rakieta
Źródło: pixy

Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misji

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Listopada 2020

Kolejny już nieudany start rakiety Vega. Firma Arianespace poinformowała o stracie dwóch satelitów obserwacyjnych. Start początkowo przebiegał bez żadnych problemów, jednak wkrótce utracono sterowność nad rakietą. Planowana jest konferencja prasowa mająca wyjaśnić okoliczności zajścia.

Loty w kosmos mają szanse na stanie się czymś w pełni normalnym i tak kolokwialnym jak podróż samolotem. Jednak nie wszystkie misje przebiegają zgodnie z planem. Wskutek (najpewniej) awarii doszło do utraty ważnych satelitów.

Nieudany lot satelitów

Rakieta Vega ma za sobą dość długą historię, jednak przez wiele lat jej użytkowanie nie powodowało żadnych problemów bądź usterek. Wszystko zmieniło się zaledwie w ubiegłym roku, gdy w lipcu 2019 roku doszło do dość smutnego wypadku.

Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienieNajwiększe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienieCzytaj dalej

Wysłana wówczas rakieta miała przetransportować na orbitę satelitę Falcon Eye 1, jednak ku zaskoczeniu kontroli lotów, rakieta okazała się być wadliwa. Była nieodpowiednio zabezpieczona izolacją termiczną co skończyło się dosłownie rozpadnięciem się rakiety na wiele części.

Do tej pory rakiety z tej rodziny wzbiły się ponad niebiosa 17 razy, wynosząc na orbitę 53 satelitów. Właśnie poinformowano o drugim nieudanym locie. Wydarzenie jest o tyle przykre, że utracono dwie nowoczesne satelity obserwacyjne, w tym jedną współtworzoną przez polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Rakieta straciła sterowność

VV17 to nazwa misji, w ramach której rakieta Vega miała wynieść na orbitę dwójkę nowoczesnych satelitów obserwacyjnych. Jeden z nich to hiszpański SEOSAT-Ingenio, a drugi to francuski TARANIS. To właśnie TARANIS wyposażony był w nowoczesne narzędzia stworzone w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Wyjątkowe osiągnięcie archeologów. Znaleziono prawdziwe skarby, w tym wiele mumiiWyjątkowe osiągnięcie archeologów. Znaleziono prawdziwe skarby, w tym wiele mumiiCzytaj dalej

Sam start udało się z powodzeniem przeprowadzić 17 listopada o godzinie 2:52 czasu polskiego, tj. 20:52 czasu lokalnego. Na miejsce wyniesienia rakiety w kosmos wybrano kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej. Niestety wkrótce po starcie pojawiły się poważne problemy na skutek których rakieta straciła sterowność.

Opublikowano oficjalny komunikat (do przeczytania tutaj), który zapowiada też konferencję prasową, podczas której mają zostać wyjaśnione okoliczności całego zajścia. Spodziewamy się też, że firma może poinformować o swoich kolejnych planach.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Nie mieści się w głowie co woda ogórkowa robi z organizmem. Pijesz ją?

Ale dlaczego?

Z tego, co udało się ustalić do tej pory, w trakcie pierwszych minut lotu pojawiły się problemu z silnikiem Avum pierwszego stopnia rakiety. Przez jego nieresponsywność rakieta utraciła sterowność, a ostatecznie zaczęła lecieć w złym kierunku bez możliwości jego poprawy.

Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologówDinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologówCzytaj dalej

Sama rakieta Vega ma sobą dość długą historię - pierwszy jej egzemplarz pojawił się w 2012 roku, ale same prace prowadzone były od 1988 roku. Od 2012 roku jednak z jej możliwości zaczęła korzystać Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Vega użytkowana jest również do startów komercyjnych i miała docelowo stanowić konkurencję dla innych rakiet niskiego udźwigu.

Jest to także pierwsza europejska rakieta wykorzystująca jako paliwo w pierwszych trzech stopniach stały materiał pędny. Cała koncepcja opiera się na rakietach Scout wykorzystywanych przez Włoską Agencję Kosmiczną ASI.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bar zabronił rozmów o koronawirusie. "Nareszcie możemy wypić kawę w spokoju"
  2. Adoptowali małe, urocze szczeniaczki. Po kilku tygodniach nie mogli uwierzyć, co z nich wyrasta
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Rywal Kamila Stocha zapowiada triumfalny powrót. Skoczkowie mogą zacząć się obawiać
  7. Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej

Następny artykuł