Techgame.pl
Amazon Face Rekognition

NPR

Amazon zabronił policji korzystania ze swojej technologii identyfikacji twarzy

11 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Amazon jest już drugą firmą (po IBM), która zabrania policji korzystania z technologii identyfikacji twarzy. Firma liczy, że da to czas Kongresowi na przemyślenie kwestii etycznych związanych z wykorzystaniem takiego rodzaju technologii.

Amazon i IBM starają się nie dopuścić, aby ich technologie identyfikujące twarze były wykorzystywane przez służby mundurowe w nieetycznych celach. 

IBM wstrzymał swoje prace

IBM już wcześniej poinformował, że zaprzestaje prac nad rozwijaniem swojej technologii identyfikującej twarze. Firma obawia się, że wykorzystywanie takich narzędzi przez policję może być nieetyczne, ale przede wszystkim nader eksploatowane. Wcale może się to nie przyczynić do sprawniejszego działania policji, a jedynie dać policjantom kolejne narzędzi kontroli obywateli. Postanowienie IBM wynika z protestów po śmierci afroamerykanina George'a Floyda, jednak firma zapewnia, że taka decyzja zapadła już wcześniej. IBM uważa, że policja mogłaby używać takiej technologii do tzw. "profilowania rasowego", czyli wspieraniu rasizmu i pogłębnianiu konfliktów na tle rasowym bądź etnicznym. Jak donosi Reuters, firma przestaje oferować kupno takiej technologii, jednak nie porzuca dotychczasowych klientów, zamiast tego zacznie rozwijać technologię rozpoznawania obiektów. 

Amazon podziela zdanie IBM

Amazon od wielu lat także rozwija własną technologię nazwaną Rekognition, w wielu aspektach podobną do tej z IBM. Gigant zdaje się popierać decyzję IBM, jednak Amazon zamiast porzucić technologię całkowicie, wprowadza na nią roczne moratorium. "Mamy nadzieję, że to roczne moratorium da Kongresowi USA wystarczająco dużo czasu na wdrożenie odpowiednich regulacji zapewniających etyczne wykorzystanie tej technologii" - napisano w komunikacie firmy. WIelu ekspertów z dziedziny prywatności zauważa, że policja mogłaby korzystać z nowego rodzaju profilowania w sposób niezgodny etycznie. Mogłoby się to przyczynić do pogłębienia konfliktów na tle rasowym, niesprawiedliwych aresztowań, szczególnie w takim czasie, jak odbywające się w USA protesty. 

Czy profilowanie twarzy jest etyczne?

Z pewnością taka technologia mogłaby przysłużyć się policji w znacznym stopniu, o ile oczywiście działałby dobrze. Technicy już wielokrotnie alarmowali, że AI ma problemy z rozpoznawaniem osób o ciemniejszej karnacji, a niektóre osoby z innych ras mogą przez komputer być zupełnie błędne zinterpretowane. IBM wezwał Kongres do wprowadzenia zmian na tym polu na poziomie federalnym. Ma ona nadzieję, że przyczyni się to do egzekwowania niesprawiedliwości policji.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >