siedziba Microsoft Kanada
Źródło: Unsplash

W Microsofcie wielkie zwolnienia. Pracowników zastąpi AI

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Maja 2020

Microsoft planuje zwolnienia pracowników jednego ze swoich departamentów. Powód? Wdrażanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Być może jesteśmy świadkami niebezpiecznego dla pracowników procederu.

Microsoft zastąpi ludzi maszynami i jeden z jego departamentów doczeka się poważnych zwolnień. Źle to zwiastuje na przyszłość.

Zwolnienia w Microsoft

Gigant z Redmond jest właścicielem różnych departamentów zajmujących się różnego rodzaju treściami i rozwiązaniami. Jak wiadomo już od dłuższego czasu, jeden z nich to Microsoft News, a praca tamtejszych pracowników polega na własnoręcznej selekcji konkretnych treści i wrzucaniu ich do agregatora wiadomości. Ta sekcja firmy, choć nie zatrudnia aż tak wielkiej liczby osób co inne (bo jest ich 800) prężnie działa na całym świecie, bo ma swoje placówki w około 50 miejscach na całym świecie. Buisness Insider donosi, że wielu z nich może zostać zwolnionych i to z niezwykle wątpliwego etycznie powodu.

AI zastąpi ludzi

O modernizacji przemysłu i "zatrudnianiu" sztucznej inteligencji jest głośno już od wielu lat. Sytuacja w której choćby McDonald's wprowadził samoobsługowe kasy odbiła się szerokim echem wśród wielu specjalistów, którzy alarmowali, że wprowadzanie podobnych rozwiązań w szerszym stopniu może zaowocować mniejszym zapotrzebowaniem na ludzich pracowników. Wtedy aż tak źle jednak nie było. Tym razem informacje wydają się jednak dość kontrowersyjne. Microsoft otwarcie poinformował, że kilkudziesięciu pracowników doczeka się zwolnień rozłożonych równomiernie na cały świat (czyli ktoś z każdej placówki otrzyma wypowiedzenia). Powodem jest tutaj wprowadzanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Wiadomo, że w samym USA zwolnienia czekają co najmniej 50 pracowników (jednak nie wiadomo jaka jest ich całkowita liczba). Microsoft zaprzecza jakoby zwolnienia były efektem pandemii. Do tej pory firmy (szczególnie technologiczni giganci) starali się ukrywać niejako fakt zwalniania ludzi na rzecz AI. Microsoft wypowiada się jednak w tej kwestii otwarcie. Czy to początek masowych zwolnień z powodu postępu technologicznego? Mamy nadzieję, że nie, jednak jest to trudne do przewidzenia.

Zobacz także:

  1. Japończycy stworzyli algorytm idealnego mycia rąk. Ma pomóc w walce z pandemią
  2. Kolejny maszt 5G w Polsce został zniszczony. Straty oszacowano na 45 tys. złotych
  3. Pendrive, który ochroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem 5G. Oszustwo za ponad 1000 złotych
  4. "Kieruj się na południe", czyli Polacy wygrali spór z GoogleNastępny artykuł