Jowisz i jego księżyce
Źródło: pixbay.com

Już wkrótce wystartuje jedna z najważniejszych misji kosmicznych. Gigantyczny wkład Polaków

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
29 Listopada 2020

Polacy wyprodukowali cztery ważne elementy sondy, która już w 2022 roku wyruszy w kierunku księżyców Jowisza. Wkład polskiej firmy Astronika będzie ważną częścią misji JUICE, która jest jedną z największych projektów realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Firma Astronika jest w trakcie testów swoich czujników, które zostały wyprodukowane jako zewnętrzne części sondy, która w 2022 roku wystartuje w kierunku księżyców galileuszowych - Ganimedesa, Europy oraz Kallisto. Jednym z głównych celów misji jest zbadanie tych ciał niebieskich pod kątem występowania wody w stanie ciekłym.


ESA zbada księżyce Jowisza


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje przeprowadzenie badań trzech księżyców galilejskich. Obiekty te są interesujące z wielu powodów, jednak głównym z nich jest możliwość występowania na nich wody w stanie ciekłym.


Woda to życie. Znalezienie w przestrzeni kosmicznej miejsc, w których występuje, jest szczególnie ważne w kontekście poszukiwania form życia poza Ziemią.


Jeśli pod powierzchnią jednego z księżyców Jowisza znajduje się wodny ocean (a jest to możliwe), to byłaby to wielka szansa na odnalezienie żywych organizmów w tych rejonach.

Gracze zamówili PlayStation 5 na eBayu. Osłupieli gdy sprawdzili zawartość paczekGracze zamówili PlayStation 5 na eBayu. Osłupieli gdy sprawdzili zawartość paczekCzytaj dalej


Polska wspiera misję JUICE


Misja JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) w 2022 roku wystrzeli sondę, która przez ponad 7 lat będzie leciała w kierunku Jowisza. Obecnie trwają już intensywne testy komponentów dostarczanych przez polską firmę Astronika, gdyż części mają opuścić nasz kraj już w grudniu bieżącego roku.


"Z inwestorem na budowie można jeszcze dyskutować, ale z Układem Słonecznym nie ma dyskusji, trzeba zdążyć na określony moment, kiedy planety są w określonym układzie" - tłumaczy pośpiech Piotr Palma z Astroniki w wywiadzie dla RMF24.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  2. Genialne, proste i zaskakujące tricki na idealne przygotowanie kapusty do gołąbków. Koniec z porwanymi i twardymi liśćmi, wystarczy odrobina sprytu
  3. Dotychczasowe przekonanie o wszechświecie mogło być błędne. Wyjątkowe odkrycie, chodzi o tajemnicze światło


ESA rozpędzi sondę z pomocą Wenus


Właśnie ze względu na pola grawitacyjne poszczególnych obiektów Układu Słonecznego, misja JUICE musi wystartować zgodnie z harmonogramem. Gdyby całą 7,5-letnią podróż sonda musiała przebyć o własnych siłach, wymagałoby to ogromnych ilości paliwa.


Dlatego też Europejska Agencja Kosmiczna postawiła na nieco inne rozwiązanie. Początkowo sonda poleci w kierunku Wenus, a więc cofnie się nieco w stosunku do celu podróży.


Jednakże ten manewr pozwoli na wykorzystanie pola grawitacyjnego naszej Gwiazdy Wieczornej, dzięki któremu będzie mogła wyruszyć w stronę Jowisza, zużywając mniej paliwa, niż wymagałby go lot bezpośredni.

Wrota piekieł istnieją i płoną bezustannie od 50 lat. Dron wszystko nagrał, niewiarygodny widokWrota piekieł istnieją i płoną bezustannie od 50 lat. Dron wszystko nagrał, niewiarygodny widokCzytaj dalej


Badania księżyców Jowisza


Ze względu na fakt, iż sonda będzie potrzebowała aż 7 lat na dotarcie do księżyców galilejskich, pierwsze obserwacje poczyni dopiero na przełomie lat 2029 i 2030. Na doniesienia o potencjalnym życiu na satelitach Jowisza przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Bardzo ważna wypowiedz ministra edukacji. Chodzi o koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkółBardzo ważna wypowiedz ministra edukacji. Chodzi o koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkółCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Prof. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa eksperta
  2. Sałatka jarzynowa ze składnikiem - niespodzianką, jest nie tylko przepyszna, ale i zdrowa. Koniecznie przygotuj ją na Święta, rodzina oniemieje
  3. Nowa technologia sztucznej inteligencji dla dronów. Mogą znacznie przysłużyć się człowiekowi
  4. Legendarne Grono.net nie umarło. Powitajcie nowy polski serwis społecznościowy Onorg
  5. Elektroofensywa trafiła do Polski. Miasto zostanie zalane stacjami ładowania pojazdów elektrycznych
  6. Mężczyzna podbiegł pomóc swojemu rannemu psu. Nagle wjechał w niego samochód
  7. Ma 8 lat i bezdomną rodzinę. Założył biznes, który pomógł jego bliskim

Następny artykuł