Techgame.pl
Microsoft Edge

youtube.com/Windows/kadr z filmu

Nowości w Microsoft Edge. Czy domyślna przeglądarka Windowsa może konkurować z gigantami rynku?

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Microsoft nie powiedział ostatniego słowa i chce konkurować z Google Chrome czy Operą. W nowej aktualizacji zaoferował praktyczne rozwiązania oraz kosmetyczne poprawki. Przyjrzał się też bezpieczeństwu, dodając między innymi generator haseł.

  • Microsoft rok temu otworzył nowy rozdział w historii przeglądarki Edge

  • Teraz ukazała się aktualizacja o numerze 88

  • Wprowadza kilka przydatnych usprawnień, pozwalając między innymi na szybsze działanie w obrębie aplikacji

  • Z okazji skończenia roku przez nowego Edge'a przygotowano też 24 motywy upiększające przeglądarkę

  • Edge 88 to również poprawa prywatności i bezpieczeństwa

Liat Ben-Zur, Corporate Vice President w Microsofcie, we wpisie na blogu Microsoft Edge wymieniła 6 postanowień na 2021 rok związanych z przeglądarką Edge.

Microsoft Edge ceni czas użytkownika

Pierwsza została wspomniana maksymalizacja efektywności czasu spędzanego w sieci. Ma w tym oczywiście pomóc funkcjonalność przeglądarki Microsoftu. Jako pomocne narzędzie wskazane zostało wyszukiwanie za pomocą bocznego paska, udostępnione teraz w całym Edge.

Po zaznaczeniu słowa, o którym chcielibyśmy dowiedzieć się więcej i kliknięciu go prawym przyciskiem myszy, w rozwiniętym menu zobaczymy polecenie Wyszukaj na pasku bocznym termin... Pozostając w obrębie danej karty, sprawdzimy palące zagadnienie, zamiast tworzyć oddzielne karty.

Zachwalany jest też poprawiony dostęp do poczty. Outlook trafił jako skrót na pustą kartę wewnątrz przeglądarki, gdzie sprawdzić można trzy ostatnie wiadomości, a także rozpocząć pisanie własnej. Ponadto kafelek pozwoli zainicjować wirtualne spotkania.

Takie usprawnienia prowadzą do oszczędzania czasu. Według Microsoftu dzięki jego rozwiązaniom oszczędza się kilka dni w skali roku, ograniczając bezproduktywne klikanie.

Wspomniano również o opcjach synchronizacji między urządzeniami. Na koncie zapiszemy historię i zakładki. Wcześniej takie działanie dostępne było w przypadku zapamiętanych haseł, ulubionych i automatycznych uzupełnień informacji.

Przypudrowany Edge

Drugim zagadnieniem na nowy rok jest odświeżenie wyglądu przeglądarki. Z okazji rocznicy istnienia nowego Microsoft Edge, deweloperzy upiększyli ikony oraz przygotowali 24 nowe motywy.

Graczy zainteresuje fakt, iż wśród nich znajdą inspirowane grami znanymi z XBOX i Windows 10. Wybór jest szeroki, a przyjemne grafiki w tle ustawić mogą zarówno fani strzelanek, jak i samochodówek czy platformówek. Do dyspozycji użytkowników oddano motywy z gier: Halo, Gears, Forza, Microsoft Flight Simulator, Sea of Thieves, Grounded, Ori and the Will of the Wisps.

Microsoft reklamuje też wyszukiwarkę Bing. W związku z pogorszeniem sytuacji zawodowej wielu osób w konsekwencji pandemii koronawirusa firma przyjrzała się usprawnieniu poszukiwań pracy.

Po wstukaniu komendy jobs near me zostaną wyświetlone oferty z regionu zapisanego dla urządzenia. Dodatkowe filtry pozwolą wskazać najnowsze ogłoszenia albo wybrać te na pełny/niepełny etat, tymczasowe/stałe. Jeżeli wyniki nie wystarczą, niżej wyskakują odnośniki do dedykowanych stron.

Twórcy uznali, że inną tematyką wartą podobnego potraktowania jest zdrowie i kulinaria. Wprowadzono zatem wyrażenia, po których wpisaniu wyświetlą się, zebrane w pigułce, informacje. Na przykład o konkretnej diecie.

Z naszego wstępnego śledztwa wynika, iż zagadnienia niekoniecznie działają w języku polskim. Zarówno oferty pracy w pobliżu wraz z różnymi wariacjami, jak i rodzime określenia diet nie skutkowały pokazaniem takich samych rezultatów, jak przy użyciu angielskiego.

Ostatnim zakresem przyspieszonego wyszukiwania powinny być wpisy poświęcone zwierzętom. Tutaj nawet język angielski nie pomógł i sugerowane na próbę komendy nie różniły się niczym od standardowych wyszukiwań. W teorii obok tradycyjnej listy powinna wyświetlić się z boku zakładka streszczająca wiedzę o zwierzaku.

Szybsze działanie komputera i poprawione bezpieczeństwo

Ciekawie prezentuje się usypianie kart. Wpisuje się ono w czwarte postanowienie, którym jest maksymalizacja sprawności komputera. Zbyt wiele kart otwartych naraz jest częstym przypadkiem i może spowalniać pracę urządzenia. Remedium Microsoftu pozwala na określony czas pozbyć się nadmiaru.

Piąte postanowienie tyczy się bycia gotowym na ewentualne niespodzianki, w tym przypadku pogodowe. Zdaniem Microsoftu wielu dostawców prognozy pogody opiera się na przestarzałych technologiach. Z pomocą przychodzi system opracowany przez amerykańską firmę, z Winter Storm Center na czele, który na bieżąco analizuje szczegółowe radary i zdjęcia. Ponoć skutkuje to niespotykaną nigdzie indziej dokładnością pomiarów.

Na koniec wspomniano o bezpieczeństwie w sieci. Edge w styczniu 2021 roku uruchomił generator haseł. Pojawił się też Monitor Haseł, który przeczesuje sieć w poszukiwaniu potencjalnych wycieków danych i ostrzega o możliwym zagrożeniu. To rozwiązanie, które funkcjonuje już u konkurencji.

Edge 88 to pierwsza od 19 listopada duża aktualizacja przeglądarki Microsoftu. Znamy terminarz kolejnych aktualizacji 89-91, planowanych na pierwszą połowę 2021 roku. 89 powinna zadebiutować 4 marca, następna 15 kwietnia, a ostatnia 27 maja. W miesiącach poprzedzających te terminy światło dzienne ujrzeć mają ujrzeć bety poszczególnych wydań.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >