Techgame.pl
Rakieta Space Launch System (SLS) w kosmodromie.

flickr

NASA wznawia testy megarakiety SLS. To najpotężniejsza rakieta jaką dotychczas stworzono

4 Lipca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Amerykańska Agencja Kosmiczna wraca do testów megarakiety Space Launch System. Silniki SLS są najpotężniejszymi tego typu napędami jakie kiedykolwiek testowano i mogą mieć bardzo duże znaczenie w przypadku lotów załogowych na Księżyc i Marsa

Pierwszy lot rakiety SLS został zaplanowany został na 2021 rok. Już niedługo rozpoczną się testy potężnego napędu.

Przerwane testy

SLS, czyli Space Launch System to opracowana we współpracy NASA z Boeingiem rakieta, która może stać się najpotężniejszą tego typu maszyną w historii. Z powodu globalnej pandemii Amerykańska Agencja Kosmiczna musiała przerwać 8-stopniowy program testów napędu SLS “Green Run”. Przed wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2 naukowcy zdążyli przeprowadzić tylko jeden etap.

Nadzieje tak ogromne, jak sama rakieta

Od strony Boeinga za projekt odpowiada Mark Nappi. W rozmowie z portalem Space.com podkreślił, że już wkrótce wrócą do testowania rakiety SLS. “To bardzo satysfakcjonujące. Po raz pierwszy przeprowadzimy ten test; jest to pierwsza takiego rodzaju rakieta, największa na świecie i najmocniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano” - opowiadał, nie ukrywając podekscytowania, Nappi. Jak podkreśla ekspert najtrudniejszy będzie test silnika. Jeżeli ten etap uda się pokonać bez większych problemów, to kolejne etapy również nie będą stanowiły problemu.

Załogowe loty na Księżyc i Marsa

Rakietę SLS zbudowano z myślą o załogowych lotach na Księżyc i Marsa. Pozytywnie zakończone testy znacząco przybliżą ludzkość do odbywania tego typu lotów. Na 2024 rok NASA zaplanowała start misji Artemida (Artemis), której celem jest wysłanie ludzi na powierzchnię Księżyca. Ostatni raz po ludzka stopa stała na srebrnym globie ponad 50 lat temu. Aby zrealizować ten cel NASA musi uzyskać jednak dodatkowe 35 miliardów dolarów dofinansowania oraz opracować bezpieczny system lądowania dla astronautów.

Tagi:

Przemysł lotniczyESAKosmosNASASpaceX

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >