Techgame.pl
Moon

https://pixy.org/

Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona

2 Września 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Polscy inżynierowie wezmą udział w niezwykłym projekcie. Pomogą w kolonizacji Księżyca

Poland can into space

Prace nad maszynami i technologiami, które pomogą ludzkości w kolonizacji Srebrnego Globu i Marsa, jeszcze nigdy nie były tak zaawansowane. Wcześniej mieliśmy do czynienia tylko z mrzonkami marzycieli, obecnie wszyscy traktują to bardzo poważnie, a rządu najbogatszych krajów świata wydają grube miliardy na sukces człowiek w kosmosie.

Polska maszyna pomoże w kolonizacji

Polscy inżynierowie pracują nad zaawansowaną maszyną, która poleci na Księżyc. Według oficjalnych planów w 2025 roku ma na nim wylądować najbardziej zaawansowany w historii lądownik w ramach misji Lunar ISRU. Na pokładzie tej kosmicznej maszyny znajdzie się specjalistyczny polski sprzęt. Zastanawiacie się pewnie, czym jest to tajemnicze urządzenie?

Efekt współpracy między CBK PAN i ESA

Nasi rodzimi inżynierowie zaprojektowali niezwykle zaawansowaną koparkę. Jest to efekt współpracy między Centrum Badań Kosmicznych PAN i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na mocy umowy, stworzona została maszyna, która doskonale sprawuje się w niskiej grawitacji. Jej celem będzie dostarczenie regolitu (pyłu księżycowego) do reaktora termochemicznego. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie wody, tlenu i paliwa potrzebnego do zasilenia maszyn i silników rakietowych. Regolit jest o tyle niezwykły, że w jego skład wchodzi tlen, krzem, żelazo, wapń, tytan, glin, magnez i wodór. A skoro jest w nim wodór i tlen, to możliwe jest wytworzenie z niego potrzebnej do przeżycia na Księżycu wody.

Rewolucyjny pomysł naukowców

Co ciekawe, w kraterach Srebrnego Globu znajduje się również lód wodny, co skłoniło naukowców do opracowania systemu uzyskiwania wody, tlenu i paliwa. Dzięki temu możliwe będzie wybudowanie pierwszych budynków i osad z materiałów dostępnych na naturalnym satelicie Ziemi.„Nasza koparka będzie miała za zadanie przetransportowanie regolitu do reaktora termochemicznego. Ten z kolei będzie główną częścią lądownika i odpowiedzialny będzie za przetworzenie tlenków metali obecnych w regolicie i produkcję m.in. wody, czyli ważnego składnika dla przetrwania przyszłych misji załogowych na Księżycu” - powiedział Gordon Wasilewski z CBK PAN.

Pierwsze testy za nami

Niedawno w Warszawie przeprowadzono pierwsze testy polskiej koparki, które przebiegły pomyślnie. Inżynierowie chcieli sprawdzić, czy ich nowatorski pomysł sprawdzi się w praktyce i otrzymali niezwykle pozytywne efekty. Próba generalna odbędzie się za 5 lat na Księżycu, ważne jest więc, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jeśli maszyna będzie skuteczna również na Srebrnym Globie, to może czekać nas prawdziwa rewolucja, a kolonizacja Księżyca stanie się faktem dokonanym.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >