Techgame.pl

DeepAI

Darmowa aplikacja koloruje za nas czarno-białe zdjęcia. Rewelacyjne efekty

11 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska
  • Stworzono narzędzie do koloryzowania czarno-białych zdjęć

  • Aplikacja Image Colorization API jest zupełnie darmowa

  • Jej działanie oparte jest na algorytmie sztucznej inteligencji

Serwis internetowy DeepAI to strona, na której twórcy algorytmów sztucznej inteligencji mogą opublikować swoje prace i pokazać, na co stać ich programy. Użytkownicy mogą zaś za darmo je wykorzystywać. Jednym z takich przykładów jest aplikacja Image Colorization API, która pozwala na „pokolorowanie” czarno-białych zdjęć.

Aplikacja kolorująca czarno-białe zdjęcia

Działanie aplikacji z perspektywy użytkownika jest niezwykle proste. Możemy wrzucić czarno-białe zdjęcie z naszego dysku lub udostępnić link do niego, a wówczas aplikacja zmieni oryginalną fotografię w kolorowy obraz. I trzeba przyznać, że radzi sobie z tym rewelacyjnie. Realizm kolorów nie stanowi tu żadnego problemu.

Żeby sprawdzić działanie Image Colorization API, posłużyłam się zdjęciem jednego z rogów ulic Warszawy z okresu II wojny światowej. Ze względu na czas jego wykonania, nie ma wątpliwości, że bazowo jest ono czarno-białe. Efekt otrzymany po przerobieniu zdjęcia przez aplikację był niesamowity. Poniżej przedstawiam efekty mojego eksperymentu.

Sztuczna inteligencja pokolorowała zdjęcia

Aplikacja działa dzięki algorytmowi sztucznej inteligencji, który metodą uczenia maszynowego nabył umiejętność przerabiania czarno-białych zdjęć na kolorowe. Jak to możliwe? Oczywiście dzięki ćwiczeniom.

Twórcy algorytmu poddali swoją sztuczną inteligencję dogłębnemu szkoleniu z dziedziny fotografii. W jego ramach godzinami pokazywali swojemu programowi pary obrazów - czarno-białego i jego kolorowego odpowiednika. Dzięki temu sztuczna inteligencja mogła zrozumieć, w jaki sposób czarno-białe zdjęcia powinny wyglądać po koloryzacji.

Pokoloruj rodzinne fotografie

Na efekty możemy popatrzyć już dzisiaj. Narzędzie jest całkowicie darmowe, więc możemy bawić się w nim bez żadnych ograniczeń. Konieczne jest tylko założenie bezpłatnego konta w serwisie DeepAI i możemy swobodnie korzystać zarówno z aplikacji Image Colorization API, jak i innych, które możemy znaleźć na tym portalu.

Możemy na przykład wyciągnąć z albumów zdjęcia z młodości naszych rodziców bądź dziadków i pokolorować je w aplikacji Image Colorization API . Z pewnością docenią później pokaz nowej jakości zdjęć z ich przeszłości.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi:

Podobne artykuły

Technologie

Uwaga, wykradziono tysiące haseł. Dane wielu Polaków są zagrożone
Czytaj więcej >

Technologie

Hiperrealistyczny robo-delfin. Ten robot zastąpi żywe zwierzęta w ZOO
Czytaj więcej >

Technologie

Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii
Czytaj więcej >

Technologie

Elon Musk zmienił imię dziecka. Nie nazywa się już X Æ A-12, ale nowy pomysł jest równie dziwny
Czytaj więcej >

Technologie

Oto gadżet, który pokocha Twój kot. Xiaomi Youpin Petoneer, czyli kolejna innowacja od Chińczyków
Czytaj więcej >

Technologie

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
Czytaj więcej >
Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]