Techgame.pl
Pierwsza kobieta w kosmosie

Wikipedia Commons

Kobiety pierwsze na Księżycu. NASA podjęła decyzję w sprawie powrotu na Srebrny Glob

17 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Jim Bridenstine, który pełni obecnie rolę administratora NASA, wyjawił, że to kobiety jako pierwsze staną znowu na Księżycu. Kolonizatorki rozpoczną swoją misję za 4 lata.

Przestrzeń kosmiczna przez lata była obiektem zabawy dla mężczyzn. W ostatnich latach do podboju kosmosu dołączyły jednak kobiety i radzą sobie równie dobrze co męscy kosmonauci. Teraz ich trud może zostać wynagrodzony.

Męska dominacja w kosmosie

Chociaż w obecnych czasach coraz więcej kobiet lata w kosmos i pełni misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to historia nie daje złudzeń. W przeszłości wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z eksploracją kosmosu były przypisane mężczyzną. Wystarczy wspomnieć, że w trakcie całego programu Apollo, którego celem były loty na Księżyc, załogi statków kosmicznych składały się w 100 % z mężczyzn. NASA chce zmienić ten stan rzeczy. Według słów Jima Bridenstine’a, administratora NASA, w programach ekploracji kosmosu jest miejsce zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Coraz więcej kobiet w kosmosie

Według najnowszych statystyk, obecnie kobiety stanowią około 34 % grupy astronautycznej agencji. Ta liczba pewnie wciąż nie zadowala części kobiet, jednak warto wspomnieć, że w ostatnich latach kobiety coraz częściej pojawiają się w misjach kosmicznych. W październiku 2019 roku kobiety odbyły pierwszy w historii, kosmiczny spacer. Odbyły go amerykanki, Jessica Meir oraz Christina Koch.  Co więcej kobiety udowadniają, że są w stanie wytrzymać najtrudniejsze warunki kosmicznego życia. Christina Koch pobiła ostatnio rekord przebywania na stacji kosmicznej przez kobietę. Koch na ISS przebywała na orbicie przez 328 dni. Według wielu, to właśnie ona jest faworytką w wyścigu o postawienie pierwszej stopy na powierzchni Księżyca od czasów misji Apollo.

Artemis, czyli Artemida

Program Artemis ma wystartować już w 2024 roku, a jego celem ma być ponowne lądowanie amerykańskich astronautów na powierzchni Księżyca. Chociaż w tym przypadku lepiej jednak użyć stwierdzenia “lądowanie amerykańskich astronautek”, ponieważ według słów Bridenstine’a, życzeniem NASA jest to, aby podczas powrotu na powierzchnie Srebrnego Globu, to właśnie kobieta stanęła na nim jako pierwsza.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >