Techgame.pl
siedziba Microsoft Kanada

Unsplash

W Microsofcie wielkie zwolnienia. Pracowników zastąpi AI

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft planuje zwolnienia pracowników jednego ze swoich departamentów. Powód? Wdrażanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Być może jesteśmy świadkami niebezpiecznego dla pracowników procederu.

Microsoft zastąpi ludzi maszynami i jeden z jego departamentów doczeka się poważnych zwolnień. Źle to zwiastuje na przyszłość.

Zwolnienia w Microsoft

Gigant z Redmond jest właścicielem różnych departamentów zajmujących się różnego rodzaju treściami i rozwiązaniami. Jak wiadomo już od dłuższego czasu, jeden z nich to Microsoft News, a praca tamtejszych pracowników polega na własnoręcznej selekcji konkretnych treści i wrzucaniu ich do agregatora wiadomości. Ta sekcja firmy, choć nie zatrudnia aż tak wielkiej liczby osób co inne (bo jest ich 800) prężnie działa na całym świecie, bo ma swoje placówki w około 50 miejscach na całym świecie. Buisness Insider donosi, że wielu z nich może zostać zwolnionych i to z niezwykle wątpliwego etycznie powodu.

AI zastąpi ludzi

O modernizacji przemysłu i "zatrudnianiu" sztucznej inteligencji jest głośno już od wielu lat. Sytuacja w której choćby McDonald's wprowadził samoobsługowe kasy odbiła się szerokim echem wśród wielu specjalistów, którzy alarmowali, że wprowadzanie podobnych rozwiązań w szerszym stopniu może zaowocować mniejszym zapotrzebowaniem na ludzich pracowników. Wtedy aż tak źle jednak nie było. Tym razem informacje wydają się jednak dość kontrowersyjne. Microsoft otwarcie poinformował, że kilkudziesięciu pracowników doczeka się zwolnień rozłożonych równomiernie na cały świat (czyli ktoś z każdej placówki otrzyma wypowiedzenia). Powodem jest tutaj wprowadzanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Wiadomo, że w samym USA zwolnienia czekają co najmniej 50 pracowników (jednak nie wiadomo jaka jest ich całkowita liczba). Microsoft zaprzecza jakoby zwolnienia były efektem pandemii. Do tej pory firmy (szczególnie technologiczni giganci) starali się ukrywać niejako fakt zwalniania ludzi na rzecz AI. Microsoft wypowiada się jednak w tej kwestii otwarcie. Czy to początek masowych zwolnień z powodu postępu technologicznego? Mamy nadzieję, że nie, jednak jest to trudne do przewidzenia.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >