Techgame.pl
Misja na Marsa

Pikist

Elon Musk o szczegółach eksploracji Marsa. Pierwsi koloniści polecą już za 4 lata

15 Września 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Elon Musk, niemal równocześnie z poinformowaniem o znalezieniu na Wenus śladów życia, wypowiedział się na temat swoich planów podboju Marsa. Jego zdaniem może być to możliwe nawet za 4 lata. Cała misja jest jednak obarczona ryzykiem.

Elon Musk znów zaskakuje. Jego zdaniem całkiem możliwe jest wysłanie pierwszych kolonizatorów Czerwonej Planety w ciągu zaledwie kilku następnych lat.

Dokąd zmierzają ziemianie?

Ludzkość znalazła się w stosunkowo wspaniałym momencie swojej historii. Wizjonerzy wywarli faktyczny wpływ na decyzje zwykłych urzędników, którzy również coraz przychylniej zwracają się ku gwiazdom. Do tej pory (tj, po zakończeniu wyścigu kosmicznego między USA a ZSRR) wysyłanie ludzi w kosmos, w innych celach niż na ISS nie było zbyt opłacalne. No bo... po co? Czasy się jednak zmieniają i gdy świat stoi na krawędzi upadku, ludzkość ma wybrać się na podbój kosmosu. W tym momencie planownych misji jest naprawdę wiele - od prywatnych firm w stylu właśnie SpaceX i Virgin, aż po wielkie narodowe agencje. Zabawne w tym wszystkim jest to, że naraz cały świat zaczął poważnie myśleć o wysyłaniu ludzi w kosmos - USA, Chiny, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a nawet Indie czy Japonia. Ba, nawet w Polsce powstał specjalny urząd związany z militarnymi działaniami w przestrzeni kosmicznej. 

undefined

Mars, Księżyc... Wenus?

Do tej pory przede wszystkim mówiło się o misjach na Marsa i na Księżyc. Powrót na Srebrny Glob byłby czymś naprawdę wielkim, gdyż od wielu lat żaden człowiek tam nie stanął. NASA zamierza przeprowadzić pierwsze przygotowania do misji Artemis w przyszłym roku, gdy odbędzie się bezzałogowy lot wokół Księżyca. W 2023 roku doczekać się mamy lotu załogowego bez lądowania, a rok później - z lądowaniem. Nie tylko NASA jest zainteresowana Księżycem (który być może zacznie stanowić kosmiczną kopalnię), ale też i inne kraje. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że na Wenus znaleziono ślady życia, więc zapewne i ta planeta stanie się obiektem zainteresowań naukowców. Elon Musk od wielu lat stara się promować misję na Marsa, która miałaby przeobrazić się w założenie tam kolonii. Wcześniej wiedzieliśmy, że plany zakładają podbój Czerwonej Planety w latach 30. tego wieku, ale być może nastąpi to znacznie szybciej. 

Misja na Marsa znacznie wcześniej

Elon Musk na wczorajszym panelu Explore Mars na Twitchu (przeprowadzonym niemal równo z przekazaniem informacji o znalezieniu śladów życia na Wenus) stwierdził, że zamierza wysłać pierwszych ludzi na Marsa w 2024 roku. Z jednej strony nie dziwi nas to, bo inne prywatne firmy chcą strącić SpaceX z piedestału, jednak tak szybkie przeprowadzenie tak niebezpiecznej misji może być olbrzymim błędem. Z drugiej strony - klimat na Ziemi się zmienia, poziom wód się podnosi, lodowce topnieją... Może nie jest to wszystko takim złym pomysłem. Musk dodał także, że oprócz rychłego wysłania ludzi na Marsa zamierza do 2050 wybudować tam samowystarczalne miasto. Problem w tym, że 4 lata to bardzo mało czasu i, jak na razie, jesteśmy raczej sceptyczni.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >