Techgame.pl > Nauka > Kobiety pierwsze na Księżycu. NASA podjęła decyzję w sprawie powrotu na Srebrny Glob
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:23

Kobiety pierwsze na Księżycu. NASA podjęła decyzję w sprawie powrotu na Srebrny Glob

Pierwsza kobieta w kosmosie
Wikipedia Commons

Przestrzeń kosmiczna przez lata była obiektem zabawy dla mężczyzn. W ostatnich latach do podboju kosmosu dołączyły jednak kobiety i radzą sobie równie dobrze co męscy kosmonauci. Teraz ich trud może zostać wynagrodzony.

Męska dominacja w kosmosie

Chociaż w obecnych czasach coraz więcej kobiet lata w kosmos i pełni misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to historia nie daje złudzeń. W przeszłości wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z eksploracją kosmosu były przypisane mężczyzną. Wystarczy wspomnieć, że w trakcie całego programu Apollo, którego celem były loty na Księżyc, załogi statków kosmicznych składały się w 100 % z mężczyzn. NASA chce zmienić ten stan rzeczy. Według słów Jima Bridenstine’a, administratora NASA, w programach ekploracji kosmosu jest miejsce zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Coraz więcej kobiet w kosmosie

Według najnowszych statystyk, obecnie kobiety stanowią około 34 % grupy astronautycznej agencji. Ta liczba pewnie wciąż nie zadowala części kobiet, jednak warto wspomnieć, że w ostatnich latach kobiety coraz częściej pojawiają się w misjach kosmicznych. W październiku 2019 roku kobiety odbyły pierwszy w historii, kosmiczny spacer. Odbyły go amerykanki, Jessica Meir oraz Christina Koch.  Co więcej kobiety udowadniają, że są w stanie wytrzymać najtrudniejsze warunki kosmicznego życia. Christina Koch pobiła ostatnio rekord przebywania na stacji kosmicznej przez kobietę. Koch na ISS przebywała na orbicie przez 328 dni. Według wielu, to właśnie ona jest faworytką w wyścigu o postawienie pierwszej stopy na powierzchni Księżyca od czasów misji Apollo.

Artemis, czyli Artemida

Program Artemis ma wystartować już w 2024 roku, a jego celem ma być ponowne lądowanie amerykańskich astronautów na powierzchni Księżyca. Chociaż w tym przypadku lepiej jednak użyć stwierdzenia “lądowanie amerykańskich astronautek”, ponieważ według słów Bridenstine’a, życzeniem NASA jest to, aby podczas powrotu na powierzchnie Srebrnego Globu, to właśnie kobieta stanęła na nim jako pierwsza.

Tagi: Mars ESA
Powiązane