Techgame.pl
Elon Musk podczas TED 2017

Steve Jurvetson from Menlo Park, USA, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Techgame Newsy. Podsumowanie tygodnia

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kolejny tydzień, kolejne podsumowanie. Co ciekawego działo się w ostatnich dniach? Całkiem sporo, a przegląd najciekawszych wydarzeń przedstawiamy w poniższym artykule.

Ubiegły tydzień nie obfitował co prawda w zbyt wiele wydarzeń w samej branży gier. Dopiero nadchodzące siedem dni przyniesie wysyp premier, w tym wyczekiwanego polskiego horroru The Medium, które rozruszają graczy i developerów. To jednak nie znaczy, że nic się nie działo. Wręcz przeciwnie. Zaczniemy od przypomnienia najnowszych pomysłów pewnego miliardera.

Techgame Newsy - Elon Musk

Znany i lubiany (przez niektórych) szef firmy SpaceX (i kilku innych) w minionym tygodniu nie próżnował. Pierwszym ciekawym posunięciem miliardera było ogłoszenie na Twitterze konkursu na najlepszą metodę pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Zwycięzca ma dostać aż 100 milionów dolarów (Forbes wycenił majątek Muska na 182.9 miliarda dolarów, więc czym są te grosze przeznaczone na nagrodę, nieprawdaż?). Jak dotąd zostało zgłoszonych ponad 45 tysięcy pomysłów, wśród których były propozycje typu posadzenie drzewa czy wykorzystanie reaktora Sabatiera. Póki co, Musk nie ogłosił zwycięzcy.

Z kolei pod koniec tygodnia okazało się, że kolejny wpis Elona Muska, który wzięto raczej za żart, staje się rzeczywistością. Niegdyś bowiem miliarder zasugerował, że niezłym pomysłem byłoby budowanie portów kosmicznych na morzu. Właśnie zabrał się za realizację owego celu, kupując dwie stare platformy wiertnicze. Obecnie trwają prace mające je zmienić w profesjonalne morskie miejsca lądowań oraz startów rakiet kosmicznych

Pieniężne podsumowanie tygodnia

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, nie można by podsumowywać minionych dni bez wspomnienia o pewnym Brytyjczyku, który w 2013 roku wyrzucił na wysypisko śmieci swój dysk z Bitcoinami. Wówczas nie były zbyt wiele warte, jednak dziś zawartość owego dysku warta jest ponad miliard złotych, trudno się więc dziwić, że mężczyzna robi wszystko, by go odzyskać. Ba, zaoferował nawet 50 milionów funtów Radzie Miasta Newport za wszczęcie procesu wydobywczego na miejscowym wysypisku.

Tak zwane „skoki na kasę” to przede wszystkim domena wielkich korporacji. Apple postanowiło tym razem podbić rynek wirtualnej rzeczywistości. Wygląda na to, że producent iPhone’ów zamierza wypuścić kolejne urządzenie w swoim stylu - gogle VR, które będą bardzo wydajne, wytrzymałe i znacznie droższe niż wszystko, co można obecnie dostać na rynku. Brzmi znajomo? No właśnie.

A skoro nadal przy pieniądzach jesteśmy, to wspomnimy jeszcze o platformie Steam, która niebawem sporo ich straci. Valve doczekało się kary od Komisji Europejskiej. Zresztą nie tylko on. Oberwało się też między innymi Bandai Namco, Capcom czy Koch Media. Poszło o blokowanie poszczególnych gier w niektórych krajach UE. A że Valve nie uważa kary za zasadną i rzuca ostrzeżeniami przed zaburzeniem rynku i wzrostem cen gier, zapłaci kilkakrotnie więcej niż pozostałe firmy.

Newsy gamingowe

Jako że do styczniowego wysypu premier zostało jeszcze kilka dni, developerzy postanowili się skupić na utrzymaniu tego, co już mamy. A konkretnie to CD Projekt wypuścił aktualizację do Cyberpunka 2077. Znowu. Tym razem jednak nie jest to drobny Hotfix, lecz jedna z dwóch dużych łatek zapowiadanych na pierwsze miesiące 2021 roku. Zgodnie z obietnicami jest to spory patch, który poprawia przede wszystkim stabilność gry na wszystkich platformach, jak również wiele bugów związanych z zadaniami na wszystkich etapach gry. Dziękujemy bardzo polskim developerom i czekamy na więcej.

Na koniec zostawiłam pochwałę dla Epic Games Store, który udostępnił w tym tygodniu za darmo bardzo ciekawą pozycję. Od czwartku możemy przypisać do naszych bibliotek w sklepie Epic Games świetną strategię w klimacie kosmicznym - Galactic Civilizations III. Jest to gra z gatunku 4X, którego najsłynniejszymi przedstawicielami są gry z serii Sid Meier’s Civilization oraz Endless. Prezent od Epica to naprawdę świetny tytuł, który jeszcze przez kilka dni będzie można odebrać za darmo.

To już wszystko na dzisiaj. Wracamy za tydzień z kolejnym wydaniem cyklu Techgame Newsy. Zapraszamy!

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >