Moon
Źródło: https://pixy.org/

Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona

Kuba WielochKuba Wieloch
2 Września 2020

Polscy inżynierowie wezmą udział w niezwykłym projekcie. Pomogą w kolonizacji Księżyca

Poland can into space


Prace nad maszynami i technologiami, które pomogą ludzkości w kolonizacji Srebrnego Globu i Marsa, jeszcze nigdy nie były tak zaawansowane. Wcześniej mieliśmy do czynienia tylko z mrzonkami marzycieli, obecnie wszyscy traktują to bardzo poważnie, a rządu najbogatszych krajów świata wydają grube miliardy na sukces człowiek w kosmosie.

Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazjęZastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazjęCzytaj dalej

Polska maszyna pomoże w kolonizacji


Polscy inżynierowie pracują nad zaawansowaną maszyną, która poleci na Księżyc. Według oficjalnych planów w 2025 roku ma na nim wylądować najbardziej zaawansowany w historii lądownik w ramach misji Lunar ISRU. Na pokładzie tej kosmicznej maszyny znajdzie się specjalistyczny polski sprzęt. Zastanawiacie się pewnie, czym jest to tajemnicze urządzenie?

Efekt współpracy między CBK PAN i ESA


Nasi rodzimi inżynierowie zaprojektowali niezwykle zaawansowaną koparkę. Jest to efekt współpracy między Centrum Badań Kosmicznych PAN i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na mocy umowy, stworzona została maszyna, która doskonale sprawuje się w niskiej grawitacji. Jej celem będzie dostarczenie regolitu (pyłu księżycowego) do reaktora termochemicznego. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie wody, tlenu i paliwa potrzebnego do zasilenia maszyn i silników rakietowych. Regolit jest o tyle niezwykły, że w jego skład wchodzi tlen, krzem, żelazo, wapń, tytan, glin, magnez i wodór. A skoro jest w nim wodór i tlen, to możliwe jest wytworzenie z niego potrzebnej do przeżycia na Księżycu wody.

We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćWe wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćCzytaj dalej

Rewolucyjny pomysł naukowców


Co ciekawe, w kraterach Srebrnego Globu znajduje się również lód wodny, co skłoniło naukowców do opracowania systemu uzyskiwania wody, tlenu i paliwa. Dzięki temu możliwe będzie wybudowanie pierwszych budynków i osad z materiałów dostępnych na naturalnym satelicie Ziemi.
„Nasza koparka będzie miała za zadanie przetransportowanie regolitu do reaktora termochemicznego. Ten z kolei będzie główną częścią lądownika i odpowiedzialny będzie za przetworzenie tlenków metali obecnych w regolicie i produkcję m.in. wody, czyli ważnego składnika dla przetrwania przyszłych misji załogowych na Księżycu” - powiedział Gordon Wasilewski z CBK PAN.

Pierwsze testy za nami


Niedawno w Warszawie przeprowadzono pierwsze testy polskiej koparki, które przebiegły pomyślnie. Inżynierowie chcieli sprawdzić, czy ich nowatorski pomysł sprawdzi się w praktyce i otrzymali niezwykle pozytywne efekty. Próba generalna odbędzie się za 5 lat na Księżycu, ważne jest więc, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jeśli maszyna będzie skuteczna również na Srebrnym Globie, to może czekać nas prawdziwa rewolucja, a kolonizacja Księżyca stanie się faktem dokonanym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazję
  2. Marsjańskie tornada uchwycone na nagraniu
  3. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować
  4. Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w Teksasie

Następny artykuł