Lądownik Hakuto-R
Źródło: ispace

Japonia dołącza do wyścigu na Księżyc. Start Hakuto-R już niedługo

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Sierpnia 2020

Do kosmicznego wyścigu dołącza kolejne światowe mocarstwo. Japonia zaprezentowała swój własny lądownik księżycowy. Hakuto-R ma rozpocząć swoją misję już niedługo.

Za projekt odpowiada firma ispace. Już w zeszłym roku zaprezentowała projekt księżycowego lądownika, wymagane jednak były dosyć solidne zmiany w konstrukcji. Hakuto-R w końcu otrzymał akceptację i został oficjalnie zaprezentowany szerokiej publiczności.

Księżycowe plany Japończyków

Japońska firma ispace wiąże dosyć duże plany z podbojem Księżyca. Według nich Srebrny Glob zostanie skolonizowany do 2040 roku, kiedy to na jego powierzchni będzie przebywało nawet do 1000 osób, które będą zamieszkiwały specjalną bazę. Japoński lądownik Hakuto-R ma odegrać w tej misji całkiem sporą rolę, ispace zgłosiło się do programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), za który odpowiada NASA. Program zakłada wysłanie na Księżyc niezbędnego sprzętu, który może okazać się użyteczny w 2024 roku, kiedy to Amerykańska Agencja Kosmiczna planuje przeprowadzić misję, w której ludzie ponownie pojawią się na księżycu.

Zapomnijcie o latających samochodach. Nowy kostium JetSuit sprawi, że poczujemy się jak superbohaterZapomnijcie o latających samochodach. Nowy kostium JetSuit sprawi, że poczujemy się jak superbohaterCzytaj dalej

Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona MuskaStarlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona MuskaCzytaj dalej

Kolejna firma wiąże się z Elonem Muskiem

Według oryginalnych planów, lot japońskiego lądownika na Srebrny Glob miał się odbyć w przyszłym roku. Ze względu na problemy techniczne został jednak przełożony. Pierwszy lot na Księżyc z udziałem lądownika Hakuto-R zaplanowany został na 2022 rok. W kosmos wyniesie go rakieta Falcon 9, która została stworzona przez SpaceX, kosmiczną firmę Elona Muska. To sprawia, że po NASA jest to kolejna firma/agencja kosmiczna, która skorzysta z technologii genialnego miliardera w celu eksploracji kosmosu. Hakuto-R będzie ważył 340 kilogramów, a jego ładowność to zaledwie 30 kilogramów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona Muska
  2. Woda na Jowiszu i Uranie może się różnić od tej na Ziemi
  3. Czy jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie zgasła? Naukowcy rozwikłali kosmiczną zagadkę
  4. Naukowcy już wiedzą jak będzie wyglądał koniec wszechświata

Następny artykuł