Techgame.pl
Kosmiczny Teleskop Hubble'a

flickr

Galaktyka jak baranek. Teleskop Hubble'a wykonał jedno z najpiękniejszych zdjęć w historii

6 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Najnowsze zdjęcie zdobyte za pomocą teleskopu Hubble'a może okazać się jednym z najważniejszych w historii astronomii. Widzimy na nim niepowtarzalną "puszystą" galaktykę. Wygląda na to, że jest w niej wyjątkowo spokojnie.

W historii astronomii wiele jest wspaniałych zdjęć, a do jednych z najpiękniejszych właśnie dołączyła fotografia odległej galaktyki. 

Teleskop Hubble'a i niepowtarzalne zdjęcie

Teleskop Hubble'a do tej pory wielokrotnie dawał o sobie znać jako jeden z najwazniejszych przyrządów człowieka znajdujących się w kosmosie. Za jego pomocą wykonano wiele legendarnych już zdjęć i zdobyto niezliczone ilości informacji o kosmosie. Tym razem naukowcom udało się uchwycić być może jedno z najbardziej spokojnych miejsc w naszej galaktyce. Mowa tu o galaktyce NGC 2775 znajdująca się w Gwiazdozbiorze Raka. Jest ot galaktyka spiralna, oddalona od naszej planety o jakieś 67 miliardów lat świetlnych. 

Jedno z najspokojniejszych miejsc

Najnowsze zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a jest wybitnie intrygujące. Naukowcy tłumaczą, że być może pokazuje jedno z najspokojnieszych miejsc we Wszechświecie. NGC 2775, zdaniem ESA, nie wskazuje na wzmożoną aktywność w kwestii tworzenia się nowych gwiazd, a przynajmniej w ostatnich wielu milionach lat. Udowadniają to "ramiona" zakrzywione poprzez rotację całości. Co ciekawe, to właśnie centrum galaktyki wydaje się najspokojniejszym miejscem. W procesie formowania się gwiazd, w środku galaktyki dochodzi do procesu konwersji gazu w gwiazdy, jednak w przypadku NGC 2775 większość gazu została wypchnięta na zewnątrz, gdzie znajdują się też niewielkie obiekty niebieskie. 

Galaktyka jak baranek 

Galaktyka została określona mianem "kłaczkowatej". Zresztą, na powyższym zdjęciu widać dokładnie, o co chodzi - "odnogi" galaktyki zakrzywione przez jej ruch spiralny z nagromadzonym gazem wyglądają jakby były stworzone z wełny owcy czy baranka albo futra psa. Z tego względu wygląda ona na "puszystą". Połączenie jej wyglądu wraz z faktem, że jest niezwykle spokojna pozwala nam wierzyć, że to jedno z najciekawszych miejsc w całym Wszechświecie.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >