Techgame.pl
Rudo-biały kot

materiały własne

Sztuczna inteligencja generuje obrazki kotów w Internecie. Różnica jest niezauważalna

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Niecodzienne narzędzie przeglądarkowe pozwala generować zdjęcia nieistniejących kotów. Co ciekawe, są tak łudząco podobne do prawdziwych, że praktycznie nie da się ich rozróżnić. Jak to możliwe? Za tworzenie zdjęć odpowiada algorytm sztuczne

Przeglądanie lub udostępnianie zdjęć kotów w Internecie to w dzisiejszych czasach bardzo popularne hobby. U niektórych zakrawa nawet na lekką obsesję. Strona ThisCatDoesNotExist wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy sądzą, że widzieli już wszystkie koty w Internecie.

Zdjęcia nieistniejących kotów

Wspomniane narzędzie działa na zasadzie algorytmu sztucznej inteligencji. Program został nauczony, jak powinno wyglądać zdjęcie kota. Prawdopodobnie wcześniej sztuczna inteligencja dostała do analizy setki tysięcy, jeśli nie miliony, zdjęć futrzaków, co pozwoliło jej dowiedzieć się, jak tworzyć obrazy w taki sposób, by do złudzenia przypominały te prawdziwe.

Dokładnie to robi strona thiscatdoesnotexist.com, która po odświeżeniu tworzy losowe zdjęcie kota. Tak realistyczne, że nie wiedząc o tym, że za jego stworzeniem stoi algorytm, nie bylibyśmy w stanie dostrzec różnicy.

Oszukać oko

Oczywiście w momencie, w którym już wiemy, że oglądane przez nas zdjęcia nie są prawdziwe, doszukujemy się w nich sztuczności. Niekiedy rzeczywiście da się ją znaleźć. Raz na dziesięć czy dwadzieścia zdjęć sztuczna inteligencja rzeczywiście popełnia jakiś błąd, który zauważymy, jeśli faktycznie go wypatrujemy.

Jednak nie wiedząc, że go szukamy… Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że nawet najbardziej wytrawny koneser kocich zdjęć w Internecie mógłby mieć problem, by zorientować się, że prezentowane na stronie fotografie nie są autentyczne.

Sztuczna inteligencja

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja potrafi naprawdę wiele. Wynika to oczywiście z faktu, że ludzie są w stanie tworzyć coraz doskonalsze programy. Tak doskonały, że zaczynają przewyższać ich samych. Tym właśnie jest sztuczna inteligencja.

AI z założenia ma być bytem doskonałym, który będzie lepiej i szybciej wykonywał czynności, zajmujące człowiekowi lata. To niestety niesie za sobą niemałe ryzyko, gdyż niedoskonały człowiek nie jest w stanie opanować bytu doskonałego, co już na etapie założenia czyni sztuczną inteligencję niemożliwą do kontrolowania. Miejmy jednak nadzieję, że w przyszłości nie dojdzie do buntu androidów, którym regularnie straszą nas filmy science-fiction.

źródło: antyweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >