ogłosił Elona Muska najbogatszym człowiekiem na Ziemi. Majątek bogacza oszacowano wtedy na 182.9 miliarda dolarów. W wyścigu krezusów zażarcie rywalizuje z Jeffem Bezosem z Amazona.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >