Techgame.pl
chat

pxhere

Kontrowersyjny patent Microsoftu. Firma będzie potrafiła wskrzesić zmarłych w roli chatbotów

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Wcześniejsze plotki okazują się rzeczywistością. Microsoft patentuje kontrowersyjną technologię przywracania zmarłych jako chatbotów. Technologia ma umożliwić też tworzenie AI z postaci fikcyjnych, znanych osobistości czy nas samych. Na razie nie m

  • Microsoft uzyskał zgodę na kontrowersyjny wniosek patentowy

  • Firma ma pomysł na wskrzeszanie zmarłych w roli chatbotów

  • Dzięki patentowi dałoby się także rozmawiać z postaciami fikcyjnymi czy historycznymi

Microsoft dostarcza na rynek sprzętu komputerowego nie tylko najpopularnieszy system operacyjny, ale i szereg rozwiązań oraz programów, mających pomagać użytkownikom. Teraz firma doczekała się zgody na dość kontrowersyjny patent. 

Microsoft zabawi się w nekromantę

Jeszcze na początku tego roku zrobiło się głośno o (wtedy jeszcze skąpo opisanym) pomyśle giganta z Redmond. Firma miałaby zgłosić patent na technologię pozwalającą stworzenie chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który imitowałby praktycznie każdego, w tym postacie zmarłe i fikcyjne.

Pomysł brzmi interesująco, ale nie trudno odnieść wrażenie, że technologia ta być może trochę za bardzo zbliżyłaby nas do jednego z odcinków popularnego serialu science-fiction Black Mirror o tytule "Be Right Back". To w nim dziewczyna nie może pogodzić się ze stratą swojego chłopaka, więc zamawia identyczną usługę czatowania z nim za pomocą telefonu, jednak wkrótce postanawia zamówić też robota będącego jego wierną kopią. 

Taki sposób radzenia sobie ze stratą miałby szanse powodzenia, jednak to etyka stawia tutaj bardzo istotne pytania. Jakiegokolwiek użycia wspomniana technologia by się nie doczekała, wiemy już, że Microsoft dostał zgodę w odpowiedzi na wspomniany wniosek patentowy. 

Chatuj ze swoimi zmarłymi

Twórcami kontrowersyjnego patentu są Dustin Abramson oraz Joseph Johnson Jr., którzy jeszcze w 2017 roku złożyli stosowne dokumenty i wnioski do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Jednak to dopiero dzisiaj, po prawie czterech latach, udało się uzyskać zgodę. 

Jeżeli niepokoi Was to, co czytacie, spokojnie - szef działu AI wyjaśnia, że nie ma obecnie żadnych planów na temat wykorzystania wspomnianej technologii. Mimo wszystko warto wiedzieć, że pomysł ten mógłby okazać się bardziej przydatny, niż można zakładać. 

Wszystko dlatego, że, jak twierdzi Microsoft we wniosku, konkretna osoba [którą reprezentuje chat bot] może odpowiadać przeszłej lub obecnej istocie (lub jej wersji), takiej jak przyjaciel, krewny, znajomy, celebryta, postać fikcyjna, postać historyczna, przypadkowa istota itp. (za Independent). Oznacza to, że technologia mogłaby się sprawdzić w rozmowie z postaciami z książek, gier czy osobami historycznymi, co mogłoby być dość ciekawym doświadczeniem.

Co ciekawe, Microsoft zaznacza w swoim patencie również wykorzystanie technologii 2D lub 3D, co wskazuje na pomysł dotyczący tworzenia również hologramu danej osoby. Nie tak dawno temu podobny hologram dostała na urodziny Kim Kardashian od Kany'ego Westa. Kardashian mogła porozmawiać ze swoim zmarłym ojcem, który prosił ją o "kontynuowanie jego dziedzictwa".

Technologia, która istnieje już teraz

Pomysł na wykorzystanie samouczącej się sztucznej inteligencji w przywracaniu do życia zmarłych osób nie jest nowy. Eugenia Kuyda, współzałożycielka technologicznego firmy Luka, wykorzystała 8 tysięcy linijek wiadomości tekstowych, które pisała ze swoim przyjacielem Romanem Mazurenko, który zginął w wypadku samochodowym. Stworzyła w ten sposób chatbota, który naśladował Mazurenko. 

Patent Microsoftu miałby mieć szanse powodzenia dzięki wykorzystaniu rozmów głosowych lub tekstowych wymienionymi ze zmarłym bądź interesującą nas osobą. Dzięki dostarczaniu informacji z mediów społecznościowych, komunikatorów, forów, e-maili czy nawet zdjęć, dałoby się stworzyć wspomnianego chatbota, który mógłby naśladować oryginał.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >