Perseverance
Źródło: flickr.com

NASA wystrzeliła rakietę. Sprawdzą czy na Marsie było kiedyś życie

Kuba WielochKuba Wieloch
30 Lipca 2020

NASA rozpoczęła kolejną misję kosmiczną. Łazik Perseverance będzie szukał życia na Czerwonej Planecie

Rakieta wystartowała

Stało się, NASA rozpoczęła niesamowicie ważną misję i wystrzeliła bezzałogową rakietę w kierunku Marsa. No, prawie bezzałogową, bo na pokładzie znajduje się łazik Perseverance, od którego zależy sukces misji. Robot o wadze 1043 kilogramów i rozmiarach porównywalnych do osobowego samochodu będzie działał przez około 687 dni.

Misja łazika

Łazik został wyposażony w specjalistyczne instrumenty, które służą do badania tkanek planety. Być może dzięki niemu dowiemy się, czy na Czerwonej Planecie istniało niegdyś życie. Jednym z najważniejszych urządzeniem, którym dysponuje Peserverance jest georadar, który przybliży naukowcom strukturę litogiczną Marsa nawet do 10 metrów. Umożliwi to ocenę tego, czy skały pod powierzchnią są porowate i czy są w nich pozostałości lodu.

Robot zbada czy na Czerwonej Planecie było kiedyś życie

Do tej pory nie udało się dostarczyć na Ziemię próbki geologicznej z Marsa. Łazik również tego nie dokona, wszelkie badania i analizy będzie przeprowadzał na miejscu eksploracji. Nie mieliśmy jednak jeszcze nigdy tak wyspecjalizowanego sprzętu na Czerwonej Planecie, także robot ma potencjał, bo dokonać przełomowych odkryć.

Krater Jezoro

Perseverance wyląduje w kraterze o słowiańskiej nazwie Jezoro. Miejsce to ma średnicę 50 km i prawdopodobnym jest, że niegdyś był wypełniony lodem lub wodą. Robot będzie również testował najnowsze technologie dla przyszłej bezzałogowej i załogowej eksploracji Marsa. Wykona on serie eksperymentów polegających na próbie wyprodukowania tlenu z dwutlenku węgla. W atmosferze Marsa CO2 jest pod dostatkiem, więc jeśli próba ta powiedzie się, to będzie oznaczało, że przyszła terraformacja Marsa jest jak najbardziej realna.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł