Ai

Sztuczna inteligencja. Zestaw zachowań bazujących na rzeczywistej analizie sytuacji. Można tak nazwać dziedzinę nauki zajmującą się tym zagadnieniem, jak i informatyki, tworzącą programy lub algorytmy zachowań symulujących inteligencję.

aktor
19.07.2024 15:29 Gwiazdy "podrabiane" przez AI? Niebezpieczeństwo rośnie

Sztuczna inteligencja od dłuższego czasu coraz śmielej wkrada się do najrozmaitszych dziedzin życia i sektorów gospodarki. Gdzie z jednej strony pojawiają się wielkie marzenia i nadzieje, a codzienna praca staje się prostsza i tańsza, tam z drugiej strony pojawiają się obawy nowych luddystów, podkreślających wagę ludzkiego działania i sygnalizujących konieczność ochrony miejsc pracy. Bez względu jednak na to, czy jesteśmy entuzjastami rozwiązań opartych na AI, czy też jesteśmy wobec wiatrów zmian sceptyczni, nie może umknąć naszej czujności fakt, że sztuczna inteligencja może rodzić szereg niebezpieczeństw – jednym z nich jest „deep fake”. Czym dokładnie jest to zjawisko?

Aplikacja do kolorowania czarno-białych zdjęć
11.06.2022 02:01 Darmowa aplikacja koloruje za nas czarno-białe zdjęcia. Rewelacyjne efekty

Stworzono narzędzie do koloryzowania czarno-białych zdjęćAplikacja Image Colorization API jest zupełnie darmowaJej działanie oparte jest na algorytmie sztucznej inteligencjiSerwis internetowy DeepAI to strona, na której twórcy algorytmów sztucznej inteligencji mogą opublikować swoje prace i pokazać, na co stać ich programy. Użytkownicy mogą zaś za darmo je wykorzystywać. Jednym z takich przykładów jest aplikacja Image Colorization API, która pozwala na „pokolorowanie” czarno-białych zdjęć.Aplikacja kolorująca czarno-białe zdjęciaDziałanie aplikacji z perspektywy użytkownika jest niezwykle proste. Możemy wrzucić czarno-białe zdjęcie z naszego dysku lub udostępnić link do niego, a wówczas aplikacja zmieni oryginalną fotografię w kolorowy obraz. I trzeba przyznać, że radzi sobie z tym rewelacyjnie. Realizm kolorów nie stanowi tu żadnego problemu.Żeby sprawdzić działanie Image Colorization API, posłużyłam się zdjęciem jednego z rogów ulic Warszawy z okresu II wojny światowej. Ze względu na czas jego wykonania, nie ma wątpliwości, że bazowo jest ono czarno-białe. Efekt otrzymany po przerobieniu zdjęcia przez aplikację był niesamowity. Poniżej przedstawiam efekty mojego eksperymentu.

siedziba Microsoft Kanada
19.03.2022 05:26 W Microsofcie wielkie zwolnienia. Pracowników zastąpi AI

Microsoft zastąpi ludzi maszynami i jeden z jego departamentów doczeka się poważnych zwolnień. Źle to zwiastuje na przyszłość.

Amazon Face Rekognition
19.03.2022 05:26 Amazon zabronił policji korzystania ze swojej technologii identyfikacji twarzy

Amazon i IBM starają się nie dopuścić, aby ich technologie identyfikujące twarze były wykorzystywane przez służby mundurowe w nieetycznych celach.

Robot AI
19.03.2022 05:26 Nowe prawa człowieka przeciwko hakowaniu mózgów. Powstać może nowy rodzaj przestępstw

Hakowanie mózgów? Eksterminacja ludzkości? Samoświadome AI? To tylko niektóre z zagrożeń, które czyhają na nas wraz z postępem technologicznym.

Sztuczna Inteligencja potrzebuje snu
19.03.2022 05:26 Niepokojące doniesienia naukowców. Sztuczna inteligencja też potrzebuje snu i odpoczynku

Kolejne badania nad rozwojem Sztucznej Inteligencji przyniosły zaskakujące rezultaty. Okazuje się, że AI też może się zmęczyć i musi chwilę odsapnąć.

