Jowisz widziany z oddali. Na pierwszy planie księżyc Europa.
Źródło: Pixabay

Sonda Juno zrobiła kolejne zdjęcia Jowisza. Planeta wygląda niesamowicie

Projekt zakładający badanie Jowisza za pomocą sondy kosmicznej Juno trwa już prawie 4 lata. Przez ten czas sonda wykonała wiele imponujących zdjęć. Zdjęcia wykonywane są w momencie kiedy kosmiczna maszyna znajduje się najbliżej powierzchni planety.

NASA opublikowała właśnie kolejne fantastyczne zdjęcia z piątej planety Układu Słonecznego.

Dokładne badanie gazowego giganta

Sonda Juno rozpoczęła swoją misję w sierpniu 2011 roku. Jej lot w kierunku największej planety Układu Słonecznego trwał prawie 5 lat, do celu dotarła w lipcu 2016 roku. Oprócz niezwykle ważnych badań, które cały czas są przeprowadzane na pokładzie sondy, dostarcza ona również imponujące zdjęcia powierzchni planety. Wykonuje je kiedy zbliża się do Jowisza na bliską odległość. Możliwość wykonywania takich zdjęć nadaża się mniej więcej raz na parę miesięcy.

Kolejne zbliżenia

Juno zbliżyła się do gazowego giganta po raz 27. Ostatni raz miało to miejsce 2 czerwca i wtedy również sonda wykonała kolejne fotografie planety. Najnowsze zdjęcia, które udostępniła NASA przedstawiają jednak planetę z 10 kwietnia i 17 lutego. To drugie zdjęcie przedstawia burzowy, północny region planety. Można tam zaobserwować długie, białe pasy, które są warstwami mgły unoszącej się nad chmurami. Naukowcy jak na razie nie potrafią wyjaśnić tego zjawiska.

Zdjęcie Jowisza wykonane w lutym przez sondę kosmiczną Juno. Zdjęcie przedstawia burzową, północną część planety.

Wirowanie i spadanie

Jowisz, oprócz tego, że jest największą planetą w Układzie Słonecznym, to również najszybciej się obraca. Jowiszowa doba trwa około 10 godzin. Sprawia to, że na powierzchni planety powstają silne strumienie powietrza, które oddzielają jasne i ciemne warstwy chmur tworząc charakterystyczne pasy. Widać to dobrze na fotografii z 10 kwietnia. Misja Juno będzie trwała jeszcze rok. W lipcu 2021 roku sonda wykona deorbitację i spali się w atmosferze Jowisza.

Zdjęcie Jowisza wykonane w kwietniu przez sondę kosmiczną Juno.. Zdjęcie przedstawia pasy pyłów formujących się na Jowiszu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fantastyczne nagranie NASA z lądowania Apollo 14 na Księżycu. Piękne obrazy zapierające dech w piersiach
  2. Prawie dwutonowa asteroida przeleciała nad Tokio. Wybuch soniczny o sile 165 ton trotylu
  3. Galaktyka jak baranek. Teleskop Hubble'a wykonał jedno z najpiękniejszych zdjęć w historii
  4. Nowy, tajemniczy wir na Jowiszu. Naukowcy tłumaczą co dzieje się na jego powierzchni

Następny artykuł