Techgame.pl
GPU Big Island

Tianshu Zhixin

Chińskie procesory mogą wkrótce podbić nasz rynek. Szykuje się wielki rywal dla gigantów

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Rynek procesorów i kart graficznych prawdopodobnie czeka niemała rewolucja. Chiny postanowiły zamieszać w światowej czołówce producentów komponentów komputerowych i zaprezentowały bardzo ciekawe modele GPU oraz CPU, któr

  • Chińscy producenci komponentów komputerowych wchodzą na rynek procesorów i kart graficznych

  • AMD, Intel oraz Nvidia mają powody do obaw

  • Chińskie CPU i GPU nie dorównują jeszcze najlepszym, ale są na dobrej drodze ku równej walce z gigantami rynku

Gdy myślimy o zakupie nowego PC lub modernizacji naszej obecnej machiny, zazwyczaj w pierwszej kolejności wymieniamy procesor oraz kartę graficzną. W obecnych czasach są to zdecydowanie najważniejsze i najdroższe komponenty, których potrzeba, by cieszyć się nowymi grami odpalonymi w znośnej jakości. Rynek jednakże ograniczał się do kilku gigantów specjalizujących się w tego typu sprzęcie. Niebawem może się to zmienić.

Chińskie firmy rzucają wyzwanie gigantom

Co prawda rynek kart graficznych i procesorów jest wyklarowany już od lat, więc trudno się do niego dostać „z ulicy”. Jednakże chińskie firmy ewidentnie traktują sprawę poważnie, gdyż zadebiutowały naprawdę porządnymi pozycjami, które co prawda nie mogą jeszcze równać się technologiom starych wyjadaczy, ale zdecydowanie są zapowiedzią przyszłej rywalizacji w tym temacie.

Jako pierwsza swoją obecność na rynku zaanonsowała firma Zhaoxim z Szanghaju wypuszczając na rynek procesor KaiXian KX-U6880A, który może pochwalić się 8 rdzeniami fizycznymi i 8 wątkami, a jego taktowanie wynosi od 2,7 do 3 GHz. Porównując produkt Zhaoxim najbliżej jest mu do procesorów Inter Core i5-7400, które święciły swoje tryumfy w 2017 roku.

Można więc uznać chińskie CPU za niezwykle poważne ostrzeżenie dla gigantów rynku procesorów, Intela oraz AMD, gdyż debiut ten pokazuje, że Zhaoxim startuje z bardzo wysokiej pozycji i pozostaje tylko czekać, aż rozkręci swoją machinę na tyle, by konkurować z najlepszymi modelami dostępnymi obecnie na rynku.

Chińskie GPU Big Island

Co ciekawe, AMD jest w zasadzie atakowane z dwóch stron. W ubiegłym roku pojawiła się chińska konkurencyjna seria procesorów, a początek roku 2021 przyniósł prezentację kart graficznych od innej firmy z Szanghaju - Tianshu Zhixin. Nowe GPU zostało nazwane Big Island i zostało wykonane w technologii 7 nm.

Nowy chiński układ graficzny powstał z myślą o zastosowaniach w centrach danych oraz podczas pracy nad sztuczną inteligencją. Jego wydajność wynosi 147 TFLOPS. To naprawdę dobrze biorąc pod uwagę, że konkurencyjny produkt AMD Instinct MI100 jest oceniany na 184,6 TFLOPS.

Mimo że półka, na którą wskoczyło Big Island, nie jest najwyższą wśród GPU, to ewidentnie firmie z Chin niewiele do niej brakuje. Wygląda na to, że rynek zarówno procesorów, jak i kart graficznych czekają spore zmiany, a użytkownicy sprzętu PC mogą się tylko cieszyć, gdyż większa konkurencja oznacza konieczność bardziej intensywnej walki o klienta, na czym żaden kupujący jeszcze nie wyszedł źle.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Mężczyzna wyrzucił dysk z Bitcoinami na wysypisko. W środku znajduje się ponad miliard złotych

  • Interesujące przecieki z Bethedsy. Powstaje Fallout New Vegas 2, TES 6 wyjdzie za parę lat

  • Spekulacje się potwierdzają. Samsung zamierza zrezygnować z dodawania ładowarek do smartfonów

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >