Techgame.pl
Start rakiety New Shepard z 12 października 2020 roku. Tytuł: Blue Origin NS-13: New Shepard launch and landing, 13 October 2020

YouTube/SciNews

Jeff Bezos wznawia testy turystycznej rakiety. Loty w kosmos tuż-tuż?

16 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Po prawie roku przerwy, miliarder i założyciel Amazona, Jeff Bezos wraca do testowania swojej rakiety turystycznej New Shepard. Loty w kosmos mogą stać się już niedługo chlebem powszednim dla każdego mieszkańca naszej planety.

Kosmos i jego eksploracja jest marzeniem wielu. Obok NASA, należącego do Elona Muska, SpaceX mamy na kosmicznym rynku jeszcze jednego poważnego zawodnika jakim jest Jeff Bezos i jego firma Blue Origin. Miliarder ma plan na najbliższą przyszłość, aby loty turystyczne w kosmos stały się dla nas codziennością.

Kosmos znowu staje przed nami otworem

12 października bieżącego roku należąca do Jeffa Bezosa firma Blue Origin wznowiła, po prawie rocznej przerwie, testy rakiety New Shepard, która ma się stać pierwszym, w pełni turystycznym, rodzajem transportu dla szerszej grupy miłośników wszechświata. Plan Jeffa Bezosa jest taki, aby w niedalekiej przyszłości oferować loty turystyczne na skraj kosmosu. Jak na razie brakuje jednak konkretnych informacji, a same testy New Shepard’a nie są w specjalnie zaawansowanej fazie.

Kiedy polecimy w kosmos? Tego nie wiem sam Bezos

Był to już trzynasty lot testowy rakiety Jeffa Bezosa, jednak jak dotąd ani razu nie przeprowadzono załogowych lotów. Dotychczas jedynym członkiem załogi w testowanej rakiecie był manekin, który został pieszczotliwie nazwany na cześć jednej z postaci z Gwiezdnych Wojen, czyli Mannequin Skywalker. Nie wiadomo również, kiedy ruszy sprzedaż biletów na pierwsze kosmiczne loty oraz jaka będzie ich cena.

Lot w kosmos z niesamowitą prędkością

Rakieta New Shepard składa się z dwóch głównych elementów. Ogrągłej kapsuły wyposażonej w duże, prostokątne okna oraz ogromnego silnika rakietowego o długości 60-metrów, dzięki któremu podróż w kosmos odbywa się z prędkością potrójnej prędkości dźwięku. Kiedy rakieta wyniesie kapsułę na wysokość 96 kilometrów, ta odczepia się od niej i następnie spędza kilka minut w stanie nieważkości. Następnie zaczyna się proces opadania na Ziemię.

NASA korzysta z testów

Poniedziałkowe testy były też okazją dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) do przeprowadzenia kilku ważnych testów, między innymi specjalnego oprzyrządowania, które zostało umieszczone na zewnątrz rakiety New Shepard. Testowane urządzenie w przyszłości może się okazać niezwykle przydatne przy okazji lotów na Księżyc i Marsa, ponieważ ma znacząco ułatwić proces precyzyjnego lądowania na powierzchni innych planet. Z resztą cała rakieta New Shepard została skonstruowana w taki sposób, aby rozwijać technologie księżycowe. Daje to jasny sygnał, jakie plany na przyszłość ma najbogatszy człowiek na świecie. Testy rakiety New Shepard z 12 października możecie obejrzeć poniżej.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >