NASA wystrzeliła rakietę. Sprawdzą czy na Marsie było kiedyś życie
Rakieta wystartowała
Stało się, NASA rozpoczęła niesamowicie ważną misję i wystrzeliła bezzałogową rakietę w kierunku Marsa. No, prawie bezzałogową, bo na pokładzie znajduje się łazik Perseverance, od którego zależy sukces misji. Robot o wadze 1043 kilogramów i rozmiarach porównywalnych do osobowego samochodu będzie działał przez około 687 dni.
Misja łazika
Łazik został wyposażony w specjalistyczne instrumenty, które służą do badania tkanek planety. Być może dzięki niemu dowiemy się, czy na Czerwonej Planecie istniało niegdyś życie. Jednym z najważniejszych urządzeniem, którym dysponuje Peserverance jest georadar, który przybliży naukowcom strukturę litogiczną Marsa nawet do 10 metrów. Umożliwi to ocenę tego, czy skały pod powierzchnią są porowate i czy są w nich pozostałości lodu.
Robot zbada czy na Czerwonej Planecie było kiedyś życie
Do tej pory nie udało się dostarczyć na Ziemię próbki geologicznej z Marsa. Łazik również tego nie dokona, wszelkie badania i analizy będzie przeprowadzał na miejscu eksploracji. Nie mieliśmy jednak jeszcze nigdy tak wyspecjalizowanego sprzętu na Czerwonej Planecie, także robot ma potencjał, bo dokonać przełomowych odkryć.
Krater Jezoro
Perseverance wyląduje w kraterze o słowiańskiej nazwie Jezoro. Miejsce to ma średnicę 50 km i prawdopodobnym jest, że niegdyś był wypełniony lodem lub wodą. Robot będzie również testował najnowsze technologie dla przyszłej bezzałogowej i załogowej eksploracji Marsa. Wykona on serie eksperymentów polegających na próbie wyprodukowania tlenu z dwutlenku węgla. W atmosferze Marsa CO2 jest pod dostatkiem, więc jeśli próba ta powiedzie się, to będzie oznaczało, że przyszła terraformacja Marsa jest jak najbardziej realna.
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!