Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Źródło: flickr

Galaktyka jak baranek. Teleskop Hubble'a wykonał jedno z najpiękniejszych zdjęć w historii

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Lipca 2020

Najnowsze zdjęcie zdobyte za pomocą teleskopu Hubble'a może okazać się jednym z najważniejszych w historii astronomii. Widzimy na nim niepowtarzalną "puszystą" galaktykę. Wygląda na to, że jest w niej wyjątkowo spokojnie.

W historii astronomii wiele jest wspaniałych zdjęć, a do jednych z najpiękniejszych właśnie dołączyła fotografia odległej galaktyki.

Teleskop Hubble'a i niepowtarzalne zdjęcie

Teleskop Hubble'a do tej pory wielokrotnie dawał o sobie znać jako jeden z najwazniejszych przyrządów człowieka znajdujących się w kosmosie. Za jego pomocą wykonano wiele legendarnych już zdjęć i zdobyto niezliczone ilości informacji o kosmosie. Tym razem naukowcom udało się uchwycić być może jedno z najbardziej spokojnych miejsc w naszej galaktyce. Mowa tu o galaktyce NGC 2775 znajdująca się w Gwiazdozbiorze Raka. Jest ot galaktyka spiralna, oddalona od naszej planety o jakieś 67 miliardów lat świetlnych.

Jedno z najspokojniejszych miejsc

Najnowsze zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a jest wybitnie intrygujące. Naukowcy tłumaczą, że być może pokazuje jedno z najspokojnieszych miejsc we Wszechświecie. NGC 2775, zdaniem ESA, nie wskazuje na wzmożoną aktywność w kwestii tworzenia się nowych gwiazd, a przynajmniej w ostatnich wielu milionach lat. Udowadniają to "ramiona" zakrzywione poprzez rotację całości. Co ciekawe, to właśnie centrum galaktyki wydaje się najspokojniejszym miejscem. W procesie formowania się gwiazd, w środku galaktyki dochodzi do procesu konwersji gazu w gwiazdy, jednak w przypadku NGC 2775 większość gazu została wypchnięta na zewnątrz, gdzie znajdują się też niewielkie obiekty niebieskie.

Obrazy techgame

Galaktyka jak baranek

Galaktyka została określona mianem "kłaczkowatej". Zresztą, na powyższym zdjęciu widać dokładnie, o co chodzi - "odnogi" galaktyki zakrzywione przez jej ruch spiralny z nagromadzonym gazem wyglądają jakby były stworzone z wełny owcy czy baranka albo futra psa. Z tego względu wygląda ona na "puszystą". Połączenie jej wyglądu wraz z faktem, że jest niezwykle spokojna pozwala nam wierzyć, że to jedno z najciekawszych miejsc w całym Wszechświecie.

Następny artykuł