Załoga misji Crew-1.
Źródło: NASA

Kosmiczne korki to już rzeczywistość. Misja Crew Dragon przełożona

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Sierpnia 2020

Pierwsza komercyjna misja statku Crew Dragon łapie kolejne opóźnienie. Tym razem powodem jest duży ruch w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Według najnowszych doniesień, pierwsza operacyjna misja komercyjna statku stworzonego przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX, wystartuje pod koniec października. Jest to kolejne opóźnienie tego lotu.

Nowy rozdział eksploracji kosmosu

W maju 2020 roku doszło do historycznego momentu, w którym z amerykańskiej ziemi, po prawie 10 latach przerwy, w kosmos został wystrzelony statek z astronautami. Misja Demo-2 była efektem wysiłków Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) oraz prywatnej firmy SpaceX, która udostępniła agencji statek Crew Dragon oraz rakietę Falcon 9. Już wtedy zarząd SpaceX zapowiedział, że jeżeli misja Demo-2 zakończy się sukcesem, to po 30 sierpnia możemy spodziewać się pierwszego komercyjnego lotu misji Crew-1.
Na pokładzie pierwszego komercyjnego lotu w kosmos sygnowanego logiem SpaceX znajdzie się trójka astronautów NASA oraz astronauta z Japonii. Misja ma na celu bezpieczne przetransportowanie kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie spędzą oni następnych 6 miesięcy.

Opóźnienie goni opóźnienie

Początkowo zakładano, że misja rozpocznie się w połowie wrześnie jednak ze względu na opóźnienia i problemy związane z uzyskaniem potrzebnych certyfikatów NASA poinformowała, że lot Crew-1 musi zostać ponownie przełożony. Ze względu na duży ruch w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lot ten odbędzie się prawdopodobnie po 23 października.

29 września w kierunku ISS odleci statek Cygnus, który prawdopodobnie przewiezie na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasy i narzędzia potrzebne do przeprowadzania badań. Na 14 października zaplanowany został lot statku Sojuz MS-17, na którego pokładzie znajdzie się załoga, która będzie miała za zadanie wymienić obecnie urzędujących na ISS astronautów. W skład misji wchodzi Kate Rubins (NASA) oraz dwóch rosyjskich astronautów z Roskosmosu, czyli Wiergiej Ryżnikow i Siergiej Kud-Swerczkow. Następnie, po kilku dniach, z ISS odlecą w kierunku Ziemi astronauci Chris Cassidy, Anatolij Iwaniszin i Iwan Wagner.

Następny artykuł