Alvinoo inteligentne poidło
19.03.2022 05:25 Poidło dla psów i kotów napędzane AI. Zwierzęta dostaną wodę najlepszej jakości

Czemu mój kot nie chce pić z miski, tylko czeka, aż odkręcę kran? - pewnie się często zastanawialiście. Twórcy Alvinno znają rozwiązanie waszego problemu.

Głowa zrobiona z grafiki wektorowej. Tło zrobione z kodu binardnego.
19.03.2022 05:25 Sztuczna inteligencja będzie odpowiadała na komentarze. Kolejny kamień milowy w rozwoju AI

Z funkcji SmartReply będą mogli korzystać na razie jedynie wybrane osoby przebywające na YouTubie.

Człowiek kolory AI
19.03.2022 05:24 Dzięki AI możesz pisać z nieżyjącymi artystami i superbohaterami. Sztuczna Inteligencja weszła na kolejny poziom

Dzięki najnowszemu skryptowi opartemu na Open AI dowiecie się, co Hitchock myśli o "Interstellar", dlaczego Hulk niszczy i jak Feynman wyjaśniłby działanie komputera kwantowego.

Spotify
19.03.2022 05:20 Spotify wprowadzi rewolucyjne rozwiązanie. Oparte jest na sztucznej inteligencji

Spotify opatentował własną sztuczną inteligencjęAlgorytm przeskanuje utwory pod kątem plagiatuTwórcy będą mogli sprawdzić próbki swoich piosenekData wprowadzenia funkcji nie jest jeszcze znanaOskarżenia o plagiat to w obecnych czasach norma w przemyśle muzycznym. Ze względu na ogromne ilości utworów, które są dziś komponowane, często zdarza się tak, że artysta zupełnie nieświadomie plagiatuje inny kawałek. Spotify umożliwi twórcom sprawdzenie, czy ich dzieło jest plagiatem, jeszcze w trakcie pracy nad nim.

Google Blob Opera
19.03.2022 05:19 Dzięki Google Blob Opera możesz stworzyć własną kolędę. Poznaj kluchy zasilane uczeniem maszynowym

Google tworzy Blob OperęKluski śpiewają w czterech głosach operowychMożna stworzyć z ich pomocą własne kompozycjeNarzędziem kieruje sztuczna inteligencjaGoogle udostępnił nowe narzędzie, które pozwoli na pokierowanie czterema profesjonalnymi głosami operowymi wedle naszego uznania. Choć prawdziwi wokaliści operowi brali czynny udział w projekcie, to nie ich słyszymy podczas zabawy kluskami. Tak naprawdę śpiewa nam sztuczna inteligencja.

Spotify
19.03.2022 05:19 Sztuczna inteligencja, która obrazi każde gusta muzyczne. AI oceni Twój katalog Spotify

Powstał nowy algorytm, który obrazi Wasze gusta muzyczneDzięki specjalnej stronie dowiemy się, czego słuchamy za dużoWszystko opiera się na sztucznej inteligencji stworzonej przez portal The PuddingNowy algorytm obrazi Ciebie i Twoje gusta, zanim jednoznacznie stwierdzi, jak bardzo złe jest to, czego słuchałeś. Trudno powiedzieć, ile w jego opiniach jest prawdy, jednak szczerość AI dosłownie powala na kolana.

