Techgame.pl > Technologie > Darmowa aplikacja koloruje za nas czarno-białe zdjęcia. Rewelacyjne efekty
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 11.06.2022 02:01

Darmowa aplikacja koloruje za nas czarno-białe zdjęcia. Rewelacyjne efekty

Aplikacja do kolorowania czarno-białych zdjęć
DeepAI
  • Stworzono narzędzie do koloryzowania czarno-białych zdjęć

  • Aplikacja Image Colorization API jest zupełnie darmowa

  • Jej działanie oparte jest na algorytmie sztucznej inteligencji

Serwis internetowy DeepAI to strona, na której twórcy algorytmów sztucznej inteligencji mogą opublikować swoje prace i pokazać, na co stać ich programy. Użytkownicy mogą zaś za darmo je wykorzystywać. Jednym z takich przykładów jest aplikacja Image Colorization API, która pozwala na „pokolorowanie” czarno-białych zdjęć.

Aplikacja kolorująca czarno-białe zdjęcia

Działanie aplikacji z perspektywy użytkownika jest niezwykle proste. Możemy wrzucić czarno-białe zdjęcie z naszego dysku lub udostępnić link do niego, a wówczas aplikacja zmieni oryginalną fotografię w kolorowy obraz. I trzeba przyznać, że radzi sobie z tym rewelacyjnie. Realizm kolorów nie stanowi tu żadnego problemu.

Żeby sprawdzić działanie Image Colorization API, posłużyłam się zdjęciem jednego z rogów ulic Warszawy z okresu II wojny światowej. Ze względu na czas jego wykonania, nie ma wątpliwości, że bazowo jest ono czarno-białe. Efekt otrzymany po przerobieniu zdjęcia przez aplikację był niesamowity. Poniżej przedstawiam efekty mojego eksperymentu.

Sztuczna inteligencja pokolorowała zdjęcia

Aplikacja działa dzięki algorytmowi sztucznej inteligencji, który metodą uczenia maszynowego nabył umiejętność przerabiania czarno-białych zdjęć na kolorowe. Jak to możliwe? Oczywiście dzięki ćwiczeniom.

Twórcy algorytmu poddali swoją sztuczną inteligencję dogłębnemu szkoleniu z dziedziny fotografii. W jego ramach godzinami pokazywali swojemu programowi pary obrazów - czarno-białego i jego kolorowego odpowiednika. Dzięki temu sztuczna inteligencja mogła zrozumieć, w jaki sposób czarno-białe zdjęcia powinny wyglądać po koloryzacji.

Pokoloruj rodzinne fotografie

Na efekty możemy popatrzyć już dzisiaj. Narzędzie jest całkowicie darmowe, więc możemy bawić się w nim bez żadnych ograniczeń. Konieczne jest tylko założenie bezpłatnego konta w serwisie DeepAI i możemy swobodnie korzystać zarówno z aplikacji Image Colorization API, jak i innych, które możemy znaleźć na tym portalu.

Możemy na przykład wyciągnąć z albumów zdjęcia z młodości naszych rodziców bądź dziadków i pokolorować je w aplikacji Image Colorization API. Z pewnością docenią później pokaz nowej jakości zdjęć z ich przeszłości.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi: AI
Powiązane