Wizualizacja statku kosmicznego od Virgin Galactic na tle Ziemi i księżyca.
Źródło: flickr

NASA wyceniła prywatne loty w kosmos. Cena nie jest taka zła

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

Prace związane z eksploracją kosmosu przyspieszają każdego dnia. Coś co kiedyś było tylko marzeniem autorów książek science-fiction dzisiaj powoli staje się rzeczywistością i być może już niedługo ludzkość będzie latała w kosmos na porządku dziennym. Na razie jednak tak przyjemność jeszcze trochę kosztuje.

Projektem prywatnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmuje się, we współpracy z NASA, firma Virgin Galactic.

NASA otwiera się na prywaciarzy

Amerykańska Agencja Kosmiczna coraz szerzej otwiera swoje drzwi dla prywatnych firm zajmujących się międzygwiezdną branżą. Po niewątpliwym sukcesie jakim był start załogowej misji Crew Dragon w maju tego roku, NASA poszukuje kolejnych możliwości współpracy z prywatnymi firmami. Jedna z nich jest właśnie Virgin Galactic, z którymi został już nawet podpisany kontrakt, na mocy którego prywatna firma będzie mogła oficjalnie trenować przyszłych kosmonautów, którzy będą mieli ochotę wziąć udział w prywatnych lotach w kosmos.

Ile kosztuje prywatny lot w kosmos

Jako że NASA zagwarantowała sobie kontrolę spraw organizacyjnych, za które odpowiedzialna jest firma Virgin Galactic, to już teraz możemy przekonać się jaki jest koszt wycieczki w kosmos. Zacznijmy może od najmniejszych kosztów, a więc transmisja danych. Wyceniono ją na 50 dolarów za gigabajt. W tym przypadku żaden roaming chyba nie pomoże. Dalej ceny rosną, bo koszt systemu podtrzymywania życia wynosi około 11 250 dolarów dziennie, koszt jedzenie, tlenu i sprzętów do ćwiczeń wynosi 22 500 dolarów dziennie. Podsumowując wszystkie składowe, całkowity koszt wyprawy dwóch osób na kosmiczną wycieczkę waha się między 50 a 60 milionów dolarów (około 200 milionów złotych). Cena może i wydaje się zaporowa, ale na świecie nie brakuje milionerów, którzy z chęcią się na taki wyjazd zdecydują.

Następny artykuł