Sztuczna inteligencja MuZero
19.03.2022 05:18 Sztuczna inteligencja uczy się od gier. Nie musi znać ich zasad, aby dobrze sobie radzić

Sztuczna inteligencja DeepMind potrafi po mistrzowsku grać w szachy i GoAI ma jednak problem z uczeniem się gier „od zera”DeepMind stworzyło AI, które jest w stanie nauczyć się Pac-ManaDeepMind to brytyjska firma działająca pod skrzydłami Google od 2014 roku. Zajmuje się projektowaniem i tworzeniem sztucznych inteligencji (AI), opierając się na rozbudowie metod uczenia maszynowego. W ten sposób firma stara się stworzyć algorytm, który, niczym człowiek, będzie w stanie uczyć się „w biegu”.Sztuczna inteligencja uczy się grać w gryNajgłośniejszą AI, która opanowała na poziomie mistrzowskim jakąkolwiek grę, jest stworzona właśnie przez DeepMind sztuczna inteligencja AlphaGo. Twórcy zaprogramowali w niej podstawowe zasady gry Go, po czym rozpoczęli uczenie jej różnych strategii, które może zastosować podczas rozgrywki.AlphaGo zaczynała więc z poziomu amatora. Udało jej się jednakże dopracować umejętność gry w Go do perfekcji. Pozwoliło jej to wygrać z profesjonalnym graczem Go, uważanym za jednego z najlepszych zawodników na świecie - Lee Sedol. Ten historyczny moment w kwestii sztucznej inteligencji miał miejsce w 2016 roku.

Sztuczna inteligencja
19.03.2022 05:18 Ludzie mogą utracić kontrolę nad sztuczną inteligencją. Wyniki badań są jednoznaczne

Badania nad sztuczną inteligencją dały jednoznaczne wynikiNaukowcy ustalili, że nie będziemy w stanie kontrolować AILudzkość musi poważnie zastanowić się nad tym, co powinna zrobić w najbliższej przyszłościTym, czego ludzkość boi się najbardziej ze strony sztucznej inteligencji (AI), jest utrata kontroli nad nią. Z jednej strony AI są tworzone po to, by były w stanie rozwiązywać problemy szybciej i skuteczniej niż ludzie. Jak również by mogły poradzić sobie z kwestiami, które stoją poza zrozumieniem człowieka. Czy będziemy mogli je wówczas kontrolować i powstrzymać przed ewentualnym zwróceniem się przeciwko ludzkości? Naukowcy są zgodni, że nie.Rezultaty badań nad sztuczną inteligencjąSztuczna inteligencja to algorytm. Program stworzony przez człowieka, który w założeniu ma umieć się uczyć i rozwiązywać skomplikowane zagadnienia w ułamki sekund. AI ma moc obliczeniową, która nie jest dostępna człowiekowi, gdyż zwyczajnie wykracza poza możliwości intelektualne naszego gatunku. AI w założeniu jest bytem doskonałym.I tu pojawia się bardzo poważny problem. Ludzie doskonali nie są, a sztuczna inteligencja z założenia ma ich przewyższać, by mogli osiągać rzeczy, których nie mogą dokonać sami. W związku z tym również sama sztuczna inteligencja nigdy nie będzie dla nich w pełni zrozumiała. W efekcie oznacza to, że jej kontrolowanie będzie wykraczało poza ludzkie możliwości.

chat
19.03.2022 05:17 Kontrowersyjny patent Microsoftu. Firma będzie potrafiła wskrzesić zmarłych w roli chatbotów

Microsoft uzyskał zgodę na kontrowersyjny wniosek patentowyFirma ma pomysł na wskrzeszanie zmarłych w roli chatbotówDzięki patentowi dałoby się także rozmawiać z postaciami fikcyjnymi czy historycznymiMicrosoft dostarcza na rynek sprzętu komputerowego nie tylko najpopularnieszy system operacyjny, ale i szereg rozwiązań oraz programów, mających pomagać użytkownikom. Teraz firma doczekała się zgody na dość kontrowersyjny patent.

