Jowisz i jego księżyce
Źródło: pixbay.com

Już wkrótce wystartuje jedna z najważniejszych misji kosmicznych. Gigantyczny wkład Polaków

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
29 Listopada 2020

Polacy wyprodukowali cztery ważne elementy sondy, która już w 2022 roku wyruszy w kierunku księżyców Jowisza. Wkład polskiej firmy Astronika będzie ważną częścią misji JUICE, która jest jedną z największych projektów realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Firma Astronika jest w trakcie testów swoich czujników, które zostały wyprodukowane jako zewnętrzne części sondy, która w 2022 roku wystartuje w kierunku księżyców galileuszowych - Ganimedesa, Europy oraz Kallisto. Jednym z głównych celów misji jest zbadanie tych ciał niebieskich pod kątem występowania wody w stanie ciekłym.

ESA zbada księżyce Jowisza

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje przeprowadzenie badań trzech księżyców galilejskich. Obiekty te są interesujące z wielu powodów, jednak głównym z nich jest możliwość występowania na nich wody w stanie ciekłym.

Woda to życie. Znalezienie w przestrzeni kosmicznej miejsc, w których występuje, jest szczególnie ważne w kontekście poszukiwania form życia poza Ziemią.

Jeśli pod powierzchnią jednego z księżyców Jowisza znajduje się wodny ocean (a jest to możliwe), to byłaby to wielka szansa na odnalezienie żywych organizmów w tych rejonach.

Polska wspiera misję JUICE

Misja JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) w 2022 roku wystrzeli sondę, która przez ponad 7 lat będzie leciała w kierunku Jowisza. Obecnie trwają już intensywne testy komponentów dostarczanych przez polską firmę Astronika, gdyż części mają opuścić nasz kraj już w grudniu bieżącego roku.

"Z inwestorem na budowie można jeszcze dyskutować, ale z Układem Słonecznym nie ma dyskusji, trzeba zdążyć na określony moment, kiedy planety są w określonym układzie" - tłumaczy pośpiech Piotr Palma z Astroniki w wywiadzie dla RMF24.

  1. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  2. Genialne, proste i zaskakujące tricki na idealne przygotowanie kapusty do gołąbków. Koniec z porwanymi i twardymi liśćmi, wystarczy odrobina sprytu
  3. Dotychczasowe przekonanie o wszechświecie mogło być błędne. Wyjątkowe odkrycie, chodzi o tajemnicze światło

ESA rozpędzi sondę z pomocą Wenus

Właśnie ze względu na pola grawitacyjne poszczególnych obiektów Układu Słonecznego, misja JUICE musi wystartować zgodnie z harmonogramem. Gdyby całą 7,5-letnią podróż sonda musiała przebyć o własnych siłach, wymagałoby to ogromnych ilości paliwa.

Dlatego też Europejska Agencja Kosmiczna postawiła na nieco inne rozwiązanie. Początkowo sonda poleci w kierunku Wenus, a więc cofnie się nieco w stosunku do celu podróży.

Jednakże ten manewr pozwoli na wykorzystanie pola grawitacyjnego naszej Gwiazdy Wieczornej, dzięki któremu będzie mogła wyruszyć w stronę Jowisza, zużywając mniej paliwa, niż wymagałby go lot bezpośredni.

Badania księżyców Jowisza

Ze względu na fakt, iż sonda będzie potrzebowała aż 7 lat na dotarcie do księżyców galilejskich, pierwsze obserwacje poczyni dopiero na przełomie lat 2029 i 2030. Na doniesienia o potencjalnym życiu na satelitach Jowisza przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Następny artykuł