Pociąg
Źródło: Pixabay.com

Wyłączenie Adobe Flash Player sparaliżowało pociągi w Chinach. Ostrzegano przed tym od 3 lat

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Stycznia 2021

Adobe Flash Player to olbrzymi rozdział w historii Internetu. Jeszcze dekadę temu na technologii Flash bazowało wiele stron z całego świata. Z końcem roku 2020 przeglądarkowa wtyczka oficjalnie przestała być wspierana przez twórców, a od 12 stycznia Adobe zaczęło blokować aktywność opartą na przestarzałej technologii. Chińskie koleje zupełnie się tego nie spodziewały.

  • Adobe Flash Player zakończył działalność na początku stycznia
  • Nie wszyscy przygotowali się odpowiednio na tę chwilę
  • W wyniku przeoczenia chińskie koleje zostały sparaliżowane na niemal dobę

Czego by nie mówić o PKP, przynajmniej wiemy, że przetrwało bez problemu wyłączenie Adobe Flash Playera. Nie można tego powiedzieć o Chinach, które 12 stycznia były sparaliżowane. A konkretnie część z nich. Pociągi nie były w stanie wówczas wyjechać na tory regionu Dalian.

Pociągi w Chinach zatrzymał Adobe Flash Player

O tym, że Adobe Flash Player kończy swoją działalność, mówiono już od trzech lat. Wszystkie daty były doskonale znane i firmy, których systemu korzystały z zawartości Flash, miały mnóstwo czasu na przygotowania do tego sądnego dnia, kiedy Adobe zakończyło wsparcie dla legendarnej wtyczki. Jak widać, nie wszyscy odrobili zadanie domowe z informatyki.

Sytuacja w regionie Dalian w Chinach jest znakomitym i wyjątkowo spektakularnym tego przykładem. 12 stycznia, a więc w dniu, kiedy Adobe dla bezpieczeństwa użytkowników, zablokowało zawartość Flash na całym świecie, chińskie pociągi nie były w stanie funkcjonować. Cały system kolei w regionie Dalian został sparaliżowany, gdyż nie wyświetlał danych potrzebnych do funkcjonowania transportu.

Zawiniła wtyczka Adobe

Będący wówczas w trakcie zmiany technik zasięgnął języka w Internecie i po odpowiednim reaserchu słusznie stwierdził, że winna sytuacji jest wtyczka Adobe Flash Player. Niestety, nie wiedział, co powinien w takiej sytuacji zrobić. W związku z tym chińskie koleje powołały zespół specjalistów, który głowił się nad rozwiązaniem zagadki przez okrągłe 20 godzin.

Posypały się bany dla profesjonalnych graczy CS: GO. Obstawiali własne meczePosypały się bany dla profesjonalnych graczy CS: GO. Obstawiali własne meczeCzytaj dalej

Okazało się, że trzeba dezaktywować porzuconą przez twórców wtyczkę. Aby tego dokonać, na stację sprowadzono zapasowego laptopa z zainstalowaną starą wersją Flasha. Później wykonano jeszcze szereg testów, by mieć pewność, że ruch pociągów będzie odtąd sprawny i bezpieczny.

20 godzin bez pociągów w Chinach

Biorąc pod uwagę, że transport kolejowy w Chinach jest głównym rodzajem komunikacji publicznej, nieco zabawny jest fakt, że sprawującym pieczę nad systemem kolejowym umknął taki mały szczegół, jak zakończenie wsparcia dla technologii, z której korzysta. Zabawne przeoczenie skutkowało niemal dobą wyłączenia kolei. Tego dnia musiały posypać się skargi mieszkańców regionu Dalian w ilościach, których nawet nasze PKP na oczy nie widziało.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł