Techgame.pl
Spotify

Pixabay.com

Spotify wprowadzi rewolucyjne rozwiązanie. Oparte jest na sztucznej inteligencji

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Innowacyjne rozwiązanie zostało właśnie opracowane przez serwis muzyczny Spotify. Jest dopiero w fazie patentu, lecz już wygląda niezwykle obiecująco. To algorytm sztucznej inteligencji (AI), który sprawdzi próbki utworów muzycznych p

  • Spotify opatentował własną sztuczną inteligencję

  • Algorytm przeskanuje utwory pod kątem plagiatu

  • Twórcy będą mogli sprawdzić próbki swoich piosenek

  • Data wprowadzenia funkcji nie jest jeszcze znana

Oskarżenia o plagiat to w obecnych czasach norma w przemyśle muzycznym. Ze względu na ogromne ilości utworów, które są dziś komponowane, często zdarza się tak, że artysta zupełnie nieświadomie plagiatuje inny kawałek. Spotify umożliwi twórcom sprawdzenie, czy ich dzieło jest plagiatem, jeszcze w trakcie pracy nad nim.

Sztuczna inteligencja wykryje plagiaty

Ze względu na fakt, że sprawdzanie utworu pod kątem możliwego plagiatu odbywało się dotychczas już po jego publikacji, twórcy nie mogli ocenić wcześniej, czy ich dzieło jest rzeczywiście unikatowe. Było to czasem przyczyną ogromnych problemów finansowych.

Czytaj również: Fatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut nie przejdzie przeglądu

Pomijając pozwy sądowe i odszkodowania dla artystów, których utwory splagiatowano, twórcy musieli ponieść koszty profesjonalnego nagrania całego kawałka. To wydaje się niewiele, jednak w przeważającej większości, artyści nie dysponują własnymi studiami nagraniowymi. 

To samo się tyczy ludzi, którzy są w stanie je obsłużyć, zmontować nagrania i tym podobne rzeczy. Wszystko to kosztuje i od napisania piosenki do jej wydania droga jest naprawdę długa i, niestety, droga.

Czytaj również: Internauci miażdżą Macieja z "Rolnik szuka żony". Ogromna krytyka

Spotify pozwoli sprawdzić próbki utworów

Sztuczna inteligencja opracowana przez Spotify pozwoli twórcom na oszczędzenie naprawdę dużych pieniędzy. Zwłaszcza jeśli mówimy o mniej popularnych wykonawcach bądź tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę muzyczną.

Opatentowany program będzie porównywał próbkę utworu udostępnioną przez artystę ze wszystkimi piosenkami w bazie danych Spotify. Utwory będą porównywane pod wieloma względami. Algorytm przeskanuje podobieństwa linii melodycznej, akompaniamentu, rytmu czy tekstu.

Kompletna porównywarka utworów

Dzięki temu, że AI sprawdzi próbki utworów pod tak wieloma względami, twórcy będą mogli spokojnie pracować dalej nad kawałkami, które zostaną zaakceptowane. Z drugiej strony w przypadku wykrycia plagiatu będą mogli zmodyfikować utwór jeszcze podczas procesu jego powstawania, co dotąd było niemożliwe.

Nowe narzędzie Spotify będzie miało też odwrotne zastosowanie, ze względu na to, że przy porównywaniu próbek utworów będzie wyświetlało wskaźnik podobieństwa do innych piosenek. Im bardziej unikatowy będzie utwór, tym niższy będzie wskazany wynik. Dzięki temu twórca będzie mógł ocenić, jak bardzo oryginalny jest jego kawałek.

Spotify wyciąga rękę do twórców

Z pewnością wielu artystów ucieszy się na wieść o wprowadzeniu innowacyjnej sztucznej inteligencji do aplikacji. To zresztą nie pierwsze rozwiązanie, które Spotify chce wprowadzić z myślą o artystach. Choć obecnie algorytm został dopiero opracowany, z pewnością niebawem zostanie zaimplementowany do Spotify i rozpoczną się jego pierwsze testy.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się testy nowej funkcji. Jednak sama wiadomość o jej istnieniu jest już powodem do radości, który z pewnością pomoże aplikacji zatrzeć pamięć o ostatnich problemach technicznych.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >