Techgame.pl
Sztuczna inteligencja MuZero

DeepMind/ https://deepmind.com/blog/article/alphazero-shedding-new-light-grand-games-chess-shogi-and-go

Sztuczna inteligencja uczy się od gier. Nie musi znać ich zasad, aby dobrze sobie radzić

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Sztuczna inteligencja jest niczym małe dziecko o bardzo dużym potencjale szybkiego uczenia się. Aby opanować nową zdolność potrzebuje bardzo niewiele czasu, ale też konieczna jest wiedza, jak zacząć. Bez niej nie jest w stanie ruszyć z miejsca. A przynajm

  • Sztuczna inteligencja DeepMind potrafi po mistrzowsku grać w szachy i Go

  • AI ma jednak problem z uczeniem się gier „od zera”

  • DeepMind stworzyło AI, które jest w stanie nauczyć się Pac-Mana

DeepMind to brytyjska firma działająca pod skrzydłami Google od 2014 roku. Zajmuje się projektowaniem i tworzeniem sztucznych inteligencji (AI), opierając się na rozbudowie metod uczenia maszynowego. W ten sposób firma stara się stworzyć algorytm, który, niczym człowiek, będzie w stanie uczyć się „w biegu”.

Sztuczna inteligencja uczy się grać w gry

Najgłośniejszą AI, która opanowała na poziomie mistrzowskim jakąkolwiek grę, jest stworzona właśnie przez DeepMind sztuczna inteligencja AlphaGo. Twórcy zaprogramowali w niej podstawowe zasady gry Go, po czym rozpoczęli uczenie jej różnych strategii, które może zastosować podczas rozgrywki.

AlphaGo zaczynała więc z poziomu amatora. Udało jej się jednakże dopracować umejętność gry w Go do perfekcji. Pozwoliło jej to wygrać z profesjonalnym graczem Go, uważanym za jednego z najlepszych zawodników na świecie - Lee Sedol. Ten historyczny moment w kwestii sztucznej inteligencji miał miejsce w 2016 roku.

Nauka nowej gry taka skomplikowana…

Od tamtego czasu firma DeepMind stworzyła dwie kolejne wersje AlphaGo, z których jedna mistrzowsko opanowała grę w szachy. Jednakże wszystkie algorytmy trafiały na przysłowiowe ściany w momencie, gdy miały się czegoś nauczyć „od zera”.

Mowa o grach, które dla człowieka wydają się banalnie proste. W końcu zdecydowanie łatwiej nam opanować podstawowe zasady Pac-Mana czy Mario niż nauczyć się grać w szachy na poziomie profesjonalnym. Lub nawet przyzwoitym. W przypadku sztucznej inteligencji jest dokładnie odwrotnie.

AI uczy się grać w Pac-Mana

Problem polega na tym, że poprzednie AI od DeepMind były w stanie szlifować umiejętności, które miały zaprogramowane przynajmniej w podstawowym stopniu. Nie były jednak w stanie zrozumieć zasad gier na podstawie obserwacji i metody „prób i błędów”. Krótko mówiąc, nie potrafiły nabywać nowych umiejętności bez „nauczyciela”.

DeepMind znalazło rozwiązanie tego problemu, tworząc nowy algorytm o nazwie MuZero. AI jest w stanie nauczyć się zasad gry metodą planowania. W jej ramach AI uczy się poprzez tworzenie dokładnego modelu środowiska, które ma opanować. Dotąd problemem tej metody była nadmierna złożoność tworzonych modeli.

Sztuczna inteligencja nadaje priorytety

MuZero zrewolucjonizowała metodę planowania w taki sposób, że potrafi wydzielić istotne elementy środowiska spośród wszystkich innych, i na ich podstawie stworzyć plan, który pozwoli jej zrozumieć, jak powinna rozwiązać problem, przed którym została postawiona.

Nowa AI firmy DeepMind zaprezentowała swoje umiejętności, skutecznie ucząc się gry w Pac-Mana. Twórcy byli pod wrażeniem, jak ich program skutecznie opanowuje zasady rozgrywki, mimo że gra nie pozwala na zaplanowanie zbyt wielu kroków w przód. Jest to ogromne osiągnięcie w tworzeniu prawdziwej sztucznej inteligencji.

Tagi:

Nowinka technologicznaAI

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >