Laptop z włączoną aplikacją muzyczną. Kable, przedłużacze, słuchawki.
Źródło: pixbay.com

Kontrowersyjna nowość w Spotify. Artyści są zachwyceni, użytkownicy rozczarowani

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Listopada 2020

Aplikacje do słuchania muzyki są już tak powszechne, że niektórzy zapomnieli o pieczołowicie ściąganych plikach mp3, którymi wypełnialiśmy wszelkie muzyczne odtwarzacze. Platformy takie jak Spotify czy Deezer stały się stałym elementem “wyposażenia” telefonu. Są nieustannie rozwijane przez twórców, co nie zawsze podoba się użytkownikom.

Spotify uchodzi za najbardziej popularną aplikację muzyczną. Jest zarówno usługą dla melomanów, jak i narzędziem pracy artystów. Twórcy apki muszą więc mieć na uwadze dobro jednych i drugich. Niestety nie zawsze da się zadowolić wszystkich.


Spotify wyciąga dłoń do artystów


Otwierając aplikację, ukazują nam się nie tylko ostatnio słuchane i polubione albumy, lecz także propozycje nowych kawałków, które mogą nam się spodobać. Skąd Spotify to wie? Dzięki wielu złożonym algorytmom, które przyglądają się utworom, których słuchamy.


Przykładowo na podstawie najczęściej słuchanych przez nas utworów, aplikacja proponuje nam inne kawałki z tego gatunku. Niekiedy można dzięki temu doświadczyć prawdziwego muzycznego objawienia. Trudno o bardziej trafny prezent dla użytkowników.

Planety, na których możemy zamieszkać? Jest ich więcej niż myślisz, naukowcy podali niesamowite danePlanety, na których możemy zamieszkać? Jest ich więcej niż myślisz, naukowcy podali niesamowite daneCzytaj dalej


Narzędzie marketingowe


Z kolei ze strony artystów publikujących swoje utwory w aplikacji, jest ona dla nich jednym z kanałów marketingowych. Dzięki algorytmom tworzącym składanki typu “Odkryj w tym tygodniu”, które wskakują na stronę główną wszystkim użytkownikom, mogą skutecznie zaprezentować swoją twórczość osobom, które Spotify rozpozna jako podatny grunt.


Wadą tej mechaniki od zawsze był fakt, że artysta nie mógł wybrać konkretnych utworów, które miałyby się pojawić w takich składankach. Przykładowo, gdy chcieli promować swój nowy hit, nie mieli żadnego wpływu na to, czy to właśnie on pojawi się w playlistach oferowanych użytkownikom.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Nowe ustalenia WHO. Kiedy koronawirus jest najgroźniejszy?


Priorytetowe kawałki


Spotify pracuje nad funkcją, która da artystom większą władzę. Po jej wprowadzeniu twórcy będą mieli możliwość dać priorytet swoim utworom. Wówczas to oni będą wybierali, które ich kawałki znajdą się na playlistach proponowanych słuchaczom.

Mężczyzna odkrył wielki sekret PlayStation 1 po 26 latach. Nieznana wcześniej funkcja, aż ciężko uwierzyćMężczyzna odkrył wielki sekret PlayStation 1 po 26 latach. Nieznana wcześniej funkcja, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej


Niezadowolenie użytkowników


Trudno się dziwić, że większości użytkowników takie rozwiązanie nie przypadło do gustu. Takie stopniowanie piosenek przez artystów może doprowadzić do sytuacji, w której na playlistach będą się pojawiały w kółko te same kawałki. Wówczas nasze “tygodniowe odkrycia” stracą na swojej odkrywczości.


Spotify na szczęście jest tego świadomy i nowa funkcja jeszcze nie weszła do aplikacji. Developerzy testują jej działanie i starają się znaleźć kompromis, który zadowoli zarówno użytkowników, jak i twórców.


Kompromis może się tu okazać trudny do osiągnięcia. W końcu niełatwo zadowolić wszystkich. Spotify będzie próbował. Pozostaje nam czekać na ostateczną decyzję w sprawie wprowadzenia (bądź nie) nowej funkcji.

Naukowcy nie wierzą we własne odkrycie. Znaleźli na Marsie coś niezwykłegoNaukowcy nie wierzą we własne odkrycie. Znaleźli na Marsie coś niezwykłegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego kot syczy? Powód jest zaskakujący, oto rozwiązanie zagadki kociego języka
  2. Policjanci podejrzewali porwanie - prawda była zupełnie inna
  3. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?
  4. Hubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktyki
  5. Dramatyczna sytuacja w galeriach handlowych. Mogą ucierpieć sklepy, również z elektroniką. Czy czeka nas Lockdown?
  6. Wyszło na jaw. Wiadomo, która z kandydatek rolnika poszła z nim na wesele. Zdradził ich zespół muzyczny
  7. W łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcji

Następny artykuł