Mężczyzna oglądający Netflixa
19.03.2022 05:17 Sztuczna inteligencja pomoże nam wybrać film na wieczorny seans. Netflix testuje innowacyjną funkcję

Netflix testuje nową funkcję Shuffle PlayUmożliwi ona sztucznej inteligencji dobór filmów i seriali na podstawie preferencji użytkownikaShuffle Play ma się pojawić w serwisie w najbliższych miesiącachIleż razy każdy użytkownik Netflixa wertował bezmyślnie bibliotekę, starając się znaleźć ten „jedyny” film bądź serial? Niekiedy zajmowało to dłużej niż samo oglądanie. A jeszcze innym razem po prostu zrezygnowaliśmy z seansu, bo poszukiwania spaliły na panewce. Kiedy już sekcje w stylu: Ponieważ oglądałeś „x”... nie dają rady, Netflix wychodzi z nową funkcją, dzięki której sztuczna inteligencja przeszuka bazę Netflixa za nas. Netflix wprowadzi funkcję Shuffle PlayNowa funkcja Netflixa obecnie jest w końcowej fazie testów i ma być dostępna dla wszystkich użytkowników w pierwszej połowie roku 2021. Oznacza to, że już w najbliższych miesiącach każdy subskrybent Netflixa będzie miał prywatnego, superinteligentnego doradcę do spraw seansów filmowych i serialowych.Dzięki oparciu Shuffle Play na technologii sztucznej inteligencji algorytm będzie określał nasze preferencje filmowe na podstawie tego, co oglądaliśmy wcześniej. Dzięki temu będzie w stanie w ułamki sekund przeszukać całą bibliotekę serwisu i stworzyć sekcję ze swoimi propozycjami, które powinny nam się spodobać.

Skamielina - ammonit
19.03.2022 05:16 Polscy naukowcy zaskakują świat. Odkryją zaginione skarby przy pomocy nowoczesnej technologii

Archeologia w obecnych czasach bywa nauką bardzo niedocenianą w środowiskach pozanaukowych. Jest to niewłaściwe podejście, gdyż właśnie pozostałości po dawnych czasach pozwalają nam dowiedzieć się, jak faktycznie przebiegał rozwój ludzkości i innych gatunków na Ziemi. Paradoksalnie to właśnie dzięki przeszłości jesteśmy w stanie prognozować, co przyniesie przyszłość.Sztuczna inteligencja w archeologiiŚlady dawnych ludów mogą kryć się w każdym zakątku Ziemi. W Polsce również. Piotr Wroniecki, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że problemem nie jest brak pozostałości do zbadania, lecz ich odnalezienie, gdyż w przeważającej większości znajdują się one pod powierzchnią ziemi. Wbrew pozorom są sposoby na to, by odgadnąć, gdzie należałoby rozpocząć wykopaliska.By odszukać podziemne pozostałości po dawnych cywilizacjach, naukowcy korzystają ze zdjęć satelitarnych. Miejsca, które skrywają pod sobą ślady przeszłości można rozpoznać na przykład po roślinności, która rośnie tam nieco inaczej niż w obszarach, które nie skrywają żadnych ciekawych artefaktów. Niestety, ludzkie oko jest niedoskonałe i subiektywne, co sprawia, że analiza zdjęć satelitarnych pod kątem archeologicznych jest nie tylko niedokładna, ale też bardzo czasochłonna.

Rudo-biały kot
19.03.2022 05:15 Sztuczna inteligencja generuje obrazki kotów w Internecie. Różnica jest niezauważalna

Przeglądanie lub udostępnianie zdjęć kotów w Internecie to w dzisiejszych czasach bardzo popularne hobby. U niektórych zakrawa nawet na lekką obsesję. Strona ThisCatDoesNotExist wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy sądzą, że widzieli już wszystkie koty w Internecie.Zdjęcia nieistniejących kotówWspomniane narzędzie działa na zasadzie algorytmu sztucznej inteligencji. Program został nauczony, jak powinno wyglądać zdjęcie kota. Prawdopodobnie wcześniej sztuczna inteligencja dostała do analizy setki tysięcy, jeśli nie miliony, zdjęć futrzaków, co pozwoliło jej dowiedzieć się, jak tworzyć obrazy w taki sposób, by do złudzenia przypominały te prawdziwe.Dokładnie to robi strona thiscatdoesnotexist.com, która po odświeżeniu tworzy losowe zdjęcie kota. Tak realistyczne, że nie wiedząc o tym, że za jego stworzeniem stoi algorytm, nie bylibyśmy w stanie dostrzec różnicy.