Techgame.pl
Kingston IronKey

youtube.com/Kingston Technology

Mężczyzna zapomniał hasła do portfela z bitcoinami. Ma w nim niemal 900 milionów złotych

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kryptowaluty są fenomenem, który pojawił się w 2009 roku i obecnie zdaje się przeżywać swój złoty wiek. Pionierem i liderem rynku jest oczywiście Bitcoin, którego wartość na giełdzie sięga ponad stu tysięcy złotych. Programista z Niem

  • Niemiecki programista zgubił hasło do portfela z Bitcoinami

  • Fortuna warta niemal miliard złotych jest zamknięta na nośniku Kingston IronKey

  • Niemiec otrzymał wiele ofert pomocy w złamaniu zabezpieczeń IronKey

  • Historia zdaje się być ukartowaną akcją marketingową Kingstona

Bitcoin (BTC) to kryptowaluta stworzona w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto. Jest to wirtualna waluta, która opiera się na szyfrowaniu danych w technologii Blockchain, co czyni ją na chwilę obecną najbezpieczniejszym środkiem przekazu na świecie. Początkowo niewiele wart Bitcoin, w momencie pisania tego artykułu, wart jest 143 917,96 zł.

Niemiec zapomniał hasła do portfela z Bitcoinami

Stefan Thomas to programista z Niemiec, który 10 lat temu zrealizował materiał wideo, za który zapłacono mu w Bitcoinach. Mężczyzna otrzymał wówczas 7000 BTC, które ulokował w wirtualnym portfelu - co jest zupełnie naturalne, gdyż kryptowaluta nie posiada żadnej fizycznej formy. Problem w tym, że zapisane wówczas na kartce hasło do portfela… zgubił.

Jest to dość poważny problem, gdyż w przypadku dziesięciokrotnego wpisania błędnego hasła, dane umieszczone w portfelu przepadają. Stefan Thomas wykorzystał już 8 prób, co oznacza, że może zgadywać jeszcze tylko dwa razy. To się nazywa życie na krawędzi!

Kingston IronKey

Urządzenie, na którym Niemiec umieścił swoje Bitcoiny to niepozorny pendrive Kingston IronKey. Jest to przenośna pamięć flash, korzystająca z zaawansowanego szyfrowania danych, umożliwiająca ich bezpieczne przechowywanie. Urządzenie uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do zawartości, która chroniona jest wymagającym hasłem, tworzonym przez właściciela przy pierwszym użyciu IronKey.

Bez owego hasła Bitcoiny Thomasa są zamrożone wewnątrz IronKey tak długo, jak nie przypomni sobie właściwej kombinacji. Lub nie złamie zabezpieczeń nośnika. Tutaj historia robi się dość zaskakująca ze względu na fakt, że po pierwsze, Thomas jest programistą, który z pewnością jest świadomy możliwości obejścia zabezpieczeń. Jeśli dysponuje się odpowiednimi środkami.

Jakby tego było mało, po opublikowaniu jego dramatycznej historii w New York Times, do Niemca zgłosiło się wielu ochotników oferujących swoje umiejętności łamania zabezpieczeń, w celu wydobycia jego fortuny z Kingston IronKey. Oczywiście za jakąś część odzyskanej fortuny. Wśród nich był nawet Alex Stamos, dawny szef ochrony Facebooka. 

Chętnych na Bitcoiny nie brakuje

Jako że Stefan Thomas musiał mieć świadomość możliwości złamania zabezpieczeń IronKey (choć to z pewnością niełatwe), trudno uwierzyć w jego lament nad swą dolą. W Internecie pojawiają się głosy, że choć historia jest zapewne prawdziwa, to może stanowić świetną reklamę urządzenia firmy Kingston Digital.

Jeśli było to niezamierzone, to Kingston wygrał los na loterii, gdyż o jego superbezpiecznym nośniku IronKey usłyszał obecnie cały świat. Stąd też przypuszczenia, że sprawa została „rozdmuchana” właśnie przez producenta IronKey

Jeśli chcielibyście osobiście sprawdzić, czy można bezpiecznie zaszyfrować dane i schować je na nośniku Kingston IronKey, po czym radośnie zgubić hasło, to oczywiście jest taka możliwość. Nie jest to jednakże tania zabawka - ceny urządzeń wahają się od 500 do kilku tysięcy złotych w zależności od specyfikacji danego modelu.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Założyciel CD Projekt opowiada o dniu premiery Cyberpunka 2077. Firma chce odzyskać zaufanie graczy

  • Twórca internetu tworzy nową sieć gwarantującą prywatność. Wszystkie nasze dane mają być bezpieczne

  • Nowa koncepcja rozwijanego tabletu od TCL. Może mieć nawet 17 cali

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >