Misja Mars2020 widziana w symulacji NASA Eyes.
Źródło: NASA/ESA

Niesamowita symulacja NASA. Śledź na żywo lot łazika Perseverance na Marsa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
3 Sierpnia 2020

Parę dni temu wystartowała misja Mars 2020, której celem jest przetransportowanie najbardziej zaawansowanego technologicznie łazika (Perseverance) na powierzchnie Czerwonej Planety.

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu przeglądarkowemu o nazwie NASA Eyes możemy na żywo śledzić przebieg aktualnych misji kosmicznych prowadzonych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Jakie misje obecnie są realizowane?

NASA i ESA obecnie prowadzą kilka misji kosmicznych. Wszystkie możemy odnaleźć w specjalnie przygotowanym symulatorze, dzięki któremu możemy zapuścić się daleko w nasz Układ Słoneczny w celu eksploracji kosmosu. W symulatorze znajdziemy również aktualną pozycję teleskopu TESS, który realizuje misję poszukiwania “drugiej Ziemi” w kosmosie, misję Solar Orbiter, dzięki której możemy przyglądać się Słońcu z niezwykle bliskiej odległości. W oprogramowaniu nie zabrakło oczywiście najnowszej misji Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, a więc Mars 2020.

Leć na Marsa razem z łazikiem Perseverance

Przed paroma dniami rakieta Atlas V wyniosła w przestrzeń kosmiczną kapsułę, w której znajduje się łazik Perseverance. Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie misja NASA na Marsie. Po wstępnych problemach, tuż po starcie łazik wszedł w tryb awaryjny ze względu na duże różnice temperatur, sytuacja się już unormowała i misja przebiega zgodnie z planem. Łazik dotrze na Czerwoną Planetę w lutym 2021 roku. Z symulacji opracowanej przez NASA i ESA możecie skorzystać klikając tutaj.

Ziemia w symulacji NASA Eyes.

Solar Probe w symulacji NASA Eyes.

Symulacja pełna ciekawych znalezisk

W symulacji możemy przyjrzeć się wszystkim planetom Układu Słonecznego, wyżej wspomnianym misjom realizowanym przez NASA i ESA oraz najciekawszym znaleziskom w naszej “okolicy”. W programie znajdziemy między innymi planetoidę Psyche, która znajduje się pomiędzy Marsem i Jowiszem, a naukowcy uważają, że obiekt ten jest zamarzniętym metalowym jądrem planety wielkości Marsa, która w przeszłości uległa zniszczeniu. Stany Zjednoczone planują misję na tę planetoidę, według ustaleń ekspertów składa się ona głównie z żelaza, niklu, złota i platyny.

Widok z komety Haleya na Układ Słoneczny w symulacji NASA Eyes.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł