Satelity Starlink na nocnym niebie
Źródło: Wikipedia Commons

Minisatelity Starlink kompletnie niszczą zdjęcia kosmosu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Lipca 2020

System minisatelitów Starlink wzbudza wiele kontrowersji. Wśród argumentów przeciwko technologii Elona Muska przede wszystkim wymienia się, to że Starlink negatywnie wpływa na widoczność kosmosu.

Każdego miesiąca na niebie pojawia się coraz więcej minisatelitów Elona Muska, które wspólnie tworzą ogromny system Starlink. Ma on sprawić, że do każdego zakątka na świecie trafi szybki Internet. Istnieje jednak wielu przeciwników tejże technologii.

Lipiec to piękny miesiąc dla astronomów

W lipcu nocne niebo jest szczególnie piękne. Praktycznie każdego dnia możemy zaobserwować na nim jakieś ciekawe zjawiska. Od 14 lipca w Polsce gołym okiem można zobaczyć Jowisza i Saturna. Co chwilę mamy do czynienia ze spadającymi gwiazdami, a na całym świecie nocne niebo rozświetla kometa NEOWISE.

Obrazy techgame"Obca forma życia" pełza po polskich Tatrach. Nagranie przedziwnego zjawiskaCzytaj dalej

Starlink niszczy zdjęcia

To właśnie zdjęcia zrobione komecie NEOWISE zostały zupełnie zniszczone przez system minisatelitów Starlink. Na zdjęciach opublikowanych przez Twitterze przez osoby związane z fotografią nocnego nieba widzimy w jaki sposób Starlink wpływa na tego typu fotografie. Warto wspomnieć, że aby uzyskać ładne zdjęcie nocnego nieba, trzeba się niezwykle napracować. Zdjęcia, które zniszczył Starlink możecie zobaczyć na przykład tutaj i tutaj.

Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesemChiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesemCzytaj dalej

Astronomowie biją na alarm

“Jeśli na niebie jest mnóstwo jasnych, poruszających się obiektów, ogromnie komplikuje to naszą pracę ... Potencjalnie zagraża to badaniom astronomicznym” - mówił w rozmowie z The New York Times astronom ze Smith College, James Lowenthal.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Obca forma życia" pełza po polskich Tatrach. Nagranie przedziwnego zjawiska
  2. Przerażające słowa Elona Muska. Ostrzegł cały świat przed niebezpieczeństwem
  3. Chiński długi marsz na Marsa rozpoczęty. Start rakiety zakończony sukcesem
  4. USA Space Force pokazały swoje motto i symbol. Przypomina trochę Star Treka

Następny artykuł