Wysypisko śmieci z Bitcoinami
Źródło: SnappyGoat

Mężczyzna wyrzucił dysk z Bitcoinami na wysypisko. W środku znajduje się ponad miliard złotych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
19 Stycznia 2021

Kurs Bitcoina rośnie, a wiele osób zaczyna sobie przypominać o schowanych w różnych dziwnych miejscach portfelach kryptowalut. Problem w tym, że część z nich albo zapomniała do nich hasła albo... wyrzuciła je na wysypisko. Pewien Brytyjczyk zaoferował olbrzymią sumę pieniędzy za możliwość jego znalezienia.

  • Kurs Bitcoina cały czas rośnie w górę
  • Pewien Brytyjczyk ponad 7 lat temu wyrzucił dysk z Bitcoinami na wysypisko
  • Oferuje on Radzie Miasta 50 milionów funtów za możliwość jego znalezienia
  • W przeciągu kilku następnych lat wartość kryptowaluty może podskoczyć do nawet miliona dolarów

Boom na kryptowaluty powraca jak bumerang, a inwestorzy chwytają się co chwilę za serce, gdy kurs opada, aby później nagle poszybować w górę. Dobrze jednak, jeżeli szczęśliwcy swoje portfele z Bitcoinami trzymają w bezpiecznym miejscu.

Mężczyzna wyrzucił dysk z Bitcoinami na wysypisko

Bitcoin to wirtualna waluta, która została wynaleziona w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto (który może być jedną osobą, jednak rzeczywistych twórców może być więcej). Na samym początku swojego istnienia Bitcoin traktowany był jako ciekawostka - ot, "niefizyczne" monety będące w całości walutą cyfrową.

Z czasem okazało się, że Bitcoinami można było płacić za pizzę, później doszły do tego kolejne usługi i sklepy, aby z czasem kryptowaluta osiągnęła olbrzymią wartość (nawet teraz 1 BTC kosztuje 138 255,44 zł). Do jej zdobycia (a w zasadzie "wydobycia") potrzeba bowiem świetnego komputera, szybkiego łączą internetowego i bardzo dużo prądu oraz cierpliwości. Nic więc dziwnego, że niepozorna przed laty waluta okazała się prawdziwą żyłą złota.

Dawniej jednak można było nabywać Bitcoiny za praktycznie bezcen, a sporo osób, gdy boom na kryptowaluty powrócił, przypomina sobie o swoich wirtualnych portfelach czy dyskach twardych na których trzyma zgromadzone środki. Problem w tym, że nie wszyscy okazali się po latach rozsądni, gdyż pewien Brytyjczyk w 2013 roku wyrzucił swój dysk z BTC na wysypisko.

PlayStation kusi graczy kolejnymi zniżkami. Dziesiątki atrakcyjnych ofert w styczniowej promocji tytułów na PS4 i PS5PlayStation kusi graczy kolejnymi zniżkami. Dziesiątki atrakcyjnych ofert w styczniowej promocji tytułów na PS4 i PS5Czytaj dalej

Olbrzymia nagroda za pozwolenie na prace wydobywcze

Niedawno pisaliśmy o człowieku, który najzwyczajniej swojego hasła do wirtualnego portfela zapomniał i pozostały mu jedynie dwie próby wpisania hasła. W jeszcze gorszej sytuacji znalazł się Brytyjczyk James Howells, który mimo, że hasło zna, nie ma już dysku twardego. Ten bowiem trafił na wysypisko w Newport.

Rzekomo na dysku laptopa znajduje się 7500 BTC, co daje w przeliczeniu około 205 milionów funtów, czyli nieco ponad miliard złotych, względem aktualnego kursu. To z pewnością nie mała fortuna, jednak bezcenny dysk przysypany jest setkami ton śmieci nazbieranych tam w ciągu ostatnich lat.

Mężczyzna opracował strategię wydobycia swojej zguby, która bazuje na przekopaniu części wysypiska, w której powinien znajdować się portfel, przy czym istotne miałoby być zachowanie wszelkich norm bezpieczeństwa i ekologii. Zaoferował nawet znaleźne urzędowi w Newport, jeżeli ten zezwoli mu na prace.

Niebotyczna wartość Bitcoina

Jeżeli urząd w Newport zgodziłby się na wspomniane prace wydobywcze, a portfel znalazłby się i okazałby się sprawny, miasto mogłoby liczyć na zastrzyk gotówki w postaci 51 milionów funtów. Problem w tym, że Rada Miasta jednoznacznie zabroniła jakichkolwiek prac tłumacząc się troską o środowisko i ich nieopłacalnością.

Jak zauważa bowiem Rzecznika Rady Miasta Newport, sam koszt takiej operacji może oscylować w milionach funtów, a szansa na to, że (o ile w ogóle uda się go znaleźć) dysk byłby wciąż sprawny jest raczej niewielka. Howells twierdzi jednak, że odzyskaniem danych zajęłaby się profesjonalna firma Wallet Recovery Services, która w ostatnim czasie dostaje coraz więcej zapytań w sprawie pomocy przy odzyskiwaniu dawnych portfeli wypełnionych Bitcoinami.

Nic zresztą dziwnego - kurs Bitcoina znów idzie w górę, a Dan Morehead, twórca firmy zajmującej się kryptowalutami szacuje, że jego wartość jeszcze w tym roku dojdzie do 115 tysięcy dolarów za 1 BTC. To sporo, jednak szczególne wrażenie robią niegdysiejsze przewidywania byłego szefa funduszu w Goldman-Sachs wedle których Bitcoin w ciągu kolejnych lat podskoczy nawet do... miliona dolarów.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł