Techgame.pl
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

youtube/kadr z filmu/European Space Agency, ESA/https://youtu.be/RNc1NN9okek

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

ESA do spółki z NASA obserwują postępy misji Solar Orbitera. Całemu światu udostępniono jeden z pierwszych wyników pracy urządzenia. Co prawda do osiągnięcia ostatecznego celu daleka droga, ale na osłodę oczekiwania dostaliśmy ciekawe nagran

  • Na początku ubiegłego roku po latach przygotowań w drogę wyruszyła sonda słoneczna

  • Z przedsięwzięciem wiązane są duże nadzieje

  • Solar Orbiter naszpikowany jest dziesięcioma przyrządami badawczymi

  • Docelowo z bliska przyglądać się ma zagadkowym zachowaniom Słońca

2020 rok obfitował w niesamowite materiały pozyskiwane przez zaawansowane technologicznie urządzenia obserwacyjne. Mamy dopiero styczeń kolejnego roku i już otrzymujemy pierwsze satysfakcjonujące materiały, którymi cieszyć się mogą pasjonaci kosmosu.

ESA wraz z NASA koło Słońca hasa

Choć obrazy szerokiemu gronu odbiorców udostępniono teraz, to pochodzą one jeszcze z poprzednich tygodni. Konkretniej z 18 listopada ubiegłego roku. Wtedy właśnie sonda Solar Orbiter zarejestrowała rzeczone zdjęcia.

Niedługo świętować będzie można rok działalności urządzenia. Zostało wystrzelone w lutym 2020 roku, a pierwszych owoców dostarczyło w lipcu.

W listopadzie 2021 roku ma zacząć się właściwa misja sondy. Celem nadrzędnym jest obserwacja Słońca z jak najbliższej odległości. Podczas przedsięwzięcia mają zostać zgromadzone nieposiadane dotąd przez ludzkość materiały.

Naukowcy liczą na sposobność przyjrzenia się z bliska regionom pozostającym zagadką. Co za tym idzie, ma być możliwy pomiar wiatru na Słońcu. Ustalenie skąd się bierze i jak funkcjonuje, jest jednym z priorytetów.

Europejska Agencja Kosmiczna określa projekt jako najbardziej złożony w dziejach. Według niej ludzkość dotąd nie skonstruowała podobnie zaawansowanego laboratorium obserwującego Słońce.

Badawczy scyzoryk szwajcarski

Na pokładzie zainstalowano kamerę Heliospheric Imager (SoloHI) i to ona pozwoliła na uchwycenie wyjątkowych zdjęć. Jest to jeden z dziesięciu instrumentów zamontowanych na sondzie. Ten konkretny opracowano z myślą o wiatrach słonecznych. Wychodzą one poza środowisko gwiazdy i mogą decydować o zjawisku zwanym potocznie kosmiczną pogodą. To wiedza pożądana w kontekście życia na Ziemi oraz podbojów kosmosu. Wywołane przez Słońce wiatry i wyładowania mogą rzutować na przyszłe misje badawcze w tej części wszechświata.

Cztery z przyrządów aktywnie gromadzą dane jeszcze zanim projekt wejdzie w docelową fazę. Do takich pobocznych korzyści należy uwiecznienie trzech planet i pomiary warunków dookoła wehikułu.

Podczas inicjatywy Solar Orbiter zbliży się do gwiazdy na odległość 42 milionów kilometrów. Z tego dystansu poza wiatrami zarejestruje inne aktywności. Mają być dostarczone dane odnośnie zmienności magnetycznej oraz rozgrzewania wyższej warstwy atmosfery do miliona stopni Celsjusza. Badacze będą też szukać odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań, czyli jak to wszystko ma się do naszej planety.

Na to wszystko sonda będzie miała jednak lata. Skupmy się więc na tym, co zaproponowała w tak zwanym międzyczasie. Do sieci trafił filmik zmontowany z fotografii pozyskanych za sprawą kosmicznego bohatera artykułu. Całość tworzy podgląd na bijące blaskiem Wenus, Ziemię i Marsa. Niestety do kompletu brakuje Słońca, które znalazło się poza kadrem.

Wenus jest najjaśniejszym punktem nagrania. To najbliższy sondzie obiekt w momencie zapisu obrazu. Dzieliło go od niej wtedy 48 milionów kilometrów. Solar Orbiter do Ziemi miał w tamtej chwili 251 milionów kilometrów, a do Marsa 332 miliony.

Misja Solar Orbitera jest wynikiem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej z NASA. Postępy sondy podejrzeć można na stronie internetowej dostępnej tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi:

Łukasz KopcińskiAutor

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Wszczep CorNeat KPro

Nauka

Pacjent odzyskał wzrok dzięki futurystycznemu "cyberwszczepowi". Operacja prosta, jak nigdy dotąd

Czytaj więcej >