Techgame.pl
Google Blob Opera

youtube.com/ Google Arts & Culture/kadr z filmu

Dzięki Google Blob Opera możesz stworzyć własną kolędę. Poznaj kluchy zasilane uczeniem maszynowym

17 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Cóż może być bardziej uroczego niż cztery kolorowe kluski śpiewające w idealnej harmonii znane świąteczne piosenki w stylu operowym? Dodajmy do tego świąteczną oprawę w postaci mikołajowych czapeczki padającego śniegu. Nowe narzędzie Google jest ur

  • Google tworzy Blob Operę

  • Kluski śpiewają w czterech głosach operowych

  • Można stworzyć z ich pomocą własne kompozycje

  • Narzędziem kieruje sztuczna inteligencja

Google udostępnił nowe narzędzie, które pozwoli na pokierowanie czterema profesjonalnymi głosami operowymi wedle naszego uznania. Choć prawdziwi wokaliści operowi brali czynny udział w projekcie, to nie ich słyszymy podczas zabawy kluskami. Tak naprawdę śpiewa nam sztuczna inteligencja.

Google Blob Opera zaśpiewa nam kolędy

Google Blob Opera to narzędzie, które oddaje w nasze ręce cztery urocze, śpiewające kluski. Możemy wybrać tonację, w jakiej będzie śpiewał każdy z nich oraz samogłoskę, która zastąpi tradycyjny tekst, którego zaimplementowanie byłoby niemożliwe w tak wszechstronnym narzędziu.

Wszystkie kluski będą ze sobą harmonizować i wyśpiewywać to, co uda nam się stworzyć. Występ swoich Blobów można oczywiście nagrać i udostępnić, co może być bardzo ciekawym prezentem świątecznym. Śpiewające kluski brzmią naprawdę magicznie, co idealnie oddaje ducha Świąt Bożego Narodzenia.

Kolędy śpiewa sztuczna inteligencja

W projekcie uczestniczyła czwórka wokalistów operowych, którzy posłużyli za pierwowzory śpiewających klusek. W sumie nagrano 16 godzin śpiewu Christiana Joela (tenor), Fredericka Tonga (bas), Joanny Gamble (mezzosopran) oraz Olivii Doutney (sopran). Nagrane przez nich próbki pozwoliły nauczyć sztuczną inteligencję śpiewu operowego.

To, co słyszymy z ust uroczych klusek Google’a, jest tak naprawdę wyobrażeniem sztucznej inteligencji o tym, jak powinny brzmieć poszczególne głosy operowe. Niesamowite jest to, że w zasadzie trudno byłoby określić różnicę, nie wiedząc, że za głosy odpowiada tak naprawdę algorytm.

Google Blob Opera pokazem możliwości AI

Nowe narzędzie Google’a jest nie tylko uroczą zabawką internetową, lecz przede wszystkim pokazem, co może osiągnąć sztuczna inteligencja, która wykorzystała technologię mechanicznego uczenia się na podstawie otrzymanych danych. Efekt jest naprawdę niesamowity.

Twórcą projektu jest David Li, który współpracował z zespołem Kultury i Sztuki Google. To bezpłatne narzędzie pozwoli użytkownikom na chwilę zostać twórcą muzyki, który może zrobić, co zechce, mając do dyspozycji cztery operowe głosy. 

Twórczość własna w Google Blob Operze

Jeśli macie ochotę pokierować uroczym chórem Blobów, warto zajrzeć na stronę Google Blob Opera. Oprócz możliwości tworzenia własnych kompozycji mamy do dyspozycji świąteczną nakładkę, która wprowadzi odpowiednie kostiumy i scenografię oraz pozwoli nam wysłuchać kilku popularnych kolęd, które kluski już potrafią zaśpiewać.

Wśród nich są takie hity jak Jingle Bells, Cicha Noc czy Joy to the World. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać do nich własne propozycje. Trzeba tylko spędzić z Blobami nieco czasu, by potrafić odpowiednio nimi pokierować, co jest niewątpliwą przyjemnością dla oka i ucha